دستگاه های تصفیه آب

306


 اگر به تازگی قصد خرید تصفیه آب را دارید مهم است که با بعضی از نکاتی که در حین خرید باید به آن ها توجه کنید آشنا باشید.

 

بهداشتی بودن تمامی قطعات و اجزا به کار رفته

توجه داشته باشید که تمامی اجزای به کار رفته دستگاه از مواد بهداشتی و مناسب جهت مصارف خوراکی تهیه و تولید شده باشند زیرا چیزی که مسلم است این است که در قدم اول شما با در نظر گرفتن ارتقای سطح سلامتی خود و خانواده ی خودتان اقدام به خرید این دستگاه کرده اید.

در صورتی که در بدنه ی این دستگاه از مواد پلاستیکی نامرغوب و غیر بهداشتی استفاده شده باشد،این مواد زاید و مضره به آب اضافه شده و سلامتی شما و فرزندانتان را به خطر می اندازد.

 

 

شاید یکی از علت های ارزان بودن دستگاه های تصفیه آب با برندهای متفرقه این باشد که این محصولات عمدتا در کشورهایی نظیر چین تولید و وارد بازار می شود.قطعا به کارگیری مواد پلاستیکی غیر بهداشتی در این محصولات موجب می شود تا قیمت این محصولات تا حد چشم گیری کاهش یابد.در هنگام خرید به این نکته توجه داشته باشید که تصفیه آب شما دارای تاییدیه بهداشتی FDA و NSF باشد.

 

مراحل تصفیه آب و کاربرد آن ها

به دلیل تبلیغات نادرست برخی از واردکنندگان غیر متخصص و نا آگاه،یکی از معیارهای تصمیم گیری مشتری ها،تعداد مراحل تصفیه آب می باشد.آیا شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که فکر می کنید 6 مرحله بهتر از 5 مرحله است؟ یا 7 مرحله بهتر از هر دوی آنها هست؟ اما خوب است این نکته را بدانید که تعداد مراحل استاندارد برای دستگاه تصفیه آب خانگی با فناوری اسمز معکوس، پنج مرحله می باشد:

دو مرحله فیلتر الیافی برای حذف نمودن مواد معلق شامل انواع گل و لای،شن و ماسه و زنگ لوله ها

یک مرحله فیلتر کربن برای حذف کلر،گازهای شیمیایی و هر گونه بوی نامطبوع آب

یک مرحله اسمز معکوس (RO) برای حذف هر گونه ناخالصی و سموم محلول شده در آب

یک مرحله فیلتر کربن نهایی برای حذف بوی احتمالی ناشی از ماندن آب در منبع دستگاه

باید گفت که متعدد بودن تعداد مراحل تصفیه، نه تنها امری غیر ضروری است بلکه ممکن است سلامتی شما را نیز تهدید کند.

 

باید این نکته را در نظر بگیرید که هیچ کدام از این مراحل نباید چیزی را به آب اضافه کنند بلکه برعکس دقیقا مانند یک صافی عمل نموده و هر گونه مواد و ناخالصی های اضافی را از آب جدا کنند.پس همیشه این سوال را از خود داشته باشید که آیا این مرحله چیزی به آب اضافه می کند یا خیر؟ و در صورت مثبت بودن جواب،نسبت به بهداشتی بودن آن مرحله شک نمایید.

 

 

جنس فیلترهای کربن

فیلترهای کربن وظیفه ی از بین بردن کلر،گازهای شیمیایی حل شده در آب و حذف طعم و بوی نامناسب آب را دارند.کربن استفاده شده در تصفیه آب باید منشائی گیاهی داشته باشد تا برای مصارف خوراکی مناسب باشد.در تصفیه آب های استاندارد و بهداشتی،این کربن از طریق گیاهانی نظیر پوست نارگیل و یا چوب بامبو حاصل می شود.

در نتیجه از وجود هر گونه ناخالصی و فلزات سنگین عاری می باشد.این در حالی می باشد که کربن استفاده شده در دستگاه های غیر بهداشتی و نامرغوب ممکن است از جنس زغال سنگ باشد. از آنجا که زغال سنگ ماهیت معدنی ای دارد،از فلزات سنگین سرشار بوده و برای سلامتی انسان به شدت خطرناک است.

 

نوع اتصالات تصفیه آب

اگر قصد دارید تا از دردسر هایی مثل نشتی و چکه پی در پی آب،خیس شدن کابینت ها و ... در امان باشید،به نوع اتصالات دستگاه تصفیه آب دقت کنید.به شکل کلی اتصالات تصفیه آب های خانگی به دو دسته بندی کلی تقسیم بندی می شوند:

دسته ی اول اتصالات مهره ای : این نوع از اتصالات که بسیار رواج یافته و متداول هم هستند،ارزان قیمت و از طرفی پر دردسر می باشند.به طوری که خیلی زود استهلاک پیدا کرده و به آسانی شکسته می شود و دچار نشتی می شود.حتی با کیفیت ترین نوع این اتصالات ممکن است طی چند بار بسته و باز شدن،اصطلاحا دچار هرز دیدگی شده و دیگر مانند روز اول آب بند نشوند.

 

دسته ی دوم اتصالات سریع : این نوع از اتصالات به مراتب از اتصالات نوع مهره ای مرغوب تر و مناسب تر بوده و فقط تنها با یک بار فشار موجب می شود تا شیلنگ را در خود قفل کرده و به علت وجود واشرهای ریز درون خود،از هر گونه چکه و نشتی جلوگیری می کنند. علاوه بر این ظاهر ظریف تر و زیباتری دارند و عمر آن ها به نسبت طولانی تر است.

طبیعی است که قیمت آن ها از اتصالات نوع مهره ای گران تر بوده و به همین دلیل ممکن است تصفیه آبی که در آن از اتصالات كوئيك كانكت استفاده شده كمي از ساير دستگاه‌ها گرانتر باشد.

 

 

 

 

نوع محفظه ها  

پیشنهاد می شود تا محفظه دستگاه تصفیه آب دارای دو اورينگ (واشر لاستيكي ) باشد تا از نشت آب جلوگيري شود.

 

شیر برقی

وظیفه ی شیر برقی در تصفیه آب خانگی قطع نمودن آب وارده در حین خاموش شدن پمپ است.به عبارت ساده تر،شیر برقی از هدر رفت آب هنگام خاموشی دستگاه جلوگیری می کند.

 در بعضی از دستگاه های تصفیه آب به جای این قطعه،از چهار راه تقسیم استفاده می شود.اما تجربه در این زمینه ثابت کرده است که استفاده از چهار راه تقسیم می تواند مشکلاتی چون: نشتی،خرابی زود هنگام قطعه و هدر زفت آب و ... را داشته باشد.در کل استفاده از شیر برقی به دلیل داشتن دقت و عمر بیش تر از چهار راه تقسیم  بهتر می باشد.

 

سوئیچ فشار پایین

این قطعه وظیفه دارد تا صورت هر گونه قطعی آب پمپ را خاموش کند.در واقع به نوعی این قطعه محافظ پمپ بوده.برخی از کارخانه ها برای کم کردن قیمت تمام شده،این قطعه را از دستگاه حذف می نمایند.توصیه می شود در حین خرید دستگاه از وجود این قطعه در دستگاه خود اطمینان حاصل کنید.