راهنمای خرید قابلمه توسط کارشناس لوازم آشپزخانه

820

بیشتر افراد برای آشپزی از قابلمه استفاده می کنند و این قابلمه ها را روی اجاق گازهای برقی یا معمولی می گذارند و این یعنی اینکه قابلمه ها در معرض حرارت مستقیم قرار می گیرند و باید تحمل این حرارت بالا را داشته باشند.پس پوشش داخلی آن ها و پوشش کف آن ها در انتخاب یک قابلمه خوب نقش مهمی دارد.

از برخی قابلمه های موجود در بازار می توان به قابلمه های زیر اشاره کرد:

یکی از قابلمه های پرکاربردی که در کشور ما استفاده می شود قابلمه تفلون می باشد.این نوع از قابلمه ها به خاطر اینکه غذا معمولا به کف قابلمه نمی چسبد و روغن کمتری در پخت و پز آنها به کار می رود خیلی طرفدار دارند اما باید در استفاده و شست و شوی آن ها بسیار دقت داشت زیرا حتی کشیدن اسکاچ زبر روی سطح داخلی شان باعث خراش دار شدنشان می شود.


قابلمه های چدن
امروزه قابلمه های دیگری در بازار وجود دارد که به قابلمه های چدن معروف می باشند.اما باید بدانید که در واقع این قابلمه ها چدن نیستند بلکه از جنس آلومینیوم خشک تهیه شده اند که با دستگاه هایی مخصوص در قالب تزریق می شوند و روی آنها تفلون میکشند یعنی با ظروف تفلون تفاوت آن چنانی ندارند و باید همان نکات نگهداریی که برای قابلمه های تفلون در نظر می گیرید را برای آنها هم لحاظ کنید.خوب است این نکته را هم بدانید که چدن آلیاژی از آهن می باشد و اگر قابلمه ای که تهیه کرده اید واقعا چدن باشد وقتی لایه ی سطح بالایی آن یعنی تفلون به هر دلیلی خط و خش بر می دارد حتما زنگ می زند.
مشاهده قابلمه های چدن


قابلمه های استیل
می توان گفت که این نوع قابلمه ها یعنی قابلمه های استیل از بقیه انواع دیگر بهداشتی تر هستند.اما مشکلی که در رابطه با این قابلمه ها وجود دارد این است غذا در آن به سرعت می سوزد چون به سرعت حرارت را منتقل میکند.به صورتی که دمای داخل قابلمه با دمای زیر قابلمه در همان لحاظات اول یکی می شود.مگر اینکه روی لایه بیرونی آن آلومینیوم یا مس چسبانده شده باشد.

مشاهده قابلمه های استیل

قابلمه های سرامیکی
نوع دیگری از قابلمه هایی که این روزها عرضه می شود قابلمه های سرامیکی می باشند.در استفاده از این قابلمه ها نیز باید دقت لازم را کرد زیرا با جدا شدن روکش آن و ورود تکه های آن به غذا می تواند مشکل زا باشد.
مشاهده قابلمه های سرامیکی


در آخر به طور خلاصه و کلی سندباد به شما این پیشنهاد را میکند که در خرید یک قابلمه خوب حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:
1-کف چدن و اینداکشن
2- دسته های نسوز
3- پیرکس بودن جنس در
4- آنتی شوک بودن
5- پوشش داخلی نچسب و مقاوم
7- با کیفیت بودن رنگ قابلمه
8- ترجیحا درب قابلمه حالت بخارپز و آبکش داشته باشد.
9- جنس مقاوم و ضخیم
10- ترجیحا 4 لایه باشد
11- سبک بودن