برای مقابله با گرمازدگی سرتان را زیر شیر آب نگیرید، شستن پاها میتواند گرمای بدن را کاهش دهد!!!

401


خیلی ها در تابستان عادت دارند که برای فرار از گرمازدگی سرشان را زیر آب سرد بگیرند اما ریختن آب، روی سر مانع گرمازدگی نمی شود و سردرد هم به درد گرما اضافه می کند.

خنک کردن پاها با آب در جلوگیری از گرمازدگی موثر و اولین اقدام برای رفع گرمازدگی، شست وشوی پاها با آب خنک است. برای مقابله با گرمازدگی از گرفتن دوش آب سرد باید خودداری کرد، این موضوع می تواند عوارض نامطلوبی بدنبال داشته باشد.


عرقیات و اسانس های گیاهی مرهمی بر گرمازدگی
دم نوش های گیاهی مانند به لیمو، گل گاوزبان به دلیل داشتن خاصیت آرامش بخش بودن، می توانند در این زمینه موثر باشند.
عرقیات گیاهی مانند بیدمشک، بهارنارنج، گلاب، کاسنی، شاتره و نعناع برای جلوگیری از گرمازدگی یا برطرف کردن عوارض آن، مفید و موثر است.

افراد گرمازده بهتر است به صورت تدریجی مایعات کمی خنک مصرف کنند و این کار یک دفعه و سریع نباید انجام شود که ممکن است به فرد آسیب برسد.
مایعات به هیچ وجه نباید شیرین باشد اما مصرف مقداری نمک هم می تواند مفید باشد. بهتر است بدن فرد گرمازده را با پارچه های خیس خنک و مرطوب کنیم و مناسب است که این کار در سایه و زیر باد خنک انجام شود.

تعریق زیاد یکی از عوارض گرمازدگی است که از این طریق آب بدن به طور چشمگیری کاهش می یابد که با استفاده از شربت های گیاهی مانند تخم شربتی، خاکشیر، سکنجبین و قدومه ظرفیت نگهداری آب در بدن افزایش می یابد و در نتیجه تعریق به کندی انجام می شود. تعریق زیاد سبب از بین رفتن بخشی از املاح بدن مانند سدیم، منزیم، کلسیم و پتاسیم میشود که با مصرف مقداری نمک، می توان آنها را جایگزین کرد.