مراقبت از موهای چرب در فصل تابستان

535


مراقبت از موهای چرب در فصل تابستان
در فصل تابستان بدن‌ها معمولا بیشتر عرق می‌کند و موها نیز زودتر چرب می‌شوند و این مساله ناراحتی زیادی برای برخی افراد ایجاد می‌کند، به‌خصوص برای خانم‌ها.

نور مستقیم خورشید تا چه حد روی پوست و به‌خصوص موی سر تاثیر منفی می‌گذارد؟
نور مستقیم خورشید یکی از عوامل آسیب‌رسان به پوست و مو است. کدر شدن مو با وجود استحمام روزانه، یکی از مهم‌ترین عوارض فصل گرماست. از طرفی، موهای درخشان نقش مهمی در جوان نشان دادن چهره دارند. به همین دلیل می‌توان گفت اشعه مستقیم خورشید یکی از مهم‌ترین عوامل آسیب‌رسان به مو است که علاوه بر خشکی، سبب سفید شدن زودرس مو نیز می‌شود.

آیا شستن مو در فصل تابستان آن هم به صورت روزانه مفید است؟
شستن روزانه موها یکی از مهم‌ترین دلایل خشکی و ریزش مو است. اگر عادت به استحمام روزانه دارید، سعی کنید موها را هر روز شامپو نزنید.

بعضی‌ها از پوست و موی چرب خود، به‌خصوص در تابستان که بیشتر شستشو دارند، گله می‌کنند. این مشکل چگونه ایجاد می‌شود؟
پوست سر چرب معمولا طی چند ساعت پس از استحمام حالتی براق پیدا می‌کند. در این مواقع موها به هم چسبیده و هنگام لمس روغنی هستند. فولیکول‌های موجود در بافت پوست سر و منافذ پوست که تحت عنوان غدد سباسه شناخته می‌شوند، ماده‌ای روغنی به نام سبوم را تولید می‌کنند. سبوم، پوست و موی سر را مرطوب می‌کند و جلوی خشک شدن آن را می‌گیرد، اما گاهی بنا به شرایطی، تولید بیش از حد این ماده در غدد سباسه، منجر به چرب شدن موها می‌شود.

بهترین شیوه استحمام در فصل گرم
باید زمان دوش گرفتن را محدود کنید. دوش گرفتن با آب داغ و حمام طولانی، موجب کم شدن و از بین رفتن چربی از پوست شما می‌شود. زمان دوش گرفتن یا حمام کردن را کوتاه کنید و به جای استفاده از آب خیلی داغ از آب ولرم استفاده کنید.