چه ظروفی را نباید در ماشین ظرفشویی شست؟

263

ماشین ظرفشویی یکی از پر کاربرد ترین لوازم خانه است که می تواند ساعت های زیادی را در آشپزخانه برای شما بخرد. ماشین ظرفشویی انواع ظروف شما را در عرض چند دقیقه کاملا شسته و خشک کرده و آماده به شما تحویل می دهد. اما یکی از نقاط ضعف ماشین های ظرفشویی اینست که برای شستن همه ظروف مناسب نیستند؛ یا بهتر است بگوییم همه ظروف لیاقت شسته شدن توسط ماشین ظرفشویی را ندارند! برای این ظروف باید آستین ها را بالا زده و خودتان آن ها را بشویید.

 

محیط گرم و مرطوب درون ماشین ظرفشویی برای برخی ظروف بسیار زیان بار است. همچنین مواد شوینده موجود در ماشین ظرفشویی ساینده هستند و باعث از بین رفتن براقیت و خش برداشتن بسیاری از ظروف می شوند.

 

در این مقاله انواع ظروف و موادی که نباید در ماشین ظرفشویی شسته شوند را به شما معرفی می کنیم...

 

  1. تمام چیز های چوبی

انواع ظروف و وسایل چوبی نظیر تخته های برش، قاشق و چنگال های چوبی و یا چاغو هایی که دسته چوبی دارند را به هیچ وجه نباید در ماشین ظرفشویی شست. مواد شوینده درون ماشین ظرفشویی به مرور زمان سطح چوب را دچار خط و خش می کنند و گرمایی شدید محیط درون ماشین باعث ترک برداشتن این سطوح می شود.

ظروف چوبی را بهتر است بلافاصله پس از استفاده آب کشیده و با دست بشویید اما آن ها را در آب غوطه ور نکنید.


 

  1. ظروف چدن

ظروف چدن مانند انواع قابلمه ها و تابه های چدن را به هیچ عنوان نباید در ماشین ظرفشویی شست زیرا باعث از بین رفتن لایه روغنی محافظ و نچسب سطح این ظروف می شود.

ظروف چدن را بهتر است با آب داغ و یک اسفنج نرم شستشو داده و بلافاصله با یک حوله خشک کنید.

 

 

  1. انواع چینی و کریستال ظریف و ظروف طرح دار

این مورد بسیار آشکار است. ظروف چینی و کریستال بسیار ظریف هستند و در هر شرایط نامناسبی ممکن است آسیب ببینند. گرمای زیاد داخل ماشین ظرفشویی حتی ممکن است موجب شکسته شدن این ظروف شود.

 

 

  1. ظروف با رگه های طلا

سطح طلایی این ظروف ممکن است به مرور زمان کنده شده یا براقیت خود را از دست بدهد.

 

 

  1. ماگ های مسافرتی

شستشوی ماگ های عایق حرارت موجب می شود جداره ماگ که باعث گرم یا سرد ماندن مایعات می شود شکاف برداشته و خاصیت عایق خود را از دست بدهد.

 

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

 

  1. آلومینیوم و استیل

در مورد این ظروف شرکت سازنده حرف اول را می زند. اگر قابلمه یا تابه ای که خریدید دارای برچسب "قابل شستشو در ماشین ظرفشویی" است، با خیال راحت می توانید آن را در ماشین ظرفشویی شستشو دهید. در غیر اینصورت، مواد شوینده و رطوبت زیاد موجب زنگ زدگی، بروز خط و خش و کدر شدن این ظروف می شود.

جهت شستشوی راحت ظروف آلومینیوم و استیل توصیه می شود که از سرکه استفاده کنید.

 

  1. ظروف تفلون

شستشوی مداوم انواع قابلمه و تابه تفلون درون ماشین ظرفشویی موجب از بین رفتن سطح نچسب این ظروف می شود.

 

 

  1. چاقو

این مورد شاید تعجب بر انگیز باشد اما شستن انواع چاقو در ماشین ظرفشویی به هیچ وجه توصیه نمی شود. شستن مکرر چاقو در ماشین ظرفشویی به مرور زمان تیغه ی آن را کند می کند و حتی باعث لغ شدن دسته چاقو می شود.

چاقو را مثل همیشه با مراقبت کامل با دست بشویید.

 

 

  1. پلاستیک

در مورد پلاستیک نیز همانند ظروف آلومینیوم باید به راهنمای شرکت سازنده که معمولا در پشت ظرف حک می شود توجه کنید. حتی در صورتی که برچسب "قابل شستشو در ماشین ظرفشویی" در پشت ظرف حک شده باشد باز باید سعی کنید این ظروف را در تعداد دفعات کم و حتما در سبد بالایی ماشین ظرفشویی که حرارت کمتری میبیند، شستشو دهید.

 

 

  1. مس و دیگر فلز های با ارزش

ظروف مسی و هرگونه ظروفی رگه هایی از طلا، نقره یا مس دارند را به هیچ وجه نباید در ماشین ظرفشویی شست. اینکار موجب شده سطح فلزی این ظروف کدر شده و براقیت خود را از دست بدهند.

 

 

بیشتر بخوانید: شستن سبزیجات با مایع ظرفشویی!!

 

جهت خرید انواع ماشین ظرفشویی به صورت آنلاین می توانید از فروشگاه اینترتنی سندباد اقدام فرمایید.