با خوردن میوه های خشک به تناسب اندام دلخواه برسید

508


میوه خشک در فرآیندی به دست می آید که درصد بسیار زیادی از آب موجود در میوه گرفته می شود این فرآیند باقی میوه ها را همچنان سالم نگه می دارد, بنابراین قسمت باقی مانده از نظر مواد مغذی ارزش بالایی دارد و می تواند همچنان خوشمزه باشد
مزایا و معایب سلامتِ میوه های خشک

 

مزایا
سرشار از فیبر
حاوی آنتی اکسیدان
حاوی مقدار زیادی مواد مغذی
ذخیره کردن، جا به جایی و خوردنشان ساده است.

فیبر: میوه های خشک به همان اندازه ی میوه های کامل فیبر دارند. فیبر به روش های مختلفی سلامت را تقویت می کند. چند نمونه از این موارد:
بهبود سلامت روده
پایین آوردن کلسترول
کمک به کنترل قند خون
کمک به تثبیت وزن سلامت و یا بهبود کاهش وزن

آنتی اکسیدان ها: آنتی اکسیدان ها سلول ها را در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کنند که می توانند باعث بیماری های قلبی، سرطان و دیگر بیماری ها شود. تحقیقات نشان داده میوه های خشک شده به همان اندازه میوه های کامل آنتی اکسیدان دارند.
مواد مغذی: در کنار فیبر، میوه های خشک حاوی سطح بالایی از ویتامین ها و مواد مغذی هستند که برای داشتن یک برنامه غذایی سالم و سلامت بدن ضروری هستند. بسته به نوع میوه ای که می خورید، این مواد مغذی عبارتند از:

ویتامین A
ویتامین K
پتاسیم
آهن
منیزیم

 

معایب
قند و کالری متمرکز
قند اضافه شده و مواد نگهدارنده
به اندازه میوه های غیر فرآوری شده سالم نیست.

قند و کالری متمرکز: دلیل اصلی که میزان مواد مغذی میوه های خشک فرق دارد، این است که یک وعده از آن کالری بالایی در خود دارد. برای مثال یک فنجان بلوبری حدود 85 کالری دارد، در حالی که یک فنجان بلوبری خشک شده حدود 500 کالری دارد. اگر می خواهید از میوه های خشک استفاده کنید باید به خوبی به مقدار آن توجه داشته باشید. می توانید میوه های خشک را با دیگر غذاهای سالم مانند آجیل ها ترکیب کنید تا کالریش متعادل شود.
قند اضافه شده و مواد نگهدارنده: میوه های خشک شده ای که داخل بسته بندی از فروشگاه ها می خرید، ممکن است حاوی قند اضافه شده باشند. قند اضافه شده می تواند منجر به اضافه وزن، افزایش خطر دیابت و دیگر مشکلات سلامت شود. سولفیدها که اغلب برای حفظ میوه های خشک استفاده می شوند، با حملات آسم و میگرن در ارتباط هستند.

انتخابی که کمتر سالم است: نمی توان گفت میوه های خشک می توانند جایگزینی همیشگی برای میوه های کامل باشند. فیبر موجود در میوه های تازه خاصیت و آب بیشتری در خود دارد. بنابراین یک قطعه میوه کامل و تازه برای دستگاه گوارشتان راضی کننده تر خواهد بود. در برخی موارد حتی مواد مغذی نیز در طول فرآیند خشک کردن میوه ها کاهش می یابد.