استفاده از دستگاه های نسپرسو و نگهداری از آن

466


نسپرسو
نسپرسو، برندی از نستله است که به شرکت نستله‌گروپ تعلق دارد. در حقیقت همان‌طور که نسکافه از کلمه نستله به همراه کافه ساخته شده است،‌ نسپرسو ترکیب نسلته و اسپرسو است.

همه ما می‌خواهیم قهوه‌ای خوب را با کیفیت کافه‌ها در خانه بخوریم، دستگاه‌های نسپرسو با همین هدف تشکیل شده‌اند که یک نمایندگی از شرکت نستله و قهوه‌هایش در خانه خود داشته باشیم.

 

در سال ۱۳۵۵، یکی از کارمندان شرکت نستله سیستم کارکرد نسپرسو را اختراع و ثبت کرد. این سرویس در سوئیس آغاز شد و چندان موفق نبود. سپس در سال ۱۳۶۷ یک بیزینس‌ من دیگر، که سرمایه‌گذار Le Club بود، از آن یک بیزینس موفق ساخت. در سال ۱۳۶۹ این کار اوج گرفت و در حال حاضر در شهرهای مختلف جهان از همراهان اصلی قهوه‌نوشان به حساب می‌آید.

نسپرسوساز، فقط یک دستگاه خاص نیست. مجموعه‌ای از ابزارهاست که به آن‌ها نسپرسو ماشین گفته می‌شود. این ماشین‌های اسپرسوساز توسط برندهای مختلفی تولید می‌شوند از جمله زیمنس، کراپز، دلونگی و مانند آن هستند.
اما راز طعم اسپرسوسازهای خانگی در چیست؟ کپسول‌های آماده آن‌ها، ۵–۶ گرم قهوه را تبدیل به یک فنجان قهوه می‌کنند. بسته به نوع کپسول، قهوه شما می‌تواند از ۴۰ میلی‌لیتر تا ۱۱۰ میلی‌لیتری باشد. کپسول‌ها بسته به طعم، دارای درجات مختلفی هستند.

 

قهوه سازهای اتوماتیک نسپرسو بی شک یکی از بهترین قهوه ساز های خانگی و نیمه صنعتی به شمار می آیند. دستگاه های نسپرسو تقریبا ارزان هستند و کیفیت کپسول قهوه نسپرسو هم بسیار بالاست. در ضمن استفاده از این دستگاه ها بسیار ساده است و احتیاجی به دانش فنی برای تهیه یک قهوه عالی و بی نقص نیست.

 

کپسول قهوه نسپرسو تقریبا در همه فروشگاه های قهوه به چشم می خورد و از نظر نوع قهوه هم تنوع زیادی دارند. به همین دلایل قهوه ساز نسپرسو پرفروشترین قهوه ساز دنیا شده است و شما در اکثر کشورها می توانید محصولات نسپرسو را خریداری کنید.
متاسفانه بسیاری از فروشندگان نسپرسو در ایران اطلاعات چندانی در مورد این کالا ندارند و نمی توانند به درستی خریدار را در نگهداری صحیح این قهوه ساز کمک کنند.
قهوه ساز های نسپرسو هم همانند همه قهوه ساز های دیگر احتیاج به نگهداری صحیح و سرویس به موقع با توجه به تذکرات شرکت سازنده دارد.

 

شستشوی اولیه قهوه ساز نسپرسو:
– پس از خرید قهوه ساز نسپرسو و قبل از راه اندازی ابتدا مخزن آب را پر کنید و سپس به برق وصل کنید.
– سپس دکمه پاور دستگاه را فشار دهید تا دو دکمه شستشوی قهوه با هم شروع به چشمک زدن کنند.
– پس از چند بار چشمک زدن چراغ ها ثابت می شوند. سپس دکمه شستشوی بلند (لیوان بلند) را فشار دهید تا آب وارد مخزن داخلی شده و از خروجی قهوه ساز بیرون بریزد. توجه داشته باشید که در شستشوی اولیه کپسولی داخل دستگاه نگذاشته باشید.
– ممکن است مجبور شوید چند بار این دکمه را فشار دهید تا آب وارد قهوه ساز شود.
– پس از ورود آب به دستگاه و خروج آن از قهوه ساز چند بار دیگر این دکمه را فشار دهید تا لوله های قهوه ساز عاری از اکسیژن شود.
– سپس کپسول قهوه را در محفظه مخصوص قرار داده و قهوه محبوب تان را بنوشید.

چگونه قهوه ساز نسپرسو را سرویس دوره ای کنیم؟
در صورتی که شما به درستی از قهوه ساز استفاده کنید احتیاجی به سرویس دوره ای یا رسوب زدایی یا Descale نخواهید داشت.

Descale چیست؟
رسوب زدایی نام پروسه ای است که شما با استفاده صحیح می توانید حتی تا چند سال آن را انجام ندهید. این کار زمانی انجام می شود که قهوه ساز شما دیگر کار نمی کند و آلارم رسوب زدایی برای حفظ کیفیت قهوه ساز لازم است.
چگونه می شود بدون رسوب زدایی به راحتی از قهوه ساز نسپرسو استفاده کرد؟
شما زمانی نیاز به Descale یا رسوب زدایی نخواهید داشت که همیشه قهوه ساز خود را در جریان مصرف رسوب زدایی کنید.
چگونه قهوه ساز نسپرسو را در جریان استفاده می توان رسوب زدایی کرد:
– پس از هربار استفاده از قهوه ساز کپسول استفاده شده را از محفظه خارج کنید. وقتی که شما کپسول قهوه را در قهوه ساز قرارداده و از آن استفاده می کنید در حقیقت شاخک های قهوه ساز کپسول قهوه را سوراخ می کنند (از دو طرف) تا با فشار مناسب بتوان به یک قهوه خوب رسید. ممکن است شما پس از استفاده و بدون خارج کردن کپسول قهوه، قهوه ساز را ترک کنید. در این صورت دانه های قهوه در شاخت ها باقی مانده، خشک شده و دستگاه میبایستی زودتر از موقع رسوب زدایی شود.

– پس از استفاده روزانه از دستگاه و قبل از خاموش کردن دستگاه، یکبار بدون گذاشتن کپسول دکمه شستشوی بلند قهوه را بزنید تا قهوه در شاخک ها باقی نماند.
– در صورت عدم استفاده (برای چند ساعت) قهوه ساز خود را خاموش کنید تا برق مصرف نکند و دستگاه هم گرم نشود.
آیا رسوب زدایی برای دستگاه لازم است؟
بله شما ترسی از رسوب زدایی نداشته باشید.