انواع روش های گریل گردن

388

روش ها و تکنیک های متنوعی برای گریل کردن مواد غذایی وجود دارد. بسته به ذائقه ی شما و نوع ماده غذایی که می خواهید گریل کنید، این سبک ها و روش ها متفاوت است. انواع گوشت ها، مرغ، ماهی، غذا های دریایی، میوه جات و سبزیجات به سبک های مختلفی جهت کسب بهترین نتیجه ممکن گریل می شوند.

نکته اصلی هنگام انتخاب روش مناسب گریل، روشی است که خوتان می پسندید. با یاد گرفتن سبک های متفاوت گریل کردن، میتوانید گزینه های بیشتری را هنگام پختن غذا در اختیار داشته باشید و به راحتی، گریل خود را به یک آشپزخانه ی سیار تبدیل کنید.

روش ها و تکنیک های متنوعی برای گریل کردن مواد غذایی وجود دارد. بسته به ذائقه ی شما و نوع ماده غذایی که می خواهید گریل کنید، این سبک ها و روش ها متفاوت است. انواع گوشت ها، مرغ، ماهی، غذا های دریایی، میوه جات و سبزیجات به سبک های مختلفی جهت کسب بهترین نتیجه ممکن گریل می شوند.

نکته اصلی هنگام انتخاب روش مناسب گریل، روشی است که خوتان می پسندید. با یاد گرفتن سبک های متفاوت گریل کردن، میتوانید گزینه های بیشتری را هنگام پختن غذا در اختیار داشته باشید و به راحتی، گریل خود را به یک آشپزخانه ی سیار تبدیل کنید.

 


 

مرسوم ترین روش های گریل کردن

 

گریل با حرارت مستقیم

این روش، متداول ترین روش گریل کردن است و همانطور که از نامش پیداست، پختن مواد غذایی در این روش روی حرارت مستقیم و دمای بسیار زیاد صورت می گیرد. استفاده از هر نوع منبع گرمایی از زغال سنگ گرفته تا گاز، چوب، برق و ... جهت گریل کردن به این روش قابل انجام است.

در این روش معمولا مواد غذایی روی حرارت زیاد قرار گرفته و به اصطلاح "سوزانده" می شوند. سوزاندن روشی است که در آن، دو طرف ماده غذایی برای مدت کوتاهی سوخته شده تا عطر و طعم غذا به خوبی حفظ شود. هر چه قدر گوشت شما ضخیم تر باشد، می توانید برای مدت بیشتری آن را بسوزانید. بعد از اتمام عمل سوزاندن، ماده غذایی به بخش کمی سرد تر گریل منتقل می شود تا زیر و روی آن کاملا پخته شود.

گریل کردن همبرگر، استیک، تکه های ضخیم گوشت، سس ها و کباب ها با روش حرارت مستقیم ایده آل است و در مدت زمان کمتر از 30 دقیقه غذای شما کاملا پخته می شود.

 

 

گریل با حرارت غیر مستقیم (باربکیو)

در این روش غذا به صورت مستقیم با منبع حرارتی تماس نداشته و اکثر اوقات در یک محفظه پوشیده قرار می گیرد. این روش به اصطلاح "باربکیو" کردن نام گرفته است و برای پختن تکه های بزرگ مواد غذایی نظیر مرغ کامل، گوشت بره و بسیاری از انواع کباب ها مناسب می باشد.

هنگام گریل با حرارت غیر مستقیم اگر می خواهید مواد غذایی را روی یک منبع حرارتی قرار دهید، باید دمای منبع را به حدی پایین بیاورید تا غذا با حرارت غیر مستقیم پخته شود. در واقع این روش مانند سرخ کردن غذا داخل فر است.

نکته: بعضی افراد ابتدا به روش حرارت مستقیم ماده غذایی را برای مدت کوتاهی میسوزانند تا طعم و عطر آن حفظ شود، سپس با استفاده از روش حرارت غیر مستقیم آن را کاملا می پزند.

 

 

دودی کردن

دودی کردن از جمله روش های تخصصی تر گریل کردن به حساب می آید. دودی کردن تنها در فضای باز قابل انجام است. دودی کردن را می توان هم با گاز و هم با زغال سنگ انجام داد.

در این روش پختن غذا با حرارت کم در یک محفظه بسته و در مدت زمان طولانی انجام می گیرد (آرام و آهسته). جهت معطر کردن غذا می توانید از تراشه، تکه یا پلت های چوب مورد علاقه تان استفاده کنید. نتیجه دودی کردن با استفاده از گریل، یک غذای فوق العاده خوش مزه و لذیذ با طعمی دودی مانند است.

 

 

روش های دیگر گریل کردن

 

سیخ گردانی

سیخ گردانی با استفاده از گریل یکی از روش هایی است که به سرعت دارد جای خود را بین مردم باز می کند. در این روش غذا داخل محفظه ای با استفاده از یک موتور چرخنده که به یک سیخ متصل است مدام چرخانده شده و از یک منبع گرمایی به صورت مستقیم حرارت می بیند. نتیجه کار غذایی است که به صورت کاملا یکدست و هماهنگ حرارت دیده و پخته شده است.

سیخ گردان و موتور چرخاننده آن در اکثر گریل های جدید وجود دارند. این روش جهت پختن مرغ کامل، کباب ها و دنده ها گزینه ای ایده آل است.

 

تخته چوب

استفاده از تخته چوب یکی از روش های منحصر بفرد گریل به شمار می رود. در این روش مواد غذایی روی یک تخته چوبی قرار می گیرند. تخته چوبی با دیدن حرارت دود کرده و طعم و عطر آن به داخل غذا نفوذ می کند.

 

 

از دیگر روش های پختن غذا با گریل می توان به تنوری کردن، تهیه خورشت، گریل داخل ساختمان، گریل با ماهی تابه، گریل روی سطح مسطح، گریل دو طرفه، گریل به صورت کامل و ... اشاره کرد.

 

نوع منبع حرارتی

علاوه بر روش های مختلف گفته شده، انتخاب نوع منبع حرارتی هنگام گریل می تواند روی نتیجه کار تاثیر گذار باشد. هنگام خرید گریل حتما به نوع منبع حرارتی آن دقت کنید و گریلی انتخاب کنید که از منبع حرارتی مناسب حال شما استفاده می کند.

 

زغال سنگ

زغال سنگ سنتی ترین و متداول ترین منبع حرارتی گریل ها می باشد.. با استفاده از زغال سنگ می توان از تمامی روش های مختلف گریل کردن از جمله مستقیم و غیر مستقیم استفاده نمود. زغال سنگ مورد استفاده هم می تواند از نوع صنعتی و هم کوره ای باشد. گریل هایی که از زغال سنگ استفاده می کنند نسبت به دیگر انواع گریل، جزو گریل های ارزان به شمار می روند و در اکثر فروشگاه های لوازم خانگی یافت می شوند.

 

گاز

برای کسانی که راحتی را می طلبند، استفاده از گریل گازی یکی از راحت ترین روش های در دسترس است. گریل گازی کمترین میزان کثیفی را بوجود می آورد و روشن کردن و تنظیم دقیق دمای آن فوق العاده آسان است. همچنین گریل گازی برخلاف گریل های زغال سنگی و چوبی تولید دود نمی کند.

قیمت گریل های گازی نسب به انواع زغالی اندکی بیشتر است اما با توجه به راحتی ای که به ارمغان می آورد، این ضعف را جبران می کند.

 

چوبی

در این روش، سوخت گریل از طریق چوب تامین می شود. سوختن چوب موجب شده دود آن به غذا نفوذ کرده و طعم و عطری بی نظیر را به خودش بگیرد. گریل های چوبی در گذشته بیشتر در رستوران ها یافت می شدند ولی امروزه انواع کوچک و قابل حمل این نوع گریل ها برای استفاده خانگی قابل تهیه است.

برای گرفتن بهترین نتیجه ممکن استفاده از گریل های چوبی، از چوب کهنه و قطعه قطعه شده که حداقل یکسال نگهداری شده باشد، استفاده می کنند زیرا این نوع چوب ها راحت تر سوخته و کمتر دود می کند.

 

گریل برقی

گریل برقی یکی از جدیدترین انواع گریل به حساب می آید و همانطور که از نامش پیداست انرژی خود را از برق تامین می کند. گریل برقی برخلاف گریل های گازی و زغالی، اندازه ی کوچکی داشته و به راحتی در داخل و بیرون از خانه قابل استفاده است. نگهداری از گریل های برقی بسیار آسان بوده و بیشتر قطعات آن جهت شستشوی آسان قابل جدا شدن هستند و نسبت به انواع دیگر گریل وقت و زمان زیادی جهت تمیز کردن نیاز ندارند. این نوع گریل در سایز های متنوع متناسب با تعداد افراد خانواده در بازار قابل دسترس می باشد.

 

 

گریل برقی پیشنهاد سندباد: گریل گاستروبک

 

گریل کردن یکی از متداول ترین روش های پختن مواد غذایی است و استفاده از آن فوق العاده آسان است. اکنون که با روش های مختلف گریل کردن آشنا شدید می توانید به غذا های خود طعم و عطر تازه ای داده و روش ایده آل گریل کردن خود را انتخاب کنید. اگر قصد خرید گریل خانگی را دارید می توانید به فروشگاه آنلاین سندباد مراجعه فرمایید.