بهترین بخاری های برقی

688


بخاری های برقی دستگاه هایی هستند که با عمل تبدیل نیروی برق به نیروی گرما موجب گرم نمودن محیط می شوند.سادگی،ابعاد مناسب،سبک وزن بودن و قابلیت جابه جایی آسان از ویژگی هایی بود که موجب استفاده گسترده مردم از بخاری های برقی شد.به طور کلی بخاری های برقی بسته به اندازه،توان مصرفی،نوع طراحی و نوع المنت گرمازا برای محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

 

انواع بخاری های برقی

 

رادیاتور برقی

این رادیاتورهای برقی که به نام رادیاتورهای روغنی و همچنین شوفاژهای برقی شناخته می شوند یکی از انواع بخاری هایی است که دارای شکل کلی شبکه های رادیاتور است و داخل آن به جای آب از روغن پر می شود،المنت های جای گرفته در دستگاه سبب گرم شدن روغن و حرکت آن در پره های رادیاتور شده و با گرم شدن پره های رادیاتور موجب گرم شدن محیط می شود.

رادیاتورهای برقی معمولا ایمن تر از سایر مدل های دیگر هستند.علاوه بر این به علت پوشیده بودن سطوح گرمازا، از این دستگاه می توانید برای خشک نمودن حوله و یا البسه استفاده کنید.البته دقت کنید که در هنگام خشک شدن البسه فورا آن را از روی دستگاه بردارید به خصوص لباس های پلی استر که بعد از خشک شدن احتمال جمع شدگی و سوختن آن ها نیز وجود دارد.

رادیاتورهای برقی معمولا دارای 5 تا 15 پره هستند و توان مصرفی آن ها چیزی در حدود 900 تا 2000 وات می باشد.همچنین این دستگاه دارای یک ترموستات برای خاموش و روشن شدن خودکار و دو حالت گرمایی کم و زیاد می باشد.

آپشن فن نیز در برخی از مدل های رادیاتورهای برقی نیز وجود دارد.

 

بخاری های تابشی

همین طور که از نام این دستگاه مشخص است در این بخاری گرما توسط تابش لامپ و یا المنت دستگاه حاصل می شود.در بخاری های تابشی معمولا 86 درصد انرژی به تابش تبدیل شده و مصرف برق هر لامپ چیزی در حدود 400 وات است پس با این حساب دستگاهی که دارای سه لامپ باشد حدود 1200 وات مصرف برق دارد که در مقایسه با نوع های دیگر بخاری مصرف برق کمتری دارد اما به یاد داشته باشید که این موضوع دال بر ایده آل بودن این بخاری برای همه مکان ها نیست.

 

بخاری فن دار

مکانیزم کارکرد بخاری های فن دار به این شکل می باشد که یک فن گرمای المنت را به بیرون منتقل کرده و موجب گرم نمودن محیط می شود.در حقیقت فن استفاده شده باعث گردش بهتر هوا و گرم شدن سریعتر محیط می گردد.بازده این بخاری ها چیزی حدود 100 درصد است یعنی اینکه تمامی گرمای ایجاد شده به محیط منتقل می گردد.این بخاری ها معمولا از ترموستات تنظیم و سنسور خاموشی در صورت گرم شدن بیش از حد دستگاه استفاده می کنند.سطح ایمنی در این بخاری ها عموما مطلوب است اما جهت استفاده در محیط هایی مرطوب یا با رطوبت بالا مناسب نیستند.

 

بخاری های کانوکتوری بدون فن

بخاری های کانوکتوری بدون فن مشابه بخاری های فن دار بوده اما در آن از فن جهت انتقال گرما استفاده نشده و یا روشن بودن فن دستگاه اختیاری بوده. از ویژگی های این بخاری نسبت به بخاری های فن دار می توان به کارکرد بدون صدا اشاره کرد.اما از سوی دیگر این سری بخاری ها دارای ابعاد بزرگتری نسبت به مدل های فن دار می باشند.

 

بخاری حمامی

بخاری های حمامی انواع دیگری از بخاری های تابشی و یا فن دار هستند که جهت قرارگیری در سرویس های بهداشتی و یا حمام طراحی و ساخته شده اند.توجه کنید که نصب این بخاری ها حتما باید توسط سیستم برق ضد آب صورت گیرد و نصب در محیط هایی با رطوبت 100 درصدی مانند حمام ایمن و بی خطر می باشد.در این بخاری ها از لامپ های مادون قرمز استفاده شده و گرما به وسیله ی سیستم های تابشی ایجاد و باعث گرم کردن محیط می شود.نوع دیگری از این بخاری ها که برای سرویس های بهداشتی ساخته شده است امکان استفاده در محیط هایی با تماس مستقیم آب را ندارد.اما نوع طراحی معمولا به صورت دیواری بوده و در بعضی مدلها یک بخش جهت قرار دادن حوله نیز در آن تعبیه شده است.

 

خرید یک بخاری برقی مناسب با محیط شما

 

خرید بخاری برقی جهت اتاق خواب نیازمند توجه به چندین مساله می باشد

در صورتی که شما از شوفاژ استفاده می کنید اما در روزهای سرد سال این سیستم پاسخ گوی گرمایش شما نیست ما خرید دستگاه بخاری برقی فن دار و یا بخاری برقی کانوکشن بدون فن را به شما پیشنهاد می کنیم.اصولا بخاری برقی تابشی را برای گرم نگه داشتن اتاق خواب پیشنهاد نمی کنیم چرا که این بخاری های تابشی با نوری که ایجاد می کنند اتاق شما را در ساعت هایی از شب روشن نگه داشته و برخی از افراد نمی توانند در یک اتاق روشن به آسانی استراحت کنند و علاوه بر این در بخاری های هالوژن خطر آتش سوزی نیز امکان دارد.

 

اگر صدای فن حتی مقدار کم آن،باعث آزار شما می شود توصیه می کنیم که از بخاری برقی کانوکشن بدون فن استفاده کنید.اگر اتاق شما سیستم گرمایشی ندارد در این صورت می توانید از رادیاتور برقی استفاده نمایید. رادیاتور برقی دستگاه دیرگرمکن است یعنی زمان بیشتری طول می کشد تا محیط گرم شود اما در صورت استفاده طولانی مدت ، می تواند محیط را به خوبی گرم کند. اما در عوض دستگاهی است بدون صدا و کاملا ایمن است.

 

پیشنهاد ما به شما این است که رادیاتور برقی را بسته به متراژهای زیر خریداری نمایید:

رادیاتور برقی 5 تا 7 پره، برای اتاق هایی با ابعاد 8 تا 10 متر مربع

رادیاتور برقی 7 تا 9 پره، برای اتاق هایی با ابعاد 10 تا 12 متر مربع

رادیاتور برقی 9 تا 11 پره، برای اتاق هایی با ابعاد 12 تا 15 متر مربع

رادیاتور برقی 11 تا 13 پره، برای اتاق هایی با ابعاد 15 تا 18 مترمربع

 

اگر اتاق خواب شما کوچک بوده و مکانی برای قرار دادن بخاری نداشتید در این صورت پیشنهاد می کنیم از بخاری های دیواری فن دار و یا نوع های کوچک رومیزی استفاده کنید.اما به یاد داشته باشید که به هر حال بخاری های فن دار دارای مقداری صدا می باشد.

 

سالن

برای گرم نمودن سالن منزل و یا ادارات بایستی از بخاری های فن داری استفاده کنید که دارای فن های بزرگی هستند.

برای مثال می توان به بخاری های فن داری که دارای ارتفاع 45 سانتی متر و یا مدل های دیواری با طول 50 سانتی متر یا مدلهای کولر و بخاری قابل حمل که دارای فن حلزونی با قدرت پرتاب باد زیاد می باشند اشاره کرد.

 

محیط های اداری

امکان استفاده از انواع بخاری در محیط های اداری امکان پذیر بوده و محدودیتی از هیچ جهت ایجاد نمی شود اما دقت کنید در صورتی که تمایل دارید بخاری های برقی کل فضای اتاق را گرم کند به ترتیب اولویت ابتدا مدل های فن دار و سپس رادیاتور ها را انتخاب کنید.در صورتی که قبلا رادیاتوری در محیط نصب شده است اما گرمای لازم و کافی را تامین نمی کند پیشنهاد می کنیم از مدل های فن دار استفاده کنید تا ضمن گرم کردن هوای اتاق،هوای محیط را نیز به گردش در آورد.در صورتی که یک فرد در یک اتاق بزرگ و یا یک سالن در پشت میز اداری نشته و امکان گرم کردن تمام محیط نیست پیشنهاد ما استفاده از بخاری برقی تابشی است در این صورت معمولا بخاری بایستی بر روی زمین و در کنار آن فرد قرار داده شود. در صورتی که فضا اجازه قرار دادن بخاری برقی در چنین اندازه ای را نمی دهد ، می توانید بخاری فن دار رومیزی استفاده کنید.

 

فضاهای باز

قطعا تنها راه حل استفاده از بخاری در فضاهای باز و سالن های بزرگ که به هیچ وجه امکان گرم نمودن آن وجود ندارد،استفاده از بخاری با سیستم گرمایشی تابشی است در این صورت افرادی که در مجاورت بخاری قرار دارند در اثر تابش نور بخاری گرم خواهند شد.