راهنمای خرید پنکه

836


 

پنکه یکی از وسایلی است که  برای خنک کردن منازل، محیط های کاری و ساختمان ها استفاده می شود، بیشترین استفاه ی پنکه در مناطقی به چشم می خورد که دارای رطوبت بالایی می باشند مثل مناطق شمالی یا جنوبی کشور که استفاده از کولر آبی به دلیل وجود رطوبت مناسب نیست.

پنکه ها شامل انواع زیر می باشند:

  • پنکه رومیزی
  • پنکه ایستاده پرتابل و قابل حمل یا پنکه پایه دار
  • پنکه سقفی
  • پنکه دیواری
  • پنکه های بی پره (Bladeless fan)

 

 پنکه رومیزی : پنکه رومیزی برای ایجاد جریان ملایم هوا از بالای میز به سمت فرد مصرف کننده استفاده می شود. پنکه هایی که پره های بزرگتری دارند برای اتاق ها و مکان های بزرگتر استفاده می شوند و پنکه هایی که پره های کوچکتری دارند باد ملایم تری ایجاد می کند و برای مکان های کوچکتر قابل استفاده هستند، پنکه های بدون پره ی رومیزی برای فواصل نزدیک و روی میز مصرف کننده در محیط های کاری گزینه ی مناسبی به شمار می آیند.

پنکه سقفی : پنکه های سقفی اصولا سه پره هستند و معمولا در زیر لوستر نصب می شوند یا درصورتیکه لوستر وجود نداشته باشد بر روی سقف نصب می شوند، پنکه های سقفی در زمان های قدیم که کولر گازی و سایر وسایل خنک کننده وجود نداشتند بیشتر در مکان های عمومی مورد استفاده قرار می گرفتند.

پنکه دیواری : پنکه های دیواری، ساختمانی مشابه پنکه های رومیزی دارند با این تفاوت که بر روی دیوار نصب می شوند، و در خانه هایی که کودکان حضور دارند این نوع پنکه به دلیل اینکه از دسترس کودکان به دور می باشد گزینه ای بسیار مناسب است. معمولا این نوع پنکه ها مجهز به دستگاه کنترل کننده از راه دور می باشند.

پنکه بدون پره : این روزها با مدرن شدن لوازم خانگی همه به دنبال وسایل شیک و زیبا برای منازل خود هستند که البته کارایی لازم را داشته باشد در این شرایط پنکه های بدون پره طراحی شدند که بسیار زیبا هستند و برای خانه هایی که کودکان حضور دارند به دلیل نداشتن پره بسیار ایمن و مناسب هستند. این نوع پنکه ها به راحتی تمیز می شوند و کارایی آنها 155 برابر بیشتر از پنکه های معمولی است و جریان خروجی هوای این نوع پنکه ها کاملا یکنواخت است.

نکاتی که هنگام خرید پنکه باید به آنها توجه کرد :

  • اندازه پنکه : پنکه ای که خریداری می کنید باید با مکانی که برای آن در نظر گرفته اید هماهنگی داشته باشد. پنکه هایی که اندازه ی قطر آنها بیشتر است برای فضاهایی بزرگتر قابلیت دارند و پنکه هایی که اندازه ی قطر آنها کوچکتر است در فضاهای کوچکتر مناسب هستند.
  • وزن پنکه : افرادی که معمولا پنکه ی پرتابل تهیه می کنند یعنی نظرشان این نیست که پنکه همیشه در یک اتاق ثابت باشد آنها در نظر دارند به فرض مثال در هنگام آشپزی در آشپزخانه از آن استفاده کنند، و در هنگام استراحت آن را به اتاق خواب منتقل کنند. این افراد هنگام خرید پنکه باید به وزن آن دقت کنند که قابلیت جابه جایی داشته باشد.
  • صدا در پنکه : در محیط های بزرگ صنعتی و کارخانه ها معمولا از فن ها و پنکه های بزرگ استفاده می کنند که با قدرت بالا هوا را جابجا می کند، وقتی سرعت و قدرت پنکه بالا می رود معمولا صدای بیشتری تولید می کند. هنگام خرید باید به این نکته توجه داشته باشید که پنکه ای تهیه کنید که در سرعت های پایین بی صدا باشد و در سرعت های بالا هم سرعت آن حائز اهمیت نباشد.
  • تنظیم سرعت در پنکه : برخی افراد ترجیح می دهند از پنکه با سرعت بالا استفاده کنند چون معمولا در طول روز دمای هوا بالا می باشد و هر چه به سمت شب نزدیک می شویم از دمای هوا کاسته می شود، بدین ترتیب باید در هنگام شب از سرعت های پایین تر پنکه استفاده کنیم. برخی پنکه ها دارای حالت (sleep mode) می باشند که در این حالت هم از صدای پنکه کاسته می شود و هم باد آن ملایم می شود و این حالت برای شب ها و در حالت خواب مناسب است.
  • حرکت جهت پنکه : در هنگام خرید پنکه به حالت نوسانی آن دقت کنید که به سمت چپ و راست یا بالا و پایین حرکت داشته باشد و بدین ترتیب باعث جابجایی بیشتر هوا می شود.