تردمیل یا پیاده روی کدام یک بهتر است؟

279

پیاده روی و ورزش با تردمیل بهتر است یا در فضای باز؟ چه تفاوت هایی بین تردمیل و دویدن در هوای آزاد وجود دارد؟ آیا پیاده روی در بیرون از خانه جهت چربی سوزی و کاهش وزن موثر تر است یا ورزش با تردمیل؟ اگر قصد ورزش کردن با تردمیل را داشته باشید، این سوالات ممکن است ذهن تان را مشغول کند.

 

در این مقاله به پاسخ به این سوال که پیاده روی یا تردمیل کدامیک بر دیگری برتری دارد، می پردازیم...

 


 

تردمیل مانند هر تکنولوژی جدیدی کار را برای شما بسیار راحت کرده است و مزایا و معایب مخصوص به خود دارد. ورزش با تردمیل فوق العاده آسان بوده و تنها چیزی که نیاز دارد، یک جفت کفش مناسب و البته جریان برق است!

شاید بتوان گفت بزرگترین فرق تردمیل با پیاده روی بیرون از خانه در شرایط محیط و آب و هوا است. پیاده روی در هوای آزاد از تنوع زیادی برخوردار است. خصوصیات سطح زمین، پستی ها و بلندی ها، مناظر، نور آفتاب، چالش های پیش رو و ... هنگام پیاده روی بسیار متغیر است. این در حالی است که تردمیل در یک محیط ثابت قرار گرفته و تنها چیزی که قابل تغییر است میزان شیب سربالایی و سرعت دستگاه می باشد.

اما همین نقطه ی قوت ورزش کردن در هوای آزاد، نقطه ضعف آن نیز به شمار می رود. در صورتی که آب و هوا بد باشد، محیط مناسبی جهت پیاده روی یا دویدن در نزدیکی خانه وجود نداشته باشد یا فرد دچار آسیب هایی باشد که مانع خروج وی از منزل می شوند، پیاده روی خارج از خانه گزینه ی زیاد معقولی نیست و ورزش با تردمیل و دیگر تجهیزات ورزشی برای اینگونه افراد مناسب تر است.

 

تفاوت پیاده روی و تردمیل را می توان از نظر های مختلف مورد بررسی قرار داد که جدول زیر به طول خلاصه مقایسه ای بین این دو انجام می دهد...

 

پیاده روی یا تردمیل

 

انرژی مورد نیاز

مسلما پیاده روی یا دویدن بیرون از خانه چالش بیشتری را برای بدن شما بوجود می آورد و باعث می شود انرژی بیشتری برای انجام این کار نیاز داشته باشید. مقاومت هوا، خصوصیات سطح زمین، نیاز به مکس و حرکت های مکرر، تغییر مسیر و شیب های سربالایی و سرازیری هنگام پیاده روی موجب فعالیت زیاد تر بدن و در نتیجه سوختن چربی بیشتر می شود.

این در حالی است که موقع کار با تردمیل این تغییرات وجود نداشته و ورزشکار باید با به صورت مکرر سرعت خود و شیب حرکت را تغییر دهد و برای مدت زمان بیشتری به ورزش بپردازد تا به نتیجه ای مشابه پیاده روی در فضای آزاد دست یابد.

 

سرعت

یکی از نقاط ضعف استفاده از تردمیل، کند کردن شما هنگام دویدن است. اکثر کسانی که از تردمیل استفاده می کنند، موقع دویدن حس می کنند با سرعت بسیار زیادی می دوند در حالی که شاید سرعت شان آنچنان هم زیاد نباشد!

این در حالی است که دویدن در محیط بیرون به صورت طبیعی باعث می شود شما سرعتتان بیشتر کنید و نتایج بهتری از دویدن خود بدست آورید.

 

خطر ها

یکی از نقاط ضعف ورزش کردن در محیط بیرون به خصوص برای قشر آسیب پذیر، انواع خطر های پیش رو در این محیط است. خطر آلودگی هوا، تصادف با وسایل نقلیه، گرمازدگی و غیره از جمله خطر های در کمین برای کسانی است که در فضای باز ورزش می کنند.

در حالی ورزش با تردمیل حداقل خطرهای محیطی را داشته و تنها خطری که ورزش کاران را تهدید می کند، عدم رعایت اصول ورزش با تردمیل است. هنگام ورزش با تردمیل حتما حتما سعی کنید برای مدت طولانی به صورت یکنواخت ورزش نکنید و به طور مداوم حرکات خود را متنوع کنید تا دچار آسیب های مفصلی و رباطی نشوید.

 

 

حالت روحی و ذهنی

مسلما دیدن مناظر زیبا، شنیدن صدای پرندگان، خوردن هوای تازه و دیگر منافعی که از ورزش در فضای باز بدست می آورید موجب بروز حال روحی و ذهنی مثبت در شما می شود، حالی که به راحتی با تردمیل بدست نمی آورید.

 

دسترسی به امکانات ضروری

هنگام استفاده از تردمیل در خانه یا باشگاه، دسترسی به امکانات ضروری نظیر دستشویی، آب آشامیدنی و دیگر تجهیزات مورد نیاز بسیار راحت است در حالی که هنگام پیاده روی در فضای باز به خصوص در مناطق دور از شهر، هیچ تضمینی برای دسترسی راحت به این امکانات وجود ندارد.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تردمیل

 

شیب سرازیری

همانطور که گفته شد پیاده روی در بیرون از نظر شیب بسیار متنوع است و مدام از صاف به سربالایی و سرازیری تغییر می کند. راه رفتن یا دویدن در سرازیری عضلات بدن را به صورت متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهد و چالش تازه ای را برای بدن بوجود می آورد.

این در حالی است که اکثر تردمیل ها تنها شیب صاف و سربالایی دارند و از شیب سرازیری محروم هستند.

 

شرایط محیطی و آب و هوا

کمتر کسی حاضر است در شرایط محیطی نامساعد نظیر طوفان، باران، برف، هوای آلوده یا گرمای شدید به پیاده روی برود و بسیاری از افراد آب و هوای بد را توجیهی برای ورزش نکردن خود می دانند.

قطعا شرایط محیطی و آب و هوای بیرون تاثیر زیادی در محیط داخل خانه یا باشگاه نمی گذارد و تنها چیزی که تردمیل نیاز دارد، جریان برق است. این مورد موجب می شود استفاده کنندگان از تردمیل در هر شرایطی به راحتی بتوانند به ورزش خود بپردازند.

 

 

نقاط قوت ورزش در هوای آزاد

- تنوع زیاد و چالش های فراوان

- تقویت روحیه و ایجاد احساس مثبت

- دریافت نور خورشید و ویتامین D

- استراحت دادن به مغز و تقویت تمرکز

- ایجاد انگیزه بیشتر جهت انجام ورزش های سخت تر و پیشرفت سریع تر

 

نقاط قوت تردمیل

- برخورداری از اطلاعات و آماری که تردمیل در اختیار می گذارد

- ایده آل برای کسانی که وقت کافی برای ورزش ندارند و می خواهند تناسب اندام خود را حفظ کنند

- در هر شرایط آب و هوایی قابل استفاده است

- برای کسانی که محیط های خلوت را دوست دارند و می خواهند در حریم خصوصی خود ورزش کنند

- برای کسانی که دچار صدمه دیدگی هستند یا تازه شروع به ورزش کرده اند

- برنامه های ورزشی زیادی با استفاده از تردمیل وجود دارند

- دسترسی آسان به تجهیزات ضروری نظیر دستشویی، آب و ...

- و البته موقع ورزش با تردمیل می توانید سریال مورد علاقه تان را نیز تماشا کنید :)

 

نتیجه

خب بالاخره تردمیل یا پیاده روی در فضای باز؟! راستش را بخواهید واقعا فرق نمی کند که با تردمیل ورزش کنید یا در هوای آزاد به پیاده روی بروید تا زمانی که سخن بزرگان ورزش را رعایت کنید:

"ورزشی سالم تر است که نسبت به آن مداومت می ورزید."

پس هر کدام را که راحت هستید - پیاده روی یا تردمیل - مطمئن باشید همان بهترین ورزش برای شماست. اگر دوست دارید از هر دو دنیا بهره مند شوید، می توانید پیاده روی در بیرون و تردمیل را با هم ترکیب کنید.

 

اگر قصد تهیه تردمیل برای خانه یا باشگاه خود دارید، سعی کنید از برند های معتبر نظیر تردمیل توربو فیتنس یا جک اکسر استفاده کنید. جهت خرید تردمیل خانگی یا باشگاهی و اطلاع از قیمت تردمیل خانگی می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه فرمایید.