فضای ابری تا بینهایت اطلاعات ذخیره میکند

405


موبایل، تبلت، لپ تاپ، کامپیوتر؛ هر کدام از ما حداقل یکی دو مورد از این وسایل را داریم که اطلاعات مان را روی آنها ذخیره کرده ایم. علاوه بر همه اینها با کامپیوترهای منحل کار یا دانشگاه هم کار می کنیم و شاید روی آنها هم فایلی ذخیره کرده باشیم.

پراکنده بودن اطلاعات به خاطر تعداد زیاد دستگاه های قابل استفاده، مشکلی است که چند سالی است ذهن کاربران دنیای آی تی را به خود مشغول کرده. در واقع ذخیره اطلاعات روی سخت افزارهایی مثل فلش یا هارد و جابجا کردن و حمل دائم آنها به علاوه ریسک خرابی یا گم شدن شان باعث شد که خوره های کامپیوتر به راه ساده تری برای نگهداری اطلاعات برسند، ذخیره اطلاعات در فضای ابری راهکار آنها برای حل همه این مشکلات بود.

فضای ابری چیست؟
فضای ذخیره سازی ابری یا cloud data storage استعاره ای است از در دسترس بودن اطلاعات در همه جا؛ یعنی به جای ذخیره اطلاعات روی سخت افزار آنها را روی سروری در اینترنت نگهداری می کنید. نمونه کوچک و ساده آن را خیلی از ما تجربه کرده ایم؛ این که به خاطر گم نکردن یا حذف نشدن فایلی آن را به ایمیل خودمان می فرستیم که در جایی به جز لپ تاپ و گوشی هم ذخیره شده باشد.

فضای ابری در واقع انجام همین کار به شکل پیشرفته تر است. با این امکان دیگر مهم نیست که شما کجای دنیا هستید و از چه کامپیوتر یا موبایلی استفاده می کنید. تنها ابزار مورد نیاز شما برای دسترسی به اطلاعات تان اینترنت با پهنای باند مناسب است. بعد از وصل شدن به اینترنت و به محض وارد شدن به حساب کاربری تان در فضای ابری همه فایل ها در دسترس خواهند بود.

هزینه آن چقدر است؟
هر «سرور» و برنامه ای تا سقف مشخصی فضای رایگان در اختیار کاربرانش قرار می دهد. بسته به این که از کدام برنامه استفاده می کنید، این فضا بین 2 تا 50 گیگابایت و گاهی هم بیشتر از آن متغیر است. بعد از پر شدن این فضا و برای استفاده بیشتر باید متناسب با فضای اضافه ای که نیاز دارید (10 گیگ تا یک ترا) ماهانه مبلغی را پرداخت کنید؛ درست مثل اجاره یک خانه در دنیای واقعی.

چطور می شود از آن استفاده کرد؟
برنامه ها و اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که برای پشتیبان گیری از اطلاعات ساخته شده اند. شرکت های بزرگی روی این کار سرمایه گذاری کرده اند و با ارائه خدمت بهتر و رابط گرافیکی کاربرپسندتر به دنبال جذب کاربر هستند. این رقابت بین سرویس های مختلف به نفع کاربر تمام شده و باعث ارتقای امکانات این برنامه ها شده. هر کاربر بسته به نیاز، نوع و حجم اطلاعاتی که می خواهد ذخیره کند و دستگاهی که از آن استفاده می کند، می تواند یکی از این برنامه ها را امتحان کند.

آی کلود
فضای ذخیره سازی رایگان: 5 گیگابایت

 

باکس
فضای ذخیره سازی رایگان: 10 گیگابایت

 

گوگل درایو
فضای ذخیره سازی رایگان: 15 گیگابایت

 

دراپ باکس
فضای ذخیره سازی رایگان: 2 گیگابایت