راهنمای خرید و طرز استفاده از سماور برقی

1079


سماور، یکی از معمول ترین وسیله برای تهیه چای به شمار می رود.از همین رو در هر فروشگاه لوازم خانگی می توان آن را یافت. سماورها از نظر شکل ظاهری، ظرفیت مخزن آب، نوع ترموستات، نوع المنت و قدرت الکتریکی و همچنین از نظر نوع ذغالی،نفتی،برقی یا گازیی بودن نیز با یکدیگر متفاوت می باشند که این روزها سماور نوع برقی و گازی کاربرد بیشتری دارد و نمونه‌های نفتی و ذغالی دیگر چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

سماور برقی از دو قسمت عمده زیر تشکیل شده است

قسمت خارجی سماور که شامل مخزن ، درپوش مخزن یا چنبره، پایه و دسته‌ها است
اجزای الکتریکی سماور برقی که قسمت عمده سماور برقی است و شامل اجزای زیر است

1- عایق مخصوص المنت
برای جلوگیری از اتصال بدنه المنت از عایق مخصوصی استفاده می‌شود. در المنت‌های فلزی از عایق‌های مخصوص سرامیکی که به صورت مهره سوراخ‌دار است، استفاده می‌شود. قطر سوراخ مهره‌ها برحسب مقدار ولتاژ المنت‌ها متفاوت است. عایق المنت‌های صفحه‌ای از نوع مقوای نسوز است و عایق‌های حلزونی از نوع پودر سرامیکی یا خاک چینی هستند.

2- لوله‌های عایق‌نسوز
لوله‌های عایق که به آنها وارنیش نسوز هم گفته می‌شود، برای عبور سیم‌های رابط مورد‌استفاده قرار می‌گیرد. وظیفه لوله‌های عایق دو چیز است‌: حفاظت سیم‌های روپوش‌دار سماور در مقابل حرارت و جلوگیری از اتصال بدنه.

3 - ترمینال چینی: سیم‌های رابط به دو سر المنت توسط ترمینال چینی به همدیگر متصل می‌شوند که از استحکام حرارتی کافی برخوردار است.

طرز کار سیستم اتوماتیک سماور
المنت توسط ترموستات برقرار می‌شود، المنت گرم شده و گرمای آن از طریق بدنه مخزن جذب آب درون مخزن می‌شود. وقتی درجه حرارت آب بالا رفت و به حد مجاز رسید، گرمای المنت ، بازوی حساس ترموستات را گرم می‌کند. بازوی حساس در مقابل گرما انبساط طولی پیدا کرده و بطرف بالا کشیده می‌شود. در این هنگام دو پلاتین اتصال جریان المنت، از همدیگر جدا شده و المنت از کار می‌افتد.‌
پس از مدت زمانی که دمای آب از حد لازم کمتر می‌شود. بازوی حساس خنک شده در نتیجه انقباض طولی پیدا کرده و دوباره دو پلاتین به همدیگر وصل می‌شوند و جریان المنت برقرار و آب گرم می‌گردد. بدین ترتیب در تمام مدتی که سماور به برق وصل است گرمای آب بطور خودکار کنترل می‌شود.

نکات مورد توجه:
هرگز سماور را داخل آب قرار ندهید.
هر چند وقت یك بار آب بندی دستگاه را كنترل كنید.
از استفاده كردن سماور در مكان مرطوب پرهیز كنید.
هنگام عیب‌یابی، تعمیر و تعویض قطعات دو شاخه را از پریز بكشید.
در زمان باز كردن و بستن سماور برقی از ابزار مناسب استفاده كنید.
برای جلوگیری از كاهش راندمان حرارتی سماور برقی چند وقت یك بار طبق دستور كارخانه سازنده سماور را رسوب‌زدایی كنید.
هرگز سماور را بیش از خط نشان داخل مخزن از آب پر نكنید.بعد از پر كردن سماور دو شاخه را به برق بزنید.

 

فروشگاه آنلاین لوازم خانگی سندباد با در نظر گرفتن خواسته ها و نیازهای شما عزیزان مجموعه ای از سماورهای برقی را برای استفاده شما مشتریان گرامی فراهم نموده است.