آشنایی با سبزیجات چربی سوز

367


ورزش کردن تنها بدون رژیم غذایی مناسب برای سوزاندن چربی ها کافی نیست، همانطور که رژیم غذایی بدون برنامه منظم ورزشی برای کاهش وزن فایده ی چندانی ندارد. در بین مواد غذایی موجود در طبیعت، سبزیجاتی هستند که از خواص چربی سوزی بسیار بالایی برخوردارند. این سبزیجات چربی سوز دارای مقدار فیبر فراوان بوده و سرشار از انواع مواد معدنی و ویتامین ها هستند که سوخت و ساز بدن را افزایش داده موجب سوختن سریع تر چربی شکم می شوند.

 

 

فواید سبزیجات محدود به چربی سوزی نشده و مصرف منظم آن ها می تواند به سلامت زندگی شما و خانواده تان کمک بسیاری کند. مصرف این سبزیجات چربی سوز به عنوان سوپ سبزیجات، سالاد سبزیجات و یا حتی آب سبزیجات شما را سریع تر از قبل به اهداف کاهش وزنتان می رساند.

 

در ادامه با تعدادی از انواع سبزیجاتی که ویژگی های چربی سوزی قابل توجهی دارند آشنا می شویم...

 

اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز

اسفناج و دیگر سبزیجات برگ سبز نظیر کاهو، کرفس، برگ چغندر، جعفری، گشنیز و غیره جزو بهترین سبزیجات چربی سوز به شمار می روند که برای سوزاندن چربی شکم عالی هستند و از ارزش غذایی بسیار بالایی برخوردار می باشند. در بین سبزیجات برگ سبز، اسفناج از خواص چربی سوزی بالاتری برخوردار است. اضافه کردن مقداری کمی اسفناج پخته یا آب پز شده در وعده صبحانه یا ناهار می تواند بدن شما برای چربی سوزی در طول روز کاملا آماده کند.

 

 

قارچ ها

بدون شک قارچ ها یکی از خوشمزه ترین مواد غذایی برای گیاه خواران و غیر گیاه خواران هستند. قارچ ها با تنظیم سطح گلوکز خون موجب چربی سوزی و کاهش وزن بدن می شوند و به دلیل داشتن مقادیر زیاد پروتئین می توانند سوخت و ساز بدن را تا حد زیادی افزایش دهند.

 

گل کلم و کلم بروکلی

از جمله انواع سبزیجات چربی سوز می توان به گل کلم و کلم بروکلی اشاره کرد. کلم بروکلی سرشار از فیبر است و به عنوان یکی از سالم ترین و مغذی ترین انواع سبزیجات شناخته می شود. کلم بروکلی و گل کلم شامل ترکیباتی هستند که آن ها را جزو بهترین سبزی جات چربی سوز قرار می دهد.

 

فلفل تند

تحقیقات اخیر نشان داده که حرارت تولید شده توسط فلفل تند موجب افزایش سوخت کالری شده و لایه های چربی درون بدن را اکسیده می کند. اگر مزه ی تند فلفل به مذاقتان خوش نمی آید، می توانید از گونه های غیر تند فلفل که همان خواص چربی سوزی فلفل تند را دارند استفاده کنید.

 

بادمجان

کالری کم و فیبر سرشار، بادمجان را به عنوان یکی از بهترین سبزیجات چربی سوز جهت اضافه کردن به رژیم کاهش وزنتان تبدیل کرده است. چه بخواهید بادمجان را آب پز کرده و درون سالاد سبزیجات خود از آن استفاده کنید یا آن را در مخلوط اسموتی یا آبمیوه خود میل کنید، بادمجان شما را در چربی سوزی کمک خواهد کرد.

 

هویج

هویج یکی از بهترین و خوش مزه ترین سبزیجاتی است که می توانید به رژیم کاهش وزن خود اضافه کنید. هویج از کالری بسیار کمی برخوردار بوده و می توان از آن جهت تهیه انواع نوشیدنی های چربی سوز یا به همراه گوشت و دیگر خورشت ها مصرف کرد.

 

حبوبات

مصرف حبوبات یکی از بهترین گزینه ها جهت چربی سوزی است. فیبر محلول موجود در حبوبات جلوی التهاباتی که موجب انباشته شدن چربی در بدن می شود را می گیرد و از افزایش وزن جلوگیری می کند.

 

 

مارچوبه

شاید مارچوبه به نسبت دیگر سبزیجات اشاره شده در این لیست پرطرفدار نباشد ولی وقتی بحث چربی سوزی و کاهش وزن به میان بیاید، به عنوان یکی از بهترین سبزیجات چربی سوز به شمار می آید. مارچوبه دارای نوعی آمینو اسید با نام "آسپاراژین" است که به دلیل خواص القایی خود به طور مستقیم روی سلول ها تاثیر گذاشته و ساختار چربی ها را می شکند. شما می توانید مارچوبه را سرخ کرده و با سس مصرف کنید یا در کنار خورشت های دیگر میل کنید.

 خیار

خیار از جمله سبزیجات سم زدا به حساب می آید و به دلیل داشتن آب و فیبر فراوان باعث بوجود آمدن احساس سیری در شما می شود. خیار به دلیل داشتن کالری بسیار کم برای تهیه نوشیدنی های چربی سوز گزینه ای بسیار ایده آل است.

 

اگر شما نیز مانند بسیاری از افراد میل به خوردن سبزیجات به صورت خام یا پخته ندارید، می توانید آن ها را در مقدار کم به همراه آبمیوه ها و اسموتی های خوشمزه میل کنید و همچنان از فواید بی نظیر آن ها بهره ببرید. جهت تهیه آبمیوه و اسموتی های لذیذ می توانید از انواع متنوع آبمیوه گیری ها و مخلوط کن های موجود در فروشگاه اینترنتی سندباد استفاده کنید.