۶ کاری که IQ شما را پایین می‌آورد

396


 

برای تقویت هوش انجام بازی‌های فکری، محاسبات ذهنی، خوردن مواد غذایی سالم، استشمام بوی گل ها، حل جدول و مواردی از این دست می‌تواند مفید باشد، اما در عوض برخی کار‌ها هوش عادی شما را نیز تخریب می‌کند.

استرس بیش از حد کابوس سلول های مغزی
استرس باعث آسیب دیدن به قلب و اعصاب، ریزش موی سر، ایجاد آکنه و خرابی دندان‌ها می‌شود، اما به جز این موارد باعث کاهش سطح هوش نیز می‌شود.

 

چاقی عاملی مخفی، اما موثر در کم هوشی
چاقی نیز می‌تواند باعث کاهش عملکرد شناختی افراد، کاهش سطح IQ، ابتلا به زوال عقل و ناتوانی در حل مسائل پیچیده و محاسباتی به ویژه در علم ریاضیات شود.
نوجوانانی که دچار چاقی و اضافه وزن هستند، معمولاً در زمینه درسی ضعیف تراز همسالان خود هستند که می‌تواند به دلیل مشکل چاقی آنها و عملکرد هورمون‌ها بر مغز و بدن باشد.

عشق و علاقه بیش از حد به خوردنی‌های شیرین
برخلاف آنچه اکثر مردم تصور می‌کنند خوردن بیش از حد مواد شیرین شامل انواع شیرینی، شکلات، آبنبات و خوراکی‌هایی ازا ین دست باعث تقویت قدرت ذهنی و افزایش سطح هوش نمی‌شود، بلکه باعث کاهش آن نیز را در پی دارد.
براساس تحقیقات افراد دیابتی بیشتر از سایرین در معرض خطر دمانس مغزی و ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند.

انجام همزمان چند کار مغزتان را سوراخ می‌کند!
اگر در محل کار، خانه یا دانشگاه در آن واحد چندین کار را به طور همزمان انجام می‌دهید و به اصطلاح multi-tasker هستید، با وجود انجام دادن سریع کار‌ها و پیش افتادن در آنها،با داشتن این قابلیت یک خبر بد برای سلامت ذهن شما و به ویژه سطح هوش است.
براساس تحقیقات انجام چند کاربه طور همزمان می‌تواند سبب آسیب دیدن به مغز و کاهش سطح IQ شود، به همین دلیل کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند یک کار را در یک بازه زمانی معین انجام دهند و سپس به سراغ کار دیگر بروند تا تمرکز آنها کاهش پیدا نکند.

استعمال سیگار مساوی با خاموشی ذهن
اگر خود سیگار می‌کشید یا در معرض دود سیگار اطرافیان قرار دارید امکان آسیب دیدن مغزتان وجود دارد. کارشناسان اعتقاد دارند سیگار کشیدن یا استشمام دود سیگار می‌تواند سبب ورود مواد سمی از جمله مونواکسید کربن به بدن شود.
در اثر بالارفتن حجم مواد سمی در بدن عملکرد عروق خونی آسیب دیده و تعداد زیادی از نورون‌های مغزی از بین می‌روند که به این ترتیب در عرض مدت زمان کوتاهی فرد دچار کاهش سطح هوش می‌شود و در نهایت رفتن بیش از حد به مسافرت‌های هوایی طولانی مدت نیز می‌تواند سبب کاهش سطح هوش در افراد شود.