شتاب دهی به کارها با کمک قانون نیوتن

435


شتاب دهی به کارها با کمک قانون نیوتن

هنگامی‌که نیوتون، قانون نیروی بالقوه را فرموله کرد، مطمئن هستم در مورد رفتار انسان فکر نمی‌کرد. درهرصورت، این قانون به‌صورت یکسان در مورد اشیا و انسان مصداق دارد.
یک جسم که در حال سکون است، تمایل دارد در حال سکون بماند؛‌ یک جسم در حال حرکت تمایل دارد همواره درحرکت باشد.

فهرست ذیل،‌ حاوی ایده‌هایی برای ایجاد حرکت است. در مورد هر وظیفه، یک یا چند ایده آن به شما کمک می‌کند که از تعلل در انجام کارها اجتناب کنید.

۱. این را بدانید که تنبلی و طفره رفتن از کار، به ‌مثابه یک شیوه زندگی، کاری بیهوده است.با تعلل‌ورزی، خود را زیر فشار احساسی بی‌فایده‌ای قرار می‌دهید.

۲. کارهای سنگین خود را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید
افرادی که کارهای مهم و بزرگ را انجام داده‌اند، ارزش این ایده را به‌ خوبی می‌دانند. زمانی هنری فورد گفته بود: «اگر کار را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید، ‌هیچ کار سختی وجود نخواهد داشت»

۳. با شهامت با کارهای ناخوشایند رو‌به‌رو شوید
یک راه برای انجام کارهای ناخوشایند، این است که وقت کمی را به آن اختصاص دهید؛ مثلا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه. سپس کار را آغاز کنید و وقتی که زمان به سر رسید، کار را متوقف کنید. مشکلات بزرگ، مانند آماده‌سازی بودجه، پاکیزه کردن انبار را می‌توان با این روش حل کرد.

4. انجام کار را تعهد کنید یا با کس دیگری شرط ببندید
به رئیس خود بگویید یک هفته زودتر پروژه را تمام می‌کنید و در غیر این صورت، او را به ناهار در رستوران نزدیک شرکت دعوت می‌کنید. اگر یک نماینده فروش هستید،‌ با همکاران خود شرط‌بندی کنید که فروش ماه گذشته را ۲۰ درصد افزایش‌خواهید داد یا به همه نهار می‌دهید. باید برای دستیابی به هدف جایزه و برای موفق نشدن، جریمه ای برای خود درنظر بگیرید.

5. به خود جایزه بدهید
این یکی از روش‌های موردپسند من برای غلبه بر تعلل‌ورزی است. زیرا طبیعتی مثبت دارد. هدفی برای خود تعیین کنید و مقرر کنید که درصورت دست یافتن به آن هدف، جایزه‌ای به خودخواهید داد.

6. هر روز را به حساب بیاورید
زندگی کوتاه‌تر از آن است که با تنبلی سپری شود. صبح،‌ قبل از برخاستن از خواب، در مورد دو چیز تصمیم بگیرید: امروز را لذت ببرید و کاری بکنید که فردای بهتری داشته باشید. هرروز یک گنج است. امروز چنان رفتار کنید که گویی گامی بزرگ به‌سوی پایان دادن به تعلل‌کردن برداشته‌اید.

7. قاطع باشید و شجاعت عمل داشته باشید
تعریف خوب شجاعت،‌ توانایی دست زدن به عمل است درحالی‌که می‌ترسید.

8. انجام ندادن مطلق کار را تمرین کنید
وقتی خود را در حال طفره رفتن از یک کار مهم یافتید،‌ بی‌حرکت در یک صندلی بنشینید و ببینید چند وقت می‌توانید بدون اینکه کاری بکنید، ‌در این وضع بمانید. احتمالا پس از چند دقیقه در خود اشتیاق به حرکت را کشف خواهید کرد.

9. مکرر از خود بپرسید: «اکنون بهترین استفاده‌ای که می‌توانم از وقت و انرژی خود بکنم، چیست؟»
اگر پاسخ، کاری که در آن لحظه می‌کنید،‌ نیست، آن را متوقف کنید و وقت و انرژی خود را صرف کار مهم‌تری بکنید.

10. سرانجام هرروز این دو سوال را از خود بپرسید
بزرگ‌ترین فرصت من امروز است؛ چگونه بیشترین بهره را از آن ببرم؟