دویدن یا شنا کردن

694

دویدن همیشه بیشتر از شنا کردن چربی می سوزاند،زیرا دویدن عضلات چربی سوز و کالری مصرف کن بیشتری را بکار می اندازد و باعث میشود قلبتان تندتر بزند و فعالیتت داشتن در هوای آزاد نسبت به فعالیت در آب برای مدت بیشتری سوخت و ساز بدن را بالا میبرد اما با اینحال شنا کردن ، آسیب پذیری کمتری نسب به دویدن دارد ،پس می تواند ورزش بهتری برای کاهش ورزش در بلند مدت باشد.

عضلات : عضله ساختن در آب خیلی سختتر از ساختن آن بیرون آب است. آب حرکات عضلات را محدود میکند بنابراین برخی از عضلات کلری بیشتری می سوزانند که این کالری ها از چربی ها هم تامین میشوند.مردها راحت تر از خانم ها چربی و کالری میسوزانند.همانطور که اغلب خانمها نصف مردان وزن دارند مردان دوبرابر خانمها توده عضلانی دارند.

کاهش وزن:بدن شما اکثر انرژی تان را بصورت قند و چربی ذخیره می‌کند. هنگامی که می‌دوید، شنا می‌کنید یا هر ورزشی را انجام می‌دهید، کالری مورد نیاز شما از قند و چربی‌های ذخیره شده تامین خواهد شد. با سوزاندن هر 3500 کالری نیم کیلو وزن کم خواهید کرد.افرادی که کمتر فعالیت میکنند بیشتر از چربی ها استفاده میکنند تا قند،و افرادی که فعالیتشان بیشتر است، بیشتر از قندهای ذخیره شده انرژی‌شان تامین می‌شود. اگرچه افراد فعال در مجموع، کالری بیشتری از چربی‌ها و قندهای بدنشان مصرف می‌کنند.

سوخت و ساز: دویدن کمک می کند تا در حین ورزش و تا ۱۸ ساعت بعد از آن کالری سوزی تان ادامه داشته باشد! اما شنا کردن تنها به سوزاندن کالری در حین ورزش به شما کمک می‌کند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که هوا، دمای بدن شما را افزایش می دهد اما آب نه! بالا رفتن دمای بدن به شما کمک خواهد کرد تا بعد از اینکه ورزشتان تمام شد، کماکان کالری و چربی سوزیتان ادامه داشده باشد. دمای بدن شما تا ۱۸ ساعت بالاتر از حالت نرمال باقی خواهد ماند. در نتیجه هنگامی که روی مبل خانه‌تان نشسته‌اید، اگر قبلا دویده باشید، نسبت به زمانی که از استخر آمده‌اید کالری بیشتری مصرف خواهید کرد

ضربان قلب: هنگامی که شما شدیدتر ورزش کنید، بیشتر کالری خواهید سوزاند، که این شامل کالری‌های دریافت شده از چربی‌ها نیز می‌شود. ضربان قلب شما تعیین کننده‌ی شدت ورزشتان است. هنگامی که زیر آب باشید، ضربان قلبتان نسبت به زمانی که در خشکی هستید، کندتر خواهد بود. این اختلاف را مطالعات مرتبط با کالری سوزی به ما نشان داده است. شدیدترین حالت ممکن دویدن، در مورد یک فرد ۸۶ کیلویی در هر ساعت ۱۵۵۳ کالری می‌سوزاند، اما در شدیدترین حالت ممکن شنا کردن، تنها ۹۴۹ کالری در یک ساعت برای همان فرد خواهد سوخت

خطر پذیری: پیاده‌روی، شنا کردن، و دوچرخه ثابت ورزش‌هایی هستند که کمترین آسیب‌ها را به بدن می‌رسانند. از طرف دیگر ، دویدن نسبت به شنا کردن، بیشتر باعث آسیب دیدن می‌شود. این موضوع، زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانید ۶۰ درصد اشخاصی که ورزشی را آغاز می‌کنند، پس از ۶ هفته بدلیل آسیبی که دیده‌اند ورزش کردن را رها می‌کنند! با این اوصاف، شما چه ورزشی را برای چربی سوزی انتخاب می‌کنید؟