چگونه همیشه شاد باشیم؟!!!

223


 

شادی و نشاط یک پدیده طبیعی است و از نیازهای اساسی و لازمه زندگی انسان است.خلقت هستی به گونه ای است که خودبه خود شادی هایی مانند: تابستان سبز، گل های رنگارنگ، طلوع خورشید، پرندگان زیبا و نغمه خوان، رویش گیاهان، عشق و مهربانی و بسیاری از پدیده های جهان را در ذات خود به همراه دارد و تمامی اینها شور و نشاط را نه تنها در وجود انسان بلکه در تمام موجودات جهان به وجود می آورد. اینکه شادی محصول و نتیجه چه چیزی است؟ آیا حاصل دست رنج خود و تلاش و کوشش دیگران است یا نه، در میزان شادی تاثیر گذار است.

زندگی سخت است، قبول دارم، بالا رفتن نرخ تورم و بیکاری را بگذارید کنار نارضایتی های زناشویی و طلاق های رسمی و غیررسمی آن وقت به آن آلودگی هوا را هم اضافه کنید، می شود شهر پرآشوبی که دنیای درون ماست و جای تعجب ندارد، اگر نتوانیم تمرکز کنیم و حس های خوب داشته باشیم.

کار چندان سختی نیست، کافی است که اراده کنید از همین امروز زیبایی ها را ببینید و به دنبال بهانه های کوچک برای لذت بردن و غرق شادی بودن، شوید. حتی داشتن چند گلدان آپارتمانی برای شمایی که خانه تان حیاط ندارد، می تواند حالتان را عوض کند. یک ایوان کوچک هرچند صفای باغی بزرگ را ندارد، اما با گذاشتن چند گلدان می تواند جایی برای نوشیدن یک لیوان چای عصرانه مهیا شود.

به خودتان برسید و از زیبایی هایتان لذت ببرید
مقابل آینه بایستید و به جای اینکه خود را با سوپراستار ها مقایسه کنید، زیبایی های طبیعی خود را ببینید. خوبی هایتان را بشمارید و به خاطر تک تک آنها از خدا سپاسگزار باشید. خود را درگیر تعاریف دیگران از زیبایی نکنید و یادتان باشد هر گل یک بویی دارد، پس همین که هستید را دوست بدارید. در مرحله بعد به خودتان برسید، خوشبو باشید و اینها را وابسته به بودن دیگران نکنید. حتی وقتی تنها هستید کاری کنید که حس خوبی از ظاهر خود داشته باشید.

والدینتان را فراموش نکنید
یکی از زیبایی های زندگی که در دسترس قرار دارند، اما فراموش می شوند، دستان پدر و چشم های مادر است، این را آنهایی می فهمند که از این نعمت محروم شده اند، پس تا هستند، به دیدن آنها بروید، از بودن کنارشان لذت ببرید و زندگیتان را شیرین تر کنید. برای این که شاد باشید، یاد بگیرید که از هر کاهی یک کوه بسازید، اما در جهت مثبت.

مشاركت در فعالیت های فرهنگی
نتایج پژوهشی كه درباره اضطراب، افسردگی و رضایت از زندگی روی 50 هزار بزرگسال در نروژ انجام گرفته نشان می دهد افرادی كه بیشتر در فعالیت های فرهنگی مانند حضور در كلوب های بازی، مشاركت دارند، كمتر دچار افسردگی و اضطراب می شوند و در عین حال میزان رضایت آنها از زندگی بیشتر است.

خرج كردن برای دیگران
در سال 2008 دانشمندان به 46 داوطلب پاكت هایی حاوی پول دادند و از نیمی از افراد خواستند پول ها را برای خود خرج كرده و نیمی دیگر از آن برای فعالیت های خیریه استفاده كنند. پیش از خرج كردن پول ها میزان شادی داوطلبان اندازه گیری شد و در همان روز و پس از خرج شدن پول ها نیز سطح شادی این افراد بررسی شد و نتایج به دست آمده نشان داد گروهی كه پول های خود را خرج خیریه كرده بودند، دارای سطح بالاتری از شادی بودند.

داوطلب شدن
بازبینی 40 مطالعه ای كه طی 20 سال گذشته انجام گرفته نشان داد داوطلب شدن نسبت به دیگر انواع فعالیت ها تاثیر بیشتری بر بهبود وضعیت روحی انسان ها دارد زیرا می تواند خطر افسردگی را كاهش داده و میزان رضایت از زندگی را افزایش دهد. این كار همچنین می تواند خطر مرگ ناشی از بیماری های جسمی ناشی از ضعف روانی را نیز كاهش دهد.

تمرین مراقبه
مطالعات متعددی نشان داده اند مدیتیشن یا مراقبه، تمركز دقیق و آرام بر لحظه حال برای دوره ای زمانی مشخص، می تواند به كاهش اضطراب و افسردگی كمك كند.