تفاوت لوازم خانگی بانه ای با محصولات شرکتی

1851


به مرکز فروش محصولات تقلبی خوش آمدید!! برای وصف بانه شاید این بهترین جمله باشد. جنس تقلبی و نامرغوب در حجم قابل توجهی در بازار بانه خرید و فروش می شود و به سختی می توان کالای اصل در این بازار پیدا کرد. با این وجود به دلیل قیمت های بسیار پایین و تنوع فراوان محصولات این بازار، بسیاری از خریداران ترجیح می دهند خرید خود را از بازار بانه انجام دهند و با توجیه هایی که از فروشندگان بانه ای می شوند، تصور می کنند که جنس مرغوب و با کیفیتی خریداری می کنند. در این مقاله به تفاوت لوازم خانگی بازار بانه و بازارهای معتبر داخل ایران می پردازیم تا شما مشتریان گرامی بتوانید تصمیمی هوشمندانه هنگام انتخاب یکی از این دو بازار جهت خرید لوازم منزل خود داشته باشید.

محصولات چینی و تقلبی

به گفته بسیاری از فعالان بازار در شهر بانه، بیش از 90 درصد محصولاتی که در این بازار خرید و فروش می شود از کشور های چین، امارات و مالزی وارد می شود. درصد قابل توجهی از محصولات خریداری شده دارای معیوبیت و ناقصی های فراوان هستند. اجناس تقلبی و بی کیفیت چینی به وفور در این بازار یافت می شود. البته این به این معنا نیست که در مراکز بزرگ تجاری ایران نظیر امین حضور و غیره کالای چینی یافت نمی شود ولی احتمال خرید محصول تقلبی در بازار بانه فوق العاده بیشتر از بازارهای داخلی ایران است.

 

محصولات قاچاق

علاوه بر کیفیت پایین، متاسفانه اکثر محصولات لوازم خانگی در بانه، قاچاقی است. این خود یکی از دلایل اصلی قیمت پایین اجناس این بازار است. حتی برخی از محصولات ساخت شده در ایران نیز به بازار بانه ارسال شده و با نام های جدید به عنوان یک برند خارجی به خریداران فروخته می شوند. همین موضوع باعث شده طیف وسیعی از اقشار جامعه تا جای ممکن از این بازار فاصله بگیرند و ریسک خرید از بازار بانه را به جان نخرند.

گارانتی های نامعلوم

در بازار بانه اکثر کالا ها گارانتی ندارند و فروشندگان در ازای دریافت مبلغی بین 30 هزار تومان برای لوازم خانگی سبک تا 100 هزار تومان برای لوازم خانگی سنگین محصولات را گارانتی می کنند. اما گارانتی ارائه شده در بازار بانه واقعا معتبر است؟؟ کارت های گارانتی که فروشندگان تحویل خریداران می دهند تنها یک برگه کاغذ بی ارزش است که یک شماره تلفن روی آن نوشته شده و خبری از هیچ آدرس از دفاتر آن ها در شهر های مختلف نیست. این شرکت های گارانتی کننده مدتی پس از راه اندازی و دریافت مبالغ از مشتریان اقدام به مسدود کردن شماره های خود می کنند.

 

بر خلاف بازار بانه، در بازار های معتبر داخل ایران نظیر امین حضور، مشتری این فرصت را دارد که محصول را با گارانتی معتبر خریداری کند. در بازار ایران نمایندگی ها اکثرا با گارانتی معتبر شرکتی، محصول را به فروش می رسانند و از برنامه های مختلفی جهت تضمین آن استفاده می کنند.

 

نبود خدمات پس از فروش و هزینه ی بالای تعویض قطعات

اگر انقدر بد شانس باشید که محصولی را از بازار بانه خریداری کنید، باید خدا خدا کنید تا محصول تان دارای ناقصی نبوده و قطعه ای از آن معیوب نشود. هزینه ای که باید بابت تعمیر یا تعویض قطعات اجناس تقلبی پرداخت کنید بسیار بالاست!! آنقدر که با یکبار پرداخت این هزینه، مانند این است که هزینه خرید محصول در بازار ایران را پرداخت کرده اید.

 

قاچاقچیان چون هیچ گونه خدمات پس از فروشی ارائه نمی دهند و به دنبال سود حداکثری در کوتاه مدت هستند، هیچوقت لوازم یدکی لوازم و اجناس خود را وارد نمی کنند در حالی که شرکت های نمایندگی خدمات پس از فروش ملزم هستند قطعات و لوازم یدکی محصولات خود را وارد کنند و در صورت خرابی، بدون دریافت هزینه قطعه را تعویض کنند. با توجه به این موضوع اگر محصول خریداری شده شما دارای گارانتی معتبر نباشد در صورت خرابی یکی از قطعات، آن قطعه به سختی پیدا می شود و در صورتی هم که پیدا شود، قیمت بالای آن اصلا مقرون به صرفه نخواهد بود.

 

 

جمع بندی

با توجه به دلایل گفته شده نتیجه می شود که انجام خرید در بازار های داخل ایران نسبت به بازارهایی همچون بازار بانه، انتخابی کاملا درست و هوشمندانه است. بیشتر محصولاتی که در مراکز بزرگ تجاری لوازم خانگی ایران عرضه می شوند از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و درصد خرابی و ناقصی در آن ها بسیار پایین است. در بازار های ایران نمایندگی های رسمی برند های معتبر به صورت فعال حضور دارند و مشتریان با خرید محصولات امکان بهره مندی از گارانتی و خدمات پس از فروش نمایندگی ها را بدست می آورند. در صورت عدم برخورداری از گارانتی نیز به دلیل دسترسی آسان به لوازم جانبی محصولات، امکان تعمیر و تعویض قطعات با هزینه ای بسیار پایین فراهم است، امکانی که پس از خرید از بازار بانه، وجود نخواهد داشت.