دندان قروچه ، از عوارض تا درمان آن

514


 

ساییدن دندان ها به هم یا دندان قروچه بیماری ای است که بیشتر در خواب رخ می دهد، ولی در طول روز هم به صورت ساییدن یا کوبیدن دندان ها در برخی افراد دیده می شود. البته در چنین حالتی، بیمار پس از بیدار شدن از خواب از انجام این اعمال آگاهی ندارد و معمولا منکر آن می شود.
از علایمی که می توانید متوجه دندان قروچه ی خود در خواب شوید اینکه، مثلا زمانیکه از خواب بیدار شده اید، احساس خوبی ندارید، فک‏ درد عجیبی دارید و کلافه اید. بیشترین دلیل کلافگی تان هم این است که نمی دانید منشا این درد چیست.

دندان قروچه را نباید دست کم گرفت زیرا ممکن است دیگر دندان سالم و زیبا برای شما باقی نماند.
تنها ممنوعیت آنها جویدن آدامس و نوشیدن نوشابه است.

دو دلیل می تواند باعث دندان قروچه شود
1-دلیل اول؛ استرس
اگر استرس فقط ناشی از مشکلات روزانه است، می توانید با انجام کارهایی مثل ورزش، گوش دادن به موسیقی ملایم یا دوش آب گرم یا قراردادن یک حوله گرم روی گونه که برای آرام کردن عضلات فک، موثر هستند میزان استرس را کاهش داد. در غیر اینصورت به یک پزشک روانشناس مراجعه نمایید.

2-دلیل دوم؛ ناهماهنگی دندان ها
ناهماهنگی دندان ها یعنی جفت نشدن درست فک بالا و پایین و جفت نشدن درست دندان ها به دلیل کج بودن یا فقدان دندان هم می تواند عامل آن باشند.

 

 

دندان قروچه کودکان
کودکان بیشتر در دو مرحله از زندگی خود دندان قروچه می کنند، یکی زمان بیرون آمدن دندان های شیری و دوم زمان بیرون آمدن دندان های دائمی. اما دلایل دیگری هم در به وجود آمدن دندان قروچه در کودکان دخیل هستند. پارازیت ها، وجود انگل ها و کرمک ها یا مشکلات فکی هم می توانند یکی از عوامل به وجود آمدن دندان قروچه باشند.

روش درمانی دندان قروچه
نایت گارد: در بعضی مواقع باید از نایت گارد استفاده کرد. بعضی وقت ها دندانپزشک برای شما وسیله ای به نام نایت گارد می سازد که نوعی پروتز متحرک از جنس پلاستیک مقاوم است که با قالب گیری از دندان شخص ساخته می شود و باید شب ها در دهان قرار گیرد.