خواص لیمو و آب گرم

493


لیمو خواص معجزه آسای بسیار زیادی دارد. بهبود دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی، پاک کننده کبد، کمک به سلامت پوست، افزایش چربی سوزی و ... از مهم ترین فواید این میوه استثنایی است. نوشیدن لیمو و آب گرم در اول صبح با شکم خالی یکی از جمله روش های اثبات شده جهت بهره مندی از انواع خواص لیمو در آغاز روز است. در این مقاله به خواص نوشیدن لیمو و آب گرم می پردازیم...

 

 

بهبود گوارش

خاصیت سم زدایی موجود در لیمو موجب دفع سموم دستگاه گوارش شده و سوء هاضمه، سوزش معده و نفخ را بهبود می بخشد.

 

تامین آب بدن

خیلی ها از نوشیدن یک لیوان آب در اول صبح با وجود تمام فوایدی که دارد، امتناع می کنند (که البته حق هم دارند!) نوشیدن آب به همراه لیمو موجب می شود آب مزه ی بهتری پیدا کرده و آب مورد نیاز بدن تامین شود.

 

تقویت سیستم ایمنی

یکی از اصلی ترین خواص لیمو، برخورداری از درصد بالایی از ویتامین C است. ویتامین C سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با سرماخوردگی و آنفلوآنزا مبارزه می کند. همچنین لیمو باعث میشود آهن غذایی که میل میکنید بیشتر جذب شود.

 

افزایش انرژی

نوشیدن یک لیوان آب گرم به همراه چند قطره آبلیمو می تواند سطح انرژی را بالا برده و شما را سرحال کند.

 

جوان سازی پوست

به جرات می توان گفت، لیمو یکی از غنی ترین منابع ترکیبات آنتی اکسیدان روی زمین است. ترکیبات آنتی اکسیدان با رادیکال های آزاد که مسبب پیری پوست هستند مبارزه می کنند. همچنین ویتامین C موجود در لیمو خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ کرده و از بروز چین و چروک و لکه روی پوست جلوگیری می کند.

 

کاهش التهاب و سوزش

یکی از خواص لیمو پاک سازی اسید اوریک از مفاصل بدن است. اسید اوریک یکی از دلایل اصلی بروز التهابات است.

 

کمک به کاهش وزن

شاید یکی از مهمترین خاصیت های لیمو برای جوامع امروزی، کمک آن به تسریع فرایند چربی سوزی و کاهش وزن است. لیمو علاوه بر افزایش سوخت و ساز بدن باعث می شود تا میل به غذا کاهش پیدا کرده و فرد احساس سیری کند.

 

قلیایی کردن بدن

باوجود اینکه لیمو مزه بسیار ترشی دارد با این حال یکی از قلیایی ترین منابع غذایی روی کره زمین است. خاصیت قلیایی کننده لیمو موجب تعادل اسید موجود در بدن شده و از بروز التهاب، چاغی و بیماری های مهمی چون سرطان، دیابت و آلزایمر جلوگیری می کند.

 

خصوصیات پاک کنندگی

لیمو از خصوصیات پاک کنندگی زیادی بهره مند است. لیمو موجب دفع بیشتر سموم شده و به کبد جهت تولید آنزیم بیشتر و افزایش بهره وری کمک می کند. نوشیدن آبلیمو مجرای ادراری شما را از سموم پاک کرده و سطح pH را جهت جلوگیری از رشد باکتری ها تغییر می دهد.

 

خصوصیات ضد باکتری و ضد ویروسی

همانطور که گفته شد لیمو سرشار از ویتامین C است که با بیماری هایی نظیر آنفلوآنزا و سرماخوردگی مبارزه می کند. همچنین نوشیدن لیمو با آب گرم می تواند گلودرد را تسکین دهد.