بزودی "لای فای" وارد ایران می شود

299


Li-Fi یا «وفاداری نور» به تازگی توسط یک شرکت استونیایی در محیط طبیعی تست شده است و توانسته اطلاعات را با سرعت یک گیگابایت در ثانیه بین دو دستگاه منتقل کند؛ سرعتی صدبرابر وای فای، البته در تست های آزمایشگاهی سرعت انتقال تا 224 گیگا بایت بر ثانیه نیز رسیده و همه اینها تنها به یک منبع نور وابسته است.

این طوری دیگر نیاز نیست دکمه مودم را بزنید و هر وقت چراغ اتاقتان روشن باشد اینترنت هم در دسترس است و البته با یک سرعت نجومی. همه این ماجراها را بگذارید کنار خاطره استفاده از مودم های دایال آپ و قطعی تلفن و خرخر و جان کندن تمام اجزا درون کیس برای وصل شدن به اینترنتی که قرار بود نهایتان 56 کیلوبایت بر ثانیه سرعت داشته باشد و البته هیچ کس هیچ وقت به چنین توفیقی دست پیدا نکرد.

لای فای چیست؟
تکنولوژی لای فای کاملا وابسته به نور به خصوص لامپ های LED است. در حقیقت، قدم بعدی در فرایند «هوشمندسازی خانه» است و اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، لای فای اینترنت را از طریق امواج نوری منتشر می کند در حالی که وای فای از طریق امواج رادیویی.
این بدان معنی است که لای فای می تواند اینترنت را توسط یک لامپ LED منتشر سازد، البته نه لامپ هایی که هم اکنون در حال استفاده هستند، بلکه نیازمند لامپ های مخصوص و هوشمند است. خلاصه اینکه باید لامپ جدید بخرید و البته قطعه جدیدی نیز باید به دستگاه های خود متصل کنید؛ قطعه ای که نامش «آشکارساز نوری» است و می توان این امواج نوری را بخواهند.

چرا لای فای خوب است؟
دیگر لازم نیست نگران آنتن دهی مودم های بی سیم و مکان های بدون اینترنت باشید و راحت می توانید در هر مکانی که لامپی روشن است از اینترنت استفاده کنید. این فناوری به طرز وحشتناکی از وای فای سریع تر است و البته به همان اندازه کم مصرف تر. وای فای میزان انرژی بسیار زیادی مصرف می کند در حالی که لای فای بسیار کم مصرف تر است و اگر آشکارساز نوری شما از جنس سلول خورشیدی باشد (که تست شده است) می توانید به صورت بی سیم گوشی خود را شارژ کنید و درعین حال از اینترنت نیز استفاده کنید!

همچنین این ویژگی لای فای که کاربر باید مستقیما در زاویه دریافت نور باشد، آن را شبکه ای امن تر می سازد و دیگر نگران هک شدن شبکه خود توسط اطرافیان و دسترسی های غیرمجاز نخواهید بود هرچند باز هم راه هایی برای دسترسی به شبکه های شما وجود خواهدداشت ولی این امر امنیت بیشتر این شبکه نسبت به وای فای را زیرسوال نخواهدبرد.

مشکلات لای فای چیست؟
تا اینجا که همه چیز خوب به نظر می آید ولی مثل هر فناوری جدیدی لای فای نیز با مسائلی رو به رو است که باید آنها را حل کند. مهم ترین مشکل آن این است که از لای فای نمی توان در نور مستقیم خورشید یا شرایطی که نور خورشید زیاد باشد، استفاده کرد زیرا دستگاه دریافت کننده نمی تواند نور حامل اطلاعات را تشخیص دهد. هنوز میزان نور محیطی که لای فای در آن قابل استفاده است، مشخص نیست ولی با توجه به گفته سازندگان، در محیط هایی با نور کم قابل استفاده است.