چگونه گوشی خود را به تلویزیون وصل کنیم؟

372

تماشای انواع فیلم، دیدن آلبوم عکس ها، بازی کردن و … با گوشی های موبایل و تبلت ها فوق العاده آسان است. اما صفحه ی کوچک این دستگاه ها شاید نتواند نیاز بسیاری از افراد را برطرف کند. راه چاره ای که برای این عده وجود دارد اینست که گوشی خود را به تلویزیون بزرگ خانه شان متصل کنند و به راحتی از دیدن انواع محتوای چند رسانه ای داخل تلویزیون خود لذت ببرند.

روش های بسیاری برای انجام اینکار وجود دارد. اگر از تلویزیون های هوشمند استفاده می کنید احتمالا نیاز به خرید تجهیزات جانبی دیگری نخواهید داشت و به راحتی با قابلیتی که تلویزیون تان در اختیار شما قرار می دهد، می توانید موبایل، تبلت و هر نوع دستگاه دیگری نظیر کامپیوتر، لپتاپ، سینمای خانگی، کنسول بازی و ... را به تلویزیون متصل کنید.

اما اگر تلویزیون هوشمند نیز در اختیار ندارید، باز می توانید این کار را انجام دهید. تنها چیزی که تلویزیون شما نیاز دارد، یک درگاه HDMI جهت انتقال صدا و تصویر است. در این مقاله به دو روش اصلی انجام این کار یعنی روش با سیم (Wired) و بی سیم (Wireless) می پردازیم...

 

روش های باسیم اتصال گوشی و تلویزیون

برای اتصال با سیم گوشی و تلویزیون حداقل چیزی که نیاز دارید، یک مبدل MHL به HDMI است. این مبدل از درگاه microUSB دستگاه شما و پورت HDMI تلویزیون جهت برقراری ارتباط بین دو دستگاه استفاده می کند. همچنین یک کابل USB نیز در این نوع مبدل ها تعبیه شده است که جهت تامین برق دستگاه استفاده می شود.


با برقراری اتصال گوشی و تلویزیون، بلافاصله هر چیزی که در گوشی شما نمایش داده شود در تلویزیون شما نیز نشان داده خواهد شد. این عمل را به اصطلاح آینه کردن (Mirroring) یا انتقال تصویر (Screencast) می گویند.

 

نقاط قوت روش باسیم: روش اتصال تلفن همراه به تلویزیون از طریق کابل، جدا از ارزان بودنش، نسبت به روش های بی سیم لگ یا تاخیر بسیار کمی داشته و اتصال آن بسیار پایدار تر است.

نقاط ضعف روش باسیم: نقطه ضعف این روش در اسمش هویدا است، با سیم بودن آن باعث می شود اگر بخواهید از تلویزیون خود فاصله بگیرید، مجبور باشید کابل رابط بسیار بلندی را تهیه کنید وگرنه مجبور هستید همواره نزدیک تلویزیون خود باشید.

 

روش های بی سیم اتصال گوشی و تلویزیون

خب ما در زمانه ای زندگی می کنیم که روش های بی سیم آرام آرام دارند کاملا جای روش های کابلی را می گیرند. اتصال گوشی و تلویزیون نیز از این قائده مستثنی نیست. اگر تلویزیون هوشمند در اختیار ندارید، حداقل چیزی که برای اتصال تلفن هوشمند و تلویزیون تان باید تهیه کنید یک کجت یا دانگل است که به درگاه HDMI تلویزیون شما متصل شده و از طریق شبکه Wi-Fi بین گوشی و تلویزیون شما ارتباط برقرار می کند.

این دانگل که با عنوان انتقال دهنده تصویر  شناخته می شود، تلویزیون عادی شما را به یک تلویزیون هوشمند تبدیل می کند. تقریبا تمامی دانگل های موجود در بازار امکان ارتباط به سیستم عامل های اندروید و iOS برای موبایل و Windows و Mac برای کامپیوتر را فراهم می آورند.

از جمله دانگل های پرطرفدار در بازار می توان به دانگل برند های AnyCast و EasyCast اشاره کرد. با تهیه ی این دانگل ها و متصل کردن آن ها به تلویزیون تان می توانید از طریق گوشی به شبکه Wi-Fi دانگل متصل شده و صفحه گوشی تان را روی تلویزیون نمایش دهید. برخی برند های دانگل همچنین اپلیکیشنی در اختیار شما قرار می دهند تا بتوانید به صورت مستقیم تنها محتوایی که می خواهید نمایش دهید را به تلویزیون منتقل کنید نه تمام صفحه ی گوشی تان را! به این صورت لازم نیست گوشی مدام روی یک صفحه باشد و میزان باطری بیشتری را حفظ می کند.

علاوه بر دانگل های ذکر شده، شرکت گوکل نیز دانگل مخصوص به خود را با نام کروم کست (Chromecast) به بازار ارائه داده است که کاربرد یکسان ولی با روش متفاوتی را نسبت به دانگل های دیگر در اختیار می گذارد.

تفاوت کروم کست اینست که برای عملکرد، حتما نیاز به اتصال به اینترنت مجزا دارد به دلیل اینکه محتوا را به صورت مستقیم و بدون دخالت گوشی از اینترنت دریافت می کند. اپلیکیشن هایی زیادی نظیر YouTube یا Netflix و ... از کروم کست پشتیبانی می کنند و به شما اجازه می دهند زمانی که محتوای مناسب را جستجو و پیدا کردید، به راحتی با زدن یک دکمه، آن را در تلویزیون خود که به دانگل کروم کست متصل است، مشاهده کنید. این روش برخلاف روش های دیگر هنگام نمایش فیلم یا پخش موسیقی هیچ استفاده ای از گوشی شما نمی کند و شارژ گوشی را هدر نمی دهد.

همچنین با استفاده از کروم کست همانند دانگل های دیگر می توانید صفحه گوشی را با تلویزیون خود یکی کنید.

 

نقاط قوت روش بی سیم: کار با آن فوق العاده راحت است و نیاز به اتصال کابلی وجود ندارد.

 

نقاط ضعف روش بی سیم: ارتباط آن به اندازه ی روش کابلی پایدار نیست و گاهی اوقات ممکن است تاخیر در نمایش محتوای خود مشاهده کنید.

 

اتصال گوشی و تلویزیون های هوشمند

همانطور که گفته شد تلویزیون های هوشمند قابلیت اتصال به انواع دستگاه های دیجیتال از جمله تلفن های همراه را درون خود دارند و نیازی به تهیه وسایل مجزا نمی باشد. تلویزیون های هوشمند برند هایی نظیر ال جی، سامسونگ، سونی، دوو، ایکس ویژن و … این قابلیت را به شما ارائه می دهند. با خواندن دفترچه راهنمای تلویزیون خود می توانید به راحتی گوشی و تلویزیون هوشمند خود را به یکدیگر متصل کرده و از تماشای انواع محتوای چند رسانه ای در صفحه ی بزرگ خانه تان لذت ببرید.

 

جهت تهیه انواع تلویزیون هوشمند می توانید به فروشگاه اینترتی سندباد مراجعه فرمایید.