خواص قهوه و تاثیر آن روی مغز

418


قهوه بعد از آب و چای، بیشترین میزان مصرف را در بین مردم جهان دارد. این نوشیدنی پر طرفدار از خواص اعجاب آوری در افزایش میزان بهره وری افراد و جلوگیری از خستگی برخوردار است. نوشیدن یک فنجان قهوه هنگام صبح و قبل از وعده ناهار می تواند شما را برای یک روز کاری سخت، کاملا سرحال و شاداب کند و خواب آلودگی و بی حالی را از شما دفع کند.

اما قهوه این خاصیت معجزه آسای خود را از کجا می آورد؟ با ما همراه باشید تا با خواص قهوه و تاثیرات آن روی مغز بیشتر آشنا شویم...

 

 

به طور خلاصه می توان گفت قهوه به مغزتان القا می کند که شما خسته نیستید! در واقع قهوه مغز را گول می زند!! مغز انسان هنگام بیداری از خود موادی با نام آدنوزین ترشح می کند. سلول های مغز دارای گیرنده هایی هستند که در تماس با آدنوزین واکنش نشان داده و موجب می شود فرد به مرور زمان دچار خستگی شده و در نهایت در آخر روز به خواب فرو رود.

 

 

اما کافئین موجود در قهوه دارای خواصی است که تاثیر بسیار شگفتی روی مغز شما می گذارد. مولکول های کافئین بسیار شبیه به مولکول های آدنوزین هستند و گیرنده های آدنوزین هنگام برخورد با کافئین به اشتباه آن ها را دریافت می کنند. این موضوع باعث می شود کافئین جای آدنوزین را پر کرده و مانع از تماس آدنوزین با گیرنده ها و بروز حالت خستگی شود. همچنین خواص قهوه که موجب افزایش هیجان و تپش تندتر قلب می شود، حالتی پر از انرژی و سرحالی را در فرد ایجاد می کند.

 

 

البته این خاصیت قهوه خالی از اشکال نیست! با مصرف مداوم کافئین، گیرنده های آدنوزین بیشتر از قبل شده و برای جلوگیری از حالت خستگی، فرد باید مقدار بیشتری قهوه بنوشد و در صورتی که قهوه مصرف نکند حالت خستگی شدید تری به وی دست می دهد. البته پس از یک یا دو روز مصرف نکردن قهوه، مغز به حالت نرمال باز گشته و مانند روز اولش می شود.

 

 

خواص قهوه به بوجود آوردن حس سرحالی و شادابی محدود نمی شود، بلکه تاثیرات فوق العاده ای روی مغز و جسم افراد می گذارد. در ادامه با خواص قهوه بیشتر آشنا می شویم...

 

افزایش ترشح هورمون های شادی بخش

کافئین موجود در قهوه موجب ترشح بیشتر هورمن های دوپامین و گلوتامین شده که احساس فرح و شادی را در افراد بوجود می آورد.

 

جلوگیری از ابتلا به امراض

مصرف مداوم قهوه خطر ابتلا به امراض گوناگونی چون پارکینسون، آلزایمر، دیابت و بعضی انواع سرطان را کاهش می دهد.

 

سوزاندن چربی و کاهش وزن

کافئین به عنوان پرطرفدارترین ماده ی افزایش کارایی در ورزش شناخته می شود. در حالت عادی بدن برای تولید انرژی ابتدا از ذخایر گلیکوژن خود استفاده می کند بعد سراغ چربی ها می رود. مصرف کافئین این فرایند را برعکس کرده و باعث می شود بدن ابتدا ذخایر چربی خود را سوزانده و ذخایر گلیکوژن را برای بعد نگه دارد. این موضوع موجب می شود هنگام ورزش بدن بسیار دیرتر از حالت عادی خسته شده و چربی بیشتری بسوزاند.

 

افزایش تمرکز و یادآوری

ثابت شده که مصرف قهوه موجب افزایش حس هوشیاری افراد و تمرکز آن ها می شود و حتی در عملکرد حافظه نیز تاثیرات مثبتی می گذارد.

 

آنتی اکسیدان

قهوه یکی از پنج آنتی اکسیدان قوی در دنیاست که موجب جلوگیری از تاثیرات مخرب رادیکال های آزاد بر روی مغز شده و مغز را در برابر استرس و فشار های عصبی مقاوم تر می کند.

 

در پایان توجه به این نکته حائز اهمیت است که مصرف قهوه توسط کودکان توصیه نمی شود زیرا تاثیرات آن روی مغز کودکان در حال رشد کاملا آشکار نیست.