نکاتی پیرامون خرید زودپز

382


اگر برای بار اول است که برای خرید زودپز اقدام می کنید و یا تصمیم دارید تا مدل جدیدتری را تهیه کنید قطعا با انتخاب های گوناگونی به هنگام خرید مواجه خواهید بود.زودپزهای جنس آلومینیومی معمولا از وزن و قیمت پایین تری برخوردار هستند و به دلیل اینکه رسانای مناسبی برای انتقال گرما می باشند حرارت یکنواخت و یک دستی را پخش می کند.اما در صورت استفاده زیاد و بالا از این نوع زودپزها ممکن است دچار رنگ پریدگی یا زنگ زدگی شوند.در مقابل زودپزهای جنس استیل ضد زنگ به نسبت سنگین تر و از قیمت بالاتری برخوردار می باشند و به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارند می توانند برای مدت های طولانی مورد استفاده قرار بگیرند.

 

مناسب ترین سایز زودپز کدام است؟

زودپزهای موجود در بازار معمولا بر اساس میزان مقدار مایعی که در آنها جای گرفته می شود عرضه و فروخته می شود،اما این در حالی است که در اغلب موارد حجم مورد استفاده از آن ها حجمی معادل 2/1 تا 3/1 این مقدار است و این به نوع غذا و حجم آن بعد از پخت و آماده شدن بستگی دارد.گرچه امروزه زودپزها در مقیاس و اندازه های مختلفی عرضه می شوند ولی اندازه های 6،4 و 8 لیتری آن از اندازه های معمول و متداول آن می باشند.

 

زودپز 4 لیتری

زودپز حجم 4 لیتر اندازه ی مناسبی جهت تهیه یک وعده غذای دو نفره می باشد به طور کلی غذای دو نفر را همیشه می توانید در این حجم از زودپز آماده کنید.

 

زودپز 6 لیتری

این حجم از زودپز،حجم متداولی برای خانواده ها می باشد.از زودپز 6 لیتری می توانید برای تهیه اغلب غذاها استفاده کنید.

 

زودپز 8 لیتری

زودپزهای 8 لیتری برای خانواده های بزرگتر توصیه می شود.

 

 

در هنگام خرید باید به دنبال چه مشخصه هایی باشید؟

همه ی زودپزها باید به وسیله ای جهت نشان دادن و کنترل فشار درون دیگ مجهز باشند.به طور کلی سه نوع تنظیم کننده زودپز وجود دارد.اولین نوع آن تنظیم كننده سوپاپی وزنی است که به آن سر جنبان نیز می گویند.نوع دوم در واقع تکامل یافته نوع اول است و آخرین نوع آن تنظیم كننده سوپاپی فنری است.

 

دسته ها

در هنگام خرید اطمینان حاصل نمایید که دسته های زودپز به صورت مرغوب و ایمن ساخته شده باشند.به این نکته نیز دقت داشته باشید که زودپزهای 6 لیتری یا بالاتر از این حجم باید در دو طرف خود دارای دسته باشند.هر چقدر که دسته ها بلندتر باشند به صورت مناسب تری عمل می کنند به دلیل اینکه احتمال هر گونه تماس دست را با بدنه گرم و داغ  کاهش می دهد علاوه بر این هنگام حمل زودپزهای بزرگ که طبیعاتا وزن بیشتری دارند کار شما را آسان تر می کنند.

 

 

 

جنس لایه های زیرین زودپز

اگر قصد خرید زودپز از جنس استیل ضد زنگ را دارید دنبال مدل هایی بگردید که لایه های زیرینی از جنس بی متال(دو فلزی) یا تری متال(سه فلزی) داشته باشند.نوع متداول آن سطح زیری با لایه آلومینیوم می باشد.این لایه ها از هر گونه سوختگی جلوگیری و گرمای یکنواختی را در زیر زودپز ایجاد می کنند و علاوه بر این کار نظافت و پاک کنندگی را برای شما آسان می نماید.

 

ضمانت یا گارانتی

قطعا خرید و انتخاب زودپزهای دارای گارانتی از ارجحیت بالایی برخوردار هستند.برخی برندهای مشهور تا حتی 10 سال نیز زودپزهای خود را گرانتی می نمایند.

 

استیل ضدزنگ

سعی کنید زودپزهای استیل با دیواره های زیرین سه لایه (به صورت استیل - آلومینیوم - استیل یا مس -الومینیوم - مس) تهیه کنید.به این شکل هر گونه سوختگی غیر یکنواخت غذای شما به حداقل ممکن می رسد،غذا با سرعتبیشتری گرم می شود و گرمای درون غذا برای تایم بیشتری باقی می ماند.که این امر به معنای بهره وری انرژی بهتر خواهد بود که در طول زمان نیز موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود.

 

اندازه مناسب

به دلیل اینکه تنها قادر هستید از 3/2 گنجایش نامی (حتی برای برخی از غذاها این مقدار به نصف نیز کاهش می یابد) زودپز استفاده کنید،سعی نمایید همیشه نوع و اندازه بزرگ و مناسبی را انتخاب نمایید.می توان گفت که حجم 5 لیتر اندازه ی مناسبی باشد حتی اگر تنها یا یک خانواده دو نفری باشید.

 

طبیعتا اندازه 8 لیتر زودپز برای طبخ غذاهای بیشتر و بزرگتر همانند مرغ و ماهیچه کاربرد دارد.اما در کل زودپزهای سایز بزرگ فقط برای خانواده های تعداد بالا مناسب نیست بلکه می تواند مورد استفاده خانواده های کم جمعیت نیز قرار بگیرد.زودپزهای سایزبزرگ زمانی که می خواهید غذا را آماده کنید و در فریزر نگهداری نمایید می تواند گزینه ی مناسبی باشد.

 

 

برند پیشنهادی سندباد

فیسلر کمپانی نام آشنای آلمانی در زمینه تولید ظروف با کیفیت آشپزی است. محصولات اصلی فیسلر شامل زودپز، وسایل آشپزی و سطح آشپزی القایی است. تاریخچه ی فیسلر به قرن 19 ام بر می گردد؛ از آن تاریخ تاکنون، فیسلر مدام در حال توسعه ی تکنولوژی های جدید بوده و از مدرن ترین طراحی ها در محصولات خود بهره می برد. فیسلر در جامعه ی بین الملل کاملا شناخته شده است و تعداد زیادی از اختراعات، طرح ها و جوایز را به نام خود ثبت کرده است.