فواید استفاده از رطوبت ساز برای سلامتی

244

خشکی هوا یکی از اصلی ترین دلایل بروز ناراحتی های پوستی و تشدید علائم برخی بیماری هاست. با حفظ مداوم رطوبت هوا در یک مقدار استاندارد میتوان از شکل گیری بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری به عمل آورده و علائم انواع مریضی ها نظیر آنفلوآنزا و سرماخوردگی را کاهش داد. رطوبت ساز یا بخور یک دستگاه کاربردی جهت افزایش و حفظ رطوبت هوای محیط است. این دستگاه با پخش ذرات آب در هوا به صورت بخار و مه موجب مرطوب شدن فضا شده و از خشک شدن آن جلوگیری به عمل می آورد.

در این مقاله به انواع کاربرد دستگاه رطوبت ساز و فواید استفاده از آن داخل منزل جهت حفظ سلامتی خانواده می پردازیم...

 


دوش آب سرد آدم را هشیار می کند

اگر پس از بیدار شدن از خواب احساس بی حالی و خواب آلودگی می کنید، دوش آب سرد بگیرید! زمانی که بدن شما با آب سرد تماس برقرار می کند، تغییر ناگهانی دما موجب می شود بدن از خودش عکس العمل نشان دهد و در نتیجه آن تنفس شما سنگین تر شده و بدن اکسیژن بیشتری دریافت می کند. همچنین بدن برای متعادل کردن دمای خود ضربان قلب را افزایش داده که با زیاد تر شدن جریان خون، در طول روز همیشه احساس سرحالی و هشیاری خواهید داشت.

 

دوش اب سرد موجب چربی سوزی می شود

شاید تا به حال به این فکر نیفتاده باشید که برای کاهش وزن خود از دوش آب سرد استفاده کنید. یکی از فواید دوش آب سرد، چربی سوزی است. دوش گرفتن با آب سرد به روش نامتعارفی موجب کاهش وزن بدن شما می شود.

برای توضیح در این مورد باید بدانید بدن ما دو نوع چربی دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای.

چربی سفید در محل هایی نظیر گردن، ران، شکم و کمر بوجود می آید و دلیل اصلی آن دریافت کالری بیش از حد است.

چربی قهوه ای برخلاف چربی سفید، چربی مفیدی محسوب می شود که با تولید گرما در مواقع مورد نیاز بدن ما را گرم می کند.

دوش گرفتن با آب سرد باعث فعال شدن چربی قهوه ای شده که با گرم کردن بدن موجب سوزاندن کالری می شود.

 

بیشتر بخوانید: سبزیجات چربی سوز

 

حمام آب سرد موجب بهبود پوست و موی شما می شود

احتمالا توجه کرده اید که پس از گرفتن دوش آب گرم مخصوصا در فصل سرد سال، پوست و موی شما خشک می شود. آب سرد دقیقا برعکس این حالت عمل کرده و با بستن منافذ پوست و انتهای مو موجب حفظ رطوبت این نواحی می شود.

 

دوش آب سرد ایمنی بدن را افزایش می دهد

یکی از منفعت های اصلی دوش گرفتن با آب سرد، تغییر ناگهانی دماست. این نوع دوش گرفتن با عنوان "روش درمان حمام متضاد" شناخته می شود به این صورت که ابتدا با آب گرم شروع شده و پس از چند دقیقه بلافاصله آب سرد می شود.

دانشمندان بر این باورند که این روش حمام کردن موجب تولید و افزایش سلول های ایمنی بدن شده که به بدن جهت مبارزه با میکرب ها کمک می کند.

 

دوش آب سرد جریان خون را بهبود می بخشد

همانطور که گفته شد، آب سرد بدن را به واکنش واداشته که در نتیجه آن ضربان قلب افزایش پیدا کرده و جریان خون در بدن بهبود پیدا می کند. همچنین بروز تغییر ناگهانی در دمای بدن موجب پمپاژ شدن راحت تر خون در شریان ها می شود که این مورد به سلامت بهتر بدن کمک می کند.

 

دوش آب سرد با افسردگی مبارزه می کند

شاید فکر کنید چطور یک دوش آب سرد ساده می تواند انقدر تاثیر گذار باشد که حتی با افسردگی هم مبارزه کند! باید گفت که برای همه چیز، یک علت علمی وجود دارد!

بدن ما از سنسور های سرمایی تشکیل شده است که ضربان های الکتریکی به مغز می فرستند. هر وقت بدن شما با آب سرد تماس پیدا کند، ارسال این پیام به مغز حالت ضد افسردگی در شما بوجود می آورد.

یک آزمایش انجام شده در سال 2008 نشان داده که این روش حمام کردن همانند یک نوع مسکن طبیعی عمل کرده که نه وابستگی به همراه دارد و نه عوارض جانبی بوجود می آورد.

 

حمام اب سرد به ترمیم سریع تر عضلات بدن کمک می کند

شاید دیده باشید که ورزش کاران پس از انجام یک تمرین سنگین ورزشی دوش آب یخ می گیرند تا درد عضلانی خود را بهبود بخشند.

شما لازم نیست دوش آب یخ بگیرید، زیرا آزمایش هایی که در این مورد انجام شده نشان می دهد که حتی دوش گرفتن با آب سرد نیز درد عضلانی را بهبود بخشیده و زمان ترمیم عضلات را کاهش می دهد.

دوش آب سرد استرس را برطرف می کند

شاید شنیده باشید که هرچیزی که شما را نمی کشد، شما را قوی تر می کند! در مورد دوش آب سرد نیز این مورد صادق است. گرفتن دوش آب سرد بدن را در حالت استرس و فشار قرار می دهد که موجب می شود مقاومت بدن در برابر استرس افزایش پیدا کرده و حتی به دچار نشدن به برخی بیماری ها نیز کمک می کند.

یک آزمایش انجام شده در این مورد نشان داد که تماس با سرما، سطح اوریک اسید بدن شرکت کنندگان را تا میزان چشم گیری کاهش داده است. اوریک اسید مسئول بوجود آمدن انواع بیماری هاست.

علاوه بر آن، این آزمایش به افزایش سطح گلوتاتیون بدن نیز اشاره کرده است که یک آنزیم آنتی اکسیدان و ضد التهاب است و به تصفیه خون کمک می کند.

 

چطور دوش آب سرد بگیریم؟

اکنون که با تاثیر دوش آب سرد بر بدن و فواید آن آشنا شدید، شاید کنجکاو شده باشید که اینکار را امتحان کنید! باید بگویم که دوش آب سرد در ابتدا چندان آسان نیست. برای اینکه بتوانید دوش آب سرد را تبدیل به عادت کنید بهتر است از روش جیمز باند استفاده کنید:

در این روش ابتدا حمام خود را با آب داغ شروع کرده، سپس آهسته آهسته از دمای آب کم کنید تا زمانی که به اندازه ی کافی سرد شود. این تغییر دمای آب بین گرم و سرد را می توانید هر 20 تا 30 ثانیه موقع حمام کردن خود انجام دهید.

این روش به دوش جیمز باند نیز معروف است و با آن می توانید هم از فواید دوش آب گرم و هم دوش آب سرد بهره بگیرید.

زمانی که به اندازه کافی به این روش عادت کردید، چرا دل را به دریا نزده و دوش آب سرد واقعی را تجربه نکنید؟