طول عمر همراه با سلامتی

482


 

داشتن عمر طولانی آرزوی همیشگی انسان‌ها بوده است.با اینكه هنوز دانشمندان نتوانستند داروی جادویی برای افزایش طول عمر پیدا كنند اما انجام تحقیقات روی هزاران انسان بالای 100 سال آنها را با روش‌های شگفت‌انگیزی برای داشتن عمر طولانی آشنا كرده است.

نخ دندان بكشید
واضح است نخ دندان كشیدن از خراب‌شدن دندان و ابتلا به بیماری‌های لثه جلوگیری می‌كند اما تحقیقات نشان می‌دهد، همین كار ساده تا حد زیادی خطر ابتلا به بیماری‌ قلبی را كاهش می‌دهد. متاسفانه باكتری‌های موجود در لثه‌ها می‌توانند به داخل رگ‌های خونی بدن راه پیدا كرده و پاسخ ایمنی بدن را برانگیزند كه این عامل سلامت قلب را به خطر می‌اندازد. ابتلا به بیماری قلبی یكی از مهم‌ترین دلایل مرگ‌ومیر در سراسر جهان به حساب می‌آید.

آفتاب بگیرید اما زیاده‌روی نكنید
مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد، طول عمر زنان برنزه نسبت به زنان دیگر بالاتر است. در حقیقت با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، بدن ویتامین D مورد نیاز خود را تامین كرده و با كمك آن می‌تواند با دسته گسترده‌ای از بیماری‌ها مانند پوكی استخوان، افسردگی، بیماری قلبی و دیابت مبارزه كند. 50 درصد از بزرگسالان دچار كمبود ویتامین D هستند كه علت اصلی آن هم دوری كردن از نور آفتاب است.

دوست پیدا كنید
از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش طول عمر، ارتباط با دوستان و آشنایان است. هنوز علت این موضوع مشخص نیست اما دانشمندان معتقدند ارتباط با دیگران سبب می‌شود ما بیشتر به سلامت خود توجه كرده و از انجام رفتارهای پرخطر دوری كنیم. داشتن ارتباطات اجتماعی تا حد زیادی به كاهش استرس كمك می‌كند كه این عامل نقش زیادی در محافظت از قلب دارد. آمارها نشان می‌دهد، یكی از مهم‌ترین عوامل مرگ‌و‌میر بین سالمندان تنهایی است.

كمی وزن اضافه كنید!
محققان بعد از 12 سال مطالعه متوجه شدند افرادی كه كمی اضافه وزن دارند با احتمال 17 درصد كمتر از دیگران می‌میرند. البته دقت كنید این اضافه وزن نباید بیش از 6 كیلوگرم باشد و بهتر است در فاصله بین 50 تا 65 سالگی باشد.

كارهای خانه ی خود را با علاقه انجام دهید
انجام كارهای خانه مانند تمیز كردن و مرتب كردن به حفظ تناسب‌اندام و كاهش وزن اضافه كمك می‌كند. تحقیقات نشان می‌دهد، یك خانم هر سال با انجام دادن كارهای خانه بیش از 35كیلومتر راه می‌رود و 50 هزار كالری می‌سوزاند. به این ترتیب می‌توان كار كردن در خانه را جایگزین مناسبی برای رفتن به باشگاه ورزشی دانست.

آواز بخوانید
آواز خواندن نه تنها می‌تواند روحیه شما را بهتر كند بلكه تاثیر زیادی در سلامت جسمانی شما دارد.

صبحانه بخورید
درصد زیادی از افرادی كه تولد 100 سالگی خود را جشن گرفته‌اند در تمام مدت عمر خود صبحانه را فراموش نكردند و توجه زیادی به این وعده بسیار مهم داشتند. برای آنكه از این وعده بیشترین استفاده را ببرید، سعی كنید حتما میوه را در آن بگنجانید.

با مادرتان مهربان باشید
تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد 91درصد از افرادی كه ارتباط خوبی با مادر خود ندارند تا میانسالی به یكی از بیماری‌های خطرناك مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و... دچار می‌شوند.