فرق مایکروفر و مایکروویو در چیست؟

317


فرق مایکروفر و مایکروویو در چیست؟

امروزه دو کلمه ی مایکروفر و مایکروویو با معانی یکسانی بین عموم مردم شناخته می شوند در حالی که این دو دستگاه تفاوت قابل ملاحظه ای با یکدیگر دارند.به طور کلی عبارت "مایکرو" یا "Micro" در این دستگاه ها دلالت بر وجود قابلیت حرارت دهی مواد غذایی با استفاده از امواج الکترومغناطیس دارد. این نوع حرارت دهی باعث می شود تا دما به طور یکنواخت در تمام نقاط مواد غذایی پخش شود و برخلاف اجاق گاز ها و فرهای معمولی زیر و روی غذا به صورت یکدست حرارت ببیند.

خب اما تفاوت مایکروفر و مایکروویو در چیست؟ به بیان ساده می توان گفت ماکروفر می تواند هم غذا را گرم کند و هم غذا را بپزد اما ماکروویو تنها می تواند غذا را گرم کند.البته این پاسخ ساده صد در صد درست نیست زیرا مایکروویو ها علاوه بر گرم کردن، برای جوشاندن، بخار پز کردن و حتی  یخ زدایی غذا نیز عالی هستند.برای اینکه پاسخ دقیق تری به این پرسش بدهیم بهتر است مایکروویو ها را به سه دسته ی: مایکرویو های ساده، گریل و کانوکشن تقسیم کنیم.

 

مایکروویو های ساده یا تک کاره (Solo Microwave)

برای گرم کردن و پخت و پز ساده کاربرد دارند.

 

مایکروویو های گریل (Grill Microwave)

برای گرم کردن و گریل مواد غذایی مناسب هستند.

 

مایکرویو های کانوکشن (Convection Microwave)

هم برای گرم کردن، هم گریل و هم پخت کیک و نان استفاده می شوند.

 

جدول زیر می تواند کاربرد انواع مختلف مایکروویو را بهتر برایتان روشن کند...

 

 

مایکرویو های ساده

این نوع ماکروویو ها جزو نمونه های ساده و اولیه ی مایکرویو شناخته می شوند. مایکروویو های ساده برای افراد مجرد یا خانواده های دو نفره ایده آل هستند زیرا می توانند به سرعت غذا را گرم کنند. این مدل مایکروویو ها نسبت به مدل های دیگر نظیر گریل و کانوکشن بسیار ارزان تر است. از این نوع مایکروویو ها نمی توان برای سرخ و گریل مواد غذایی استفاده کرد و تنها جهت کاربرد های گرم کردن، جوشاندن، بخار پز کردن و یخ زدایی استفاده می شود.

 

مایکرویو های گریل

مایکرویو های گریل علاوه بر قابلیت تولید امواج مایکروویو دارای قابلیت گریل نیز هستند. این نوع مایکروویو ها جهت گریل گوشت و سبزیجات استفاده می شوند. قابلیت مایکروویو و گریل می تواند به صورت همزمان جهت پخت سریع انواع گریل های لذیذ استفاده شود. این مدل ها از سیم های فلزی جهت گریل، تست و سرخ کردن غذا استفاده می کنند.

 

مایکرویو های کانوکشن

 

مایکرویو های کانوکشن جزو گرانقیمت ترین و البته پر کاربردترین مایکروویو ها هستند. این نوع مایکروویو ها علاوه بر برخورداری از قابلیت تولید امواج مایکروویو، از المنت حرارتی جهت تولید هوای گرم و یک فن جهت به جریان درآوردن گرما در تمام سطح مایکروویو استفاده می کند. این موضوع باعث شده غذا به سرعت و به صورت کاملا یکنواخت پخته شود. مایکروویو های کانوکشن جهت پخت نان، کیک، پیتزا و کلوچه بسیار کاربردی هستند.

 

جمع بندی 

به طور خلاصه اگر بخواهیم فرق میان مایکروویو و مایکروفر را در یک جمله بیان کنیم می توانیم بگوییم: مایکروفر دستگاهی است که تمام قابلیت های یک مایکروویو را دارا می باشد و علاوه بر آن چند نوع حرارت دهی نیز مانند حرارت سه بعدی، کانوکشن، فن و گریل به آن اضافه شده است.