ارگونومیک چیست؟

478


هنگام خرید برخی محصولات شاید با برچسب "طراحی ارگونومیک" مواجه شده باشید و این سوال برایتان پیش آمده باشد که خب ارگونومیک یعنی چه؟پاسخ ساده به این سوال اینست که در محصولات ارگونومیک تلاش شده تا استفاده از این ابزار آلات به ساده ترین شکل ممکن توسط انسان صورت پذیرد و آسیب های ناشی از استفاده مداوم از آن ها به حداقل برسد.

برای مثال اگر محصولی از طراحی ارگونومی مناسبی برخوردار نباشد، استفاده مداوم از آن باعث خستگی زودرس شده و میتواند در دراز مدت عوارض جبران ناپذیری را برای فرد بوجود آورد.

 

 

برای دادن پاسخ دقیق تر به سوال ارگونومیک چیست می توان گفت: "به پروسه ی طراحی و نحوه ی قرارگیری اجزاء در محیط کار، محصولات و سیستم ها به طوری که بیشترین تناسب را با فیزیک بدن انسان و فردی که از آن ها استفاده می کند، داشته باشد، ارگونومی (Ergonomics) می گویند". طراحی ابزار آلات و محصولات ارگونومیک باعث می شود که با گذشت زمان و استفاده ی طولانی مدت از آن ها کمترین آسیب و صدمه به جسم انسان وارد شود.

اگر پس از استفاده بلند مدت از وسیله ای یا قرار گرفتن در محیطی خسته می شوید، نشان دهنده ارگونومی بد آن است. یکی از بهترین مثال ها برای تشریح ارگونومی، میز کار با کامپیوتر است. طراحی صحیح میز کار، ارتفاع و زاویه ی صندلی، فاصله مناسب از مانیتور، نحوه ی قرارگیری دست روی کیبورد و موس و غیره همگی از نمونه های ارگونومی هستند که با رعایت آن ها، بیشترین میزان رضایت و کمترین خستگی پس از گذشت زمان بوجود می آید.

 

آسیب های ناشی از ارگونومیک بد

 

سندرم تونل مچ دست

این سندرم در اثر فشار روی عصب میانی در ناحیه مچ دست ایجاد میشود و شایع ترین علت آن استفاده بلند مدت از کیبورد و موس است.

 

 

کیست گانگلیون

این کیست معمولا روی مچ دست ایجاد می شود و علت آن استفاده بیش از حد از مفصل این ناحیه است.

 

 

سندرم رینود

کاهش شدید جریان خون و بی حسی که در بعضی نقاط بدن بوجود می آید و علت آن انجام مداوم حرکات با اعضای بدن است.

 

 

تاندونیت

درد و التهاب مفاصل که مهمترین عامل آن استفاده بیش از حد از عضلات است.

 

 

کمردرد

نشستن های طولانی مدت در وضعیت نامناسب، بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن  و چرخیدن از مهمترین عوامل بروز یا تشدید کمردرد هستند.

 

دیگر امراض اسکلتی عضلانی

به مرور زمان قرار گرفتن در حالت های نمناسب می تواند موجب بروز انواع امراض عضلانی، عصبی، خونی، رباطی و تاندونی شود.

 

 

حال که متوجه شدید ارگونومیک چیست و چه فوایدی دارد بسیار مهم است که هنگام خرید لوازم خانه و آشپزخانه خود به ارگونومیک بودن آن ها توجه کرده و از بروز آسیب های جدی به خود و دیگر اعضای خانواده تان جلوگیری کنید.