دانستنی های خرید کولر گازی

407


با شروع فصل گرما هنگامی که از دست گرمای زیاد هوا به خانه ی خود پناه می بریم قطعا هیچ وسیله ای همچون یک کولر گازی نمی تواند ما را از کلافه گی یک روز گرم و طاقت فرسا نجات دهد.با مقاله ای که در ادامه می خوانید می توانید در هنگام خرید کولر گازی تقریبا همه چیز را بدانید و یک خرید دلچسب و موفق را داشته باشید.پس با فروشگاه اینترنتی سندباد همراه شوید.

 

کولر گازی چه نوعی بخرم؟

به طور کلی کولرهای گازی موجود در بازار به سه دسته : کولر اسپلیت، کولر پنجره‌ای و کولرهای ایستاده تقسیم بندی می شوند.قطعا هر کدام از این مدل ها دارای مزایا و معایبی هستند که می تواند برای بعضی ها خوشایند و برای عده ای هم فاقد جذابیت باشند.

 

 

کولرهای پنجره ای

در کولرهای پنجره ای شما نیاز به هیچ گونه برق کشی جداگانه ای ندارید و فقط با اتصال کابل برق به پریز می توانید کولر خود را راه اندازی کنید.در این مدل حتی شما از سوراخ کردن دیوار و رد کردن لوله های مسی هم فارغ هستید.بدنه ی این نوع کولر به آسانی در داخل پنجره جای می گیرد و خیلی سریع آماده استفاده می شود.در جمع بندی کولرهای پنجره ای این طور می توان نتیجه گیری کرد که قدرت خنک کنندگی زیاد و قیمت پایین محصول یک مزیت به شمار می رود اما از طرفی هم مصرف برق بالا و ایجاد کمی سر و صدا می توان از معایب آن باشد.

 

 

اسپیلت ها

دسته ی دوم از کولرهای گازی اسپیلت ها هستند.اسپیلت ها در مقایسه با کولرهای پنجره ای قیمت بالاتری دارند اما مصرف برقشان خیلی کمتر از کولرهای پنجره ای می باشد.اسپلیت ها از دو بخش داخلی و بیرونی تشکیل شده اند،برای اتصال این تکه ها به همدیگر شما باید از لوله های مسی انتقال حرارات استفاده کنید.معمولا برای حفظ زیبایی یونیت داخلی به شکلی عمل می شود که لوله های مسی در معرض دید افراد نباشد.به همین علت با تشکیل حفره هایی در داخل دیوار،لوله های مسی را از درون آن رد می‌کنند.به علت سختی این کار معمولا برای اتصال اسپیلت ها شما به یک نصاب حرفه ای و ماهر نیاز دارید.

 

 

کولرهای ایستاده

دسته ی آخر کولرهای ایستاده برای کاربردهای خاص طراحی شده اند و به طور کلی بیشتر در مصارف صنعتی استفاده می شود.این مصارف صنعتی می تواند شامل مکان‌های عمومی پر رفت‌وآمد چون (پایانه‌های مسافربری، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مساجد و…) شوند.

 

 

 

توان و کشش خنک کنندگی چه میزان باشد؟ کولر گازی چند هزار تهیه کنیم؟

برای اندازه گیری خنک‌کنندگی کولر گازی از واحد BTU استفاده و به صورت مضربی از ۱۰۰۰ نشان داده می‌شود.ولی اغلب موارد در هنگام معرفی کردن کولرها از عنوان کردن واحد آن صرفه نظر می شود و معمولا بیان می شود که یک کولر 18 هزار یا 24 هزار می خواهیم.

دقت به این عدد شاید مهم ترین آپشنی باشد که برای تهیه کولر باید در نظر گرفته شود.اگر میزان خنک‌کنندگی کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از مورد نیازتان باشد قطعا محیط‌تان آن‌طور که دل خواهتان است خنک نخواهد شد.از طرفی دیگر نیز اگر کولری با ظرفیت بیشتر از آنچه که مورد نیازتان است تهیه کنید، مجبور هستید زودبه‌زود آن را خاموش کنید و علاوه بر آن هم با مشکل مصرف بیش‌ازحد انرژی نیز رو به رو خواهید شد.در کل انتخاب درست و مناسب قدرت مورد نیاز در کولر بحثی کاملا حرفه ای است و باید این موضوع به متخصص اش سپرده شود. برای انتخاب درست ظرفیت باید به مواردی چون ویلایی یا آپارتمانی بودن مکان،کاربری خود (مسکونی یا تجاری)، نوع اقلیم (مثلا جنوب یا مرکزکشور)،تعداد افراد حاضر در محیط توجه کرد.بنابراین توصیه می شود که حتما از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

 

واژه اینورتر به چه معناست؟

اینورتر امکانی است که با کمک یک برد الکترونیکی به کمپروسور اضافه می‌شود و در تمام کمپرسورها می‌توان از آن بهره گرفت.وقتی دما در کولرهای غیر اینورتری به حد دلخواه ما برسد کمپرسور خاموش می شود.با سپری شدن زمان و هنگامی که دما زیاد شد دوباره کمپرسور شروع به کار میکند.در این مدل از کولرها کمپرسور تنها با دو حالت خاموش یا روشن رو به رو می شود.اما در کولرهایی که به سیستم اینورتر مجهز شده اند در هنگام رسیدن دمای محیط به حد دلخواه فرد کمپرسور خاموش نمی شود بلکه تنها دور موتور آن کاهش می یابد.خیلی جالب است که این نکته را بدانید که همین روشن و خاموش شدن پیوسته‌ی کمپرسوردر کولرهای غیر اینورتری  باعث مصرف بیش‌ازحد برق می‌شود.

قطع به یقین تهیه‌ی یک کولر دارای اینورتر، بهتر از یک کولر معمولی است. با به کارگیری فناوری اینورتر تا 60 درصد می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.بعضی از سازنده ها ادعا می کنند حتی در مدل های جدیدتر هم امکان صرفه جویی بیشتر از این هم فراهم شده است.

 

EER چیست؟

از طریق این معیار می توان دریافت کولرمان چه مقدار از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می کند.هر قدر که این فاکتور بیشتر باشد طبیعتا کولر خنک کننده ی بهتری خواهیم داشت.به طور کلی هر چه EER و اینورتر بالاتر باشد دستگاه ما بازدهی اش بالاتر است.

 

پرتاب باد به چه معناست؟

یعنی کولر تا چه فاصله ای قابلیت انتقال باد خنک را دارد؟برای این فاکتور معمولا از واحد متر استفاده می شود.مثلا می گویند پرتاب باد این کولر 30 متر است.‌در نهایت از دیگر ویژگی کولرهای جدید می توان به داشتن بادگردان چندجهته،تایمرو قابلیت دور کردن حشرات اشاره کرد.