یک اشتباه رایج!!!

625


 

شستن سبزیجات با مایع ظرفشویی
مایع های ظرفشویی، قابلیت انگل زدایی و ضدعفونی کردن سبزیجات را ندارند.

شستشوی سبزیجات مرحله بسیار مهمی برای مصرف آن محسوب می شود و این اقدام باید با آب سرد انجام شود. استفاده از آب با دمای بالا برای شستن سبزیجات سبب از بین رفتن مواد مغذی داخل سلول های گیاهی می شود.

وقتی صحبت از مایع ظرفشویی برای ضدعفونی کردن سبزیجات می شود باید دقت داشت که بنا بر تحقیقات انجام پذیرفته، این مایع قابلیت انگل زدایی سبزیجات را نداشته و به کیفیت، طعم و ظاهر آن نیز آسیب وارد می کند.

بهترین راهکار برای ضدعفونی و میکروب کشی سبزیجات استفاده از محلول پِرکلرین و قراردادن 10 دقیقه ای سبزیجات در محلول آب و پِرکلرین است.

با توجه به اینکه بدن انسان روزانه به 12 تا 15 گرم فیبر نیاز دارد که به وفور در سبزیجات یافت می شود، البته باید از مصرف بیش از اندازه آن مواد به ویژه سبزیجات خام پرهیز شود؛ چرا که استفاده بیش از حد باعث شل شدن بدن، تغییر مزاج و حتی سبب ابتلای فرد به اسهال می شود.

شستشوی نامناسب سبزیجات موجب بروز بیماری حصبه و وبا می شود که این بیماری ها در فصل تابستان شیوع زیادی دارند.

متاسفانه عادت بد غذایی که هم اکنون وجود دارد این است که همراه با سالاد از سُس مایونز و سُس فرانسوی استفاده فراوان می شود، این درحالیست که این مواد سرشار از چربی بوده و سبب دریافت بیش از حد انرژی و چاقی و افزایش وزن می شود.

از طرف دیگر در تهیه سُس مایونز از مواد شیمیایی و افزودنی استفاده می شود که بسیار سرطان زا بوده و از لحاظ تغذیه ای نیز قابل قبول نیست، پس بهتر است به جای آن از ماست کم چرب و یا از چند قطره آبلیموی تازه استفاده شود.