ظروف اوپال

1044


 

از نظر جنس،ظروف اوپال و آرکوپال حد واسطِ شيشه و چيني است. البته بسيار زيباتر از شيشه و به سبب نازکي، بسيار سبک تر از چيني. براي توليد ظروف اوپال، ترکيبي از مواد اوليه مثل سيليس، آهک، فلدسپات، کربنات سديم و ... مورد استفاده قرار مي گيرد. ترکيب اين مواد در معرض حرارت بيش از 1500 درجه سلسيوس قرار گرفته و سپس با استفاده از سيستم گريز از مرکز به اَشکال و قالب هاي متفاوت در مي آيد. 

 

 

این گونه از ظروف چینی که زیبایی مشابه دیگر ظروف چینی و استحکامی بیش از آن را داشته و در عین حال سبک و تاحدودی شفاف هستند، موجب اقبال عمومی به آنها گردیده است.

درواقع، این ظروف از شیشه زیباتر و نشکن‌تر و همچنین از چینی سبک‌تر است.

سبک وزن بودن
همانطور که گفته شد ظروف اوپال در مقايسه با چيني آلات بسيار سبک تر هستند و کاملا منطقي است که اين عامل بتواند به سبب سهولتي که در فرايند پذيرايي با خود به همراه مي آورد،بر ميزان محبوبيت ظروف اوپال اضافه کند. شايد شما هم در مقام عمل، حمل ظروف سبک اوپال را به سرويس هاي چيني ترجيح دهيد!

نشکن بودن
ظروف اوپال به سبب ماهيت بينابيني خود، بر عکس ظروف چيني از خاصيت نشکن بودن برخوردار است. رها شدن يک ظرف اوپال از دستتان بر عکس يک قطعه چيني، خيلي شبيه به فاجعه نيست و مي توانيد اميدوار باشيد که پس از برداشتن آن از روي زمين، کوچکترين آسيبي به آن وارد نشده باشد.

قابليت استفاده در مايکروفر
بيشتر ظروف اوپال در حين فرايند ساخت بواسطه يک عمليات ويژه حرارتي در مقابل گرما مقاوم مي شوند. نام اين عمليات خاص آنيل کردن است که باعث مي شود بيشتر ظروف اوپال را بتوان فارغ از هرگونه نگراني در مايکروفر ها قرار داد.

زيبايي
شايد درخشندگي ظروف اوپال در مقايسه با ظروف چيني ناچيز باشد اما در هر صورت بواسطه پيشرفت فناوري هاي ساخت، ظروف اوپال در اَشکالي بسيار زيباتر، رسمي تر و ظريف تر در مقايسه با قبل روانه بازار مي شوند. علاوه بر آن، امروز تنوع در طرح ها و رنگ هاي کار شده بر بدنه ظروف اوپال بسيار بيشتر است و اين به نوبه خود دست خريدار را بسيار باز مي گذارد. شايد اين عامل جدي ترين تهديد براي بازار ظروف چيني باشد. بازاري که دليل اول و آخر فروش بالاي آن، زيبايي و رسميت محصولات آن است.

 

 

 

نکات مهم درخرید و نگهداری ظروف اوپال و آرکوپال:

چنانچه به صورت خرید اینترنتی ظروف اوپال و آرکوپال خود را خریداری می نمائید بهتر است صفحه ی مشخصات آنرا به دقت ببینید که قابلیت استفاده در فر و فریزر و قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را داشته باشد.
برای استفاده از این ظروف باید ظروفی که دارای موج کمتر هستند خریداری شود و در صورت خرید ظروف بلورین برای استفاده های روزمره ، از خرید انواع فانتزی این ظروف که بدلیل شکل ظاهری غیرمعمولشان، شستشویشان دشوار است، پرهیز شود .
چنانچه لب پریدگی یا هر نوع آسیب ظاهری و خش فراوان در این ظروف وجود دارد، بهتر است دیگر از آنها استفاده نشود.
لب پریدگی ها علاوه بر جمع کردن باکتریها و عوامل بیماری زا، ضمنا خطر مجروح کردن لب و دهان را نیز همراه دارند و شستشوی این قسمت ها نیز دشوار است.