واکنش مغز در زمان شنا کردن

547


 

پزشکان علم تغذیه گفته اند «ما دریافته‌ایم زمانی که فرد تا سطح قلب خود در آب غوطه‌ور است، جریان خون در مغز او سریع‌تر از زمانی است که بر روی زمین قرار دارد. این یافته‌ها زمینه را برای انجام بررسی‌های بیشتر در مورد تاثیرات شنا بر سلامت عروق مغزی، مهیا می‌کند.»

آنها می گویند وقتی شرکت‌کنندگان در آب غوطه‌ور بودند، جریان خون در شریان مغزی میانی آنها به میزان ۱۴ درصد افزایش یافت، در حالی‌ که جریان خون در شریان مغزی خلفی آنها نیز ۹ درصد افزایش داشت...

در انواع مختلف فعالیت‌های آبی، مانند ایروبیک در آب و شنا نیز، مانند ورزش‌های زمینی، اثرات وارد شده بر عملکرد قلب و جریان خون در مغز، تفاوت اندکی با یکدیگر دارند.

علاوه بر این، شنا می‌تواند سلامت روحی شما را نیز بهبود ببخشد

شنا کمک می‌کند تا محرک‌های خارجی را از خود دور کنید: زمانی‌که در آب غوطه‌ور می‌شوید، صداهای خارجی قطع می‌شوند. تنها چیزی که حس می‌کنید، تماس آب با پوست شماست. بر تنفس، کف استخر و آرامش آب تمرکز می‌کنید. زمانی‌که شنا می‌کنید، همه چیز ساده می‌شود. شنا یک جور مدیتیشنِ در حال حرکت است.

 

 

شنا شکلی عالی از ورزش با عوارض اندک است: حرکت نرم و روان در میان آب، موجب پمپاژ خون در قلب می‌شود. این برای ماهیچه‌ها و ریه‌ها نیز عالی است و فشار کمی بر مفاصل شما وارد می‌کند. زمانی‌ که از بدن خود مراقبت می‌کنید، سلامتی روحی شما نیز تا حد زیادی بهبود می‌یابد. چند بار در هفته شنا کردن، راه بسیار خوبی برای ورزش کردن و بهتر شدن حال شماست.

شنا موجب آزاد شدن اندورفین می‌شود: شنای خوب موجب آزاد شدن ترکیبات طبیعیِ ایجاد احساس خوب در شما می‌شود که اندورفین نام دارند. شنا می‌تواند هورمون‌های استرسِ جنگ و گریز اضافی را به آرامش عضلانی تبدیل کند. نهایتا در نتیجه‌ی رهایی از استرس، رشد سلول‌های مغزی جدید نیز افزایش می‌یابد.