نحوه درست کردن قهوه ترک

261

در ترکیه وقتی وارد خانه ی کسی می شوید، اولین چیزی که از شما میپرسند این نیست که "آیا شما قهوه میل دارید یا نه؟" بلکه میپرسند "می خواهید قهوه تان چگونه آماده شود؟". منظور از چگونه این است که می خواهید قهوه تان چقدر شکر داشته باشد؛ بدون شکر، شکر خیلی کم، شکر متوسط (1 یا 2 قاشق چایخوری) یا شکر زیاد (3 یا 4 قاشق چایخوری)!

بله همانطور که از نامش پیداست، قهوه ترک یا قهوه ی شرقی یکی از مرسوم ترین نوشیدنی های خاورمیانه علی الخصوص کشور ترکیه است. قهوه ترک یک نوع خاص از قهوه نیست بلکه روشی برای دم کردن قهوه است. قهوه ترک را به عنوان قهوه ارمنی هم می شناسند.

 


طرز تهیه قهوه با قهوه جوش

 

نحوه درست کردن قهوه ترک بسیار ساده است. این قهوه داخل قهوه جوش مخصوصی با عنوان جذوه تهیه می شود. این قهوه جوش دسته های بلند و لبه ی مخصوصی جهت ریختن قهوه دارد و جنس آن معمولا از مس یا برنج ساخته می شود. برای تهیه قهوه ترک دانه های قهوه باید تا بیشترین حدی که ممکن است خرد و کوبیده شوند، ریز تر و خردتر از هر روش دیگری برای تهیه قهوه! در غیر اینصورت نتیجه بدست آمده از کیفیت لازم برخوردار نخواهد بود.

قهوه ترک داخل فنجان های کوچک همانند فنجان های اسپرسو سرو می شود. پس از ریختن قهوه داخل فنجان ها، مدتی فنجان ها را به حال خود می گذارند تا پودر قهوه کاملا ته نشین شود.

یکی از تفاوت های نحوه درست کردن قهوه ترک با دیگر انواع قهوه ها اینست که به جای اینکه پس از دم کردن قهوه شکر به آن اضافه شود، در قهوه ترک شکر با قهوه پخته می شود. این طرز درست کردن قهوه موجب کارامالیزه شدن شکر شده و طعم متفاوتی را به قهوه ترک می دهد.

 

در این مقاله به طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش می پردازیم و نکات و ترفند های کلیدی بدست آوردن بهترین قهوه ترک را به شما می دهیم...

 

نحوه درست کردن قهوه ترک

جهت تهیه قهوه ترک روی گاز به اقلام زیر نیاز دارید:

- آب لوله کشی یا آب تصفیه شده

- پودر قهوه کاملا خرد و کوبیده شده

- قهوه جوش (جذوه) یا شیر جوش

- فنجان های قهوه ترک

- شکر (اختیاری)

طرز تهیه قهوه ترک روی گاز

 

مرحله 1

برای درست کردن قهوه ترک حتما از آب لوله کشی یا آب تصفیه شده با دمای اتاق استفاده کنید (ترجیحا سرد). مقدار آبی که نیاز دارید را فنجان قهوه شما تعیین می کند. به هر تعداد فنجانی که می خواهید قهوه دم کنید، درون قهوه جوش آب بریزید.

 

 

مرحله 2

قهوه ترک نسبت به قهوه معمولی بسیار ریز تر است و با بیشترین درجه ممکن پودر شده است. برای هر فنجان قهوه، یک قاشق چایخوری سر پر پودر قهوه بریزید. اگر قهوه را با شکر میل می کنید ابتدا شکر را اضافه کنید و در نهایت مخلوط را کاملا هم بزنید.

 

 

مرحله 3

این مرحله مهم ترین قسمت درست کردن قهوه ترک است و حدود 3 تا 4 دقیقه طول می کشد پس باید مدام حواستان به قهوه جوش باشد. قهوه جوش را روی حرارت ملایم قرار داده و به آرامی مخلوط را به نقطه جوش نزدیک کنید.

هرچه قدر قهوه گرم تر می شود، فوم تیره رنگی روی آن شکل می گیرد. سرو کردن قهوه ترک به همراه فوم روی آن در اکثر جاهای دنیا بسیار مرسوم و پر اهمیت است و نشان دهنده ی یک قهوه با کیفیت است. زمانی که مخلوط به نقطه جوش نزدیک شد، با یک قاشق چایخوری مقداری از فوم قهوه را داخل هر یک از فنجان ها بریزید.

پس از انجام اینکار مجدد قهوه جوش را روی اجاق گاز قرار دهید و آن را به نقطه جوش برسانید. سپس نصف قهوه داخل قهوه جوش را درون فنجان ها بریزید. در انتها مجددا قهوه جوش را روی اجاق قرار دهید و برای 10 تا 15 ثانیه دیگر بجوشانید و  فنجان ها را تا لبه کاملا پر کنید.

 

 

2 نکته مهم برای تشکیل فوم قهوه

  1. 1. برای تشکیل فوم قهوه باید حتما از آب سرد استفاده کنید
  2. 2. اگر فوم قهوه را دوست ندارید می توانید قهوه جوش را کمی بیشتر روی گاز نگه دارید یا با یک قاشق فوم را بیرون بریزید.

 

نحوه سرو کردن قهوه ترک

علاوه بر نحوه درست کردن قهوه ترک، روش سرو کردن آن نیز حائز اهمیت است. یک سری سنت ها و آداب هنگام نوشیدن قهوه ترک رعایت می شوند که دانستن آن ها خالی از لطف نیست.

- قبل از نوشیدن قهوه ترک، اجازه دهید فنجان کمی ساکن بماند تا پودر قهوه ته نشین شود.

- قهوه ترک اکثرا به همراه آب سرو می شود. نوشیدن یک جرعه آب دهان را تازه می کند و باعث می شود طعم قهوه بهتر حس شود. علاوه بر آب، می توان قهوه را به همراه انواع شیرینی نظیر کلوچه، بیسکویت، شکلات و ... سرو کرد.

- این مورد نیاز به گفتن ندارد ولی در ترکیه نیز همانند ایران احترام به بزرگسالان از اهمیت فراوانی برخوردار است. هنگام سرو قهوه حتما از بزرگترین فرد حاضر در جمع شروع کنید.

- به دلیل غلظت زیاد قهوه ترک نسبت به دیگر انواع قهوه، نوشیدن بیش از یک فنجان در یک زمان مرسوم نیست.

  • هنگام نوشیدن قهوه ترک سعی کنید هر از گاهی فنجان را تکان داده تا پودر کف فنجان با آب مخلوط شود. در غیر اینصورت قهوه ی ضعیف تری را تجربه خواهید کرد و لایه ی ضخیم تری از پودر قهوه در کف فنجان شما شکل می گیرد.