تفاوت OLED ال جی و QLED سامسونگ

451

OLED ال جی و QLED سامسونگ آخرین تکنولوژی های صنعت تلویزیون هستند. تلویزیون های OLED چند سالی است که توسط کمپانی ال جی به دنیا معرفی شده است در حالی که تلویزیون های QLED در نمایشگاه CES سال 2017 توسط سامسونگ رونمایی شدند.

اما تفاوت QLED و OLED در چیست؟ چه فرقی بین این دو تکنولوژی وجود دارد که آن ها را از هم متمایز می کند؟ اگر قصد تهیه یک تلویزیون جدید را دارید، فرق QLED و OLED چیست و کدام یک گزینه ی بهتری برای شماست؟

در این مقاله سعی می کنیم به این سوالات پاسخ داده و مقایسه ای بین OLED ال جی و QLED سامسونگ انجام دهیم تا بتوانید بهترین انتخاب را برای خرید تلویزیون جدید خود داشته باشید...


 

از نظر اسم شاید OLED و QLED دو لفظ کاملا شبیه به یکدیگر باشند ولی این دو تکنولوژی تفاوت قابل ملاحظه ای با یکدیگر دارند.

بهتر است بگوییم با موفقیت تلویزیون های OLED، سامسونگ هوشمندی به خرج داده و برای نسل جدید تلویزیون هایش نامی انتخاب کرده که به دلیل شباهت به OLED از نظر تبلیغاتی به نفعش تمام شود. در واقع تلویزیون های QLED همان تلویزیون های LCD هستند که تا میزان بسیار زیادی تکامل پیدا کرده اند. لفظ "Q" در این سری مدل ها به معنی "نقطه های کوانتومی" است!! نگران نباشید قرار نیست اینجا درس فیزیک بدهیم... فقط کافی است بدانید که این نقطه های کوانتومی در مسیر نور LED به عنوان یک فیلتر قرار گرفته و شدت نور و کیفیت رنگ ها را تا میزان بسیار زیادی افزایش می دهند.

این تکنولوژی باعث شده کیفیت تصاویر و عمق رنگ سیاه در تلویزیون های QLED نسبت به تلویزیون های LED عادی افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند تا حدی که در برخی شرایط خاص حتی از OLED نیز پیشی بگیرد.

 

اما OLED یک تکنولوژی کاملا متفاوت ساخت تلویزیون است، متفاوت از LCD، LED یا پلاسما! از نظر فنی فقط کافی است بدانید که تلویزیون های OLED بر خلاف تلویزیون های LED یا LCD از پنل برای تولید نور پس زمینه استفاده نمی کنند و در واقع هر کدام از پیکسل ها یا نقطه هایی که روی صفحه ی تلویزیون شما هستند، تولید کننده ی نور مجزا می باشند. این تفاوت در ظاهر کوچک، تغییر بزرگی را در وضوح تصویر و کیفیت این سری تلویزیون ها ایجاد کرده است به خصوص در تصاویری که نقاط تیره در آن ها زیاد دیده می شود.

 

فرق OLED و QLED چیست؟

خب از مسائل تعریفی و فنی بگذریم و برسیم به سوال اصلی... تفاوت تلویزیون های QLED و OLED چیست؟ کدام یک بهتر است؟

به زبان ساده واقعا بین این دو برتری خاصی وجود ندارد!

برتری OLED و QLED نسبت به هم کاملا به شرایط شما و نحوه زندگی تان بستگی دارد.

شرایطی همچون زمانی که اکثر اوقات تلویزیون تماشا می کنید، تلویزیون را کجای خانه و در چه ارتفاعی نصب می کنید، هر روز چه مدت از تلویزیون خود استفاده می کنید و ...

 

در چه شرایطی تلویزیون های OLED بهتر هستند؟

تلویزیون های OLED در فضاهای تاریک، بهترین عملکرد خود را نشان می دهند به همین دلیل اگر بیشتر استفاده شما از تلویزیون جهت تماشای فیلم های سینمایی در شب ها و در شرایطی همچون شرایط سینماست، در انتخاب OLED شک نکنید!

تلویزیون های اولد در تاریکی تصویری با وضوح و کیفیت بسیار زیاد را نمایش می دهند که تلویزیون های QLED در این زمینه به هیچ وجه به آن نمی رسند.

همچنین به دلیل نوع طراحی نمایشگر های OLED، از هر زاویه ای که آن ها را تماشا کنید، کیفیت یکسانی را مشاهده خواهید کرد. به همین دلیل استفاده از این تلویزیون ها جهت نصب در ارتفاع و زمانی که اعضای خانواده و دوستان تان بتوانند همگی از کیفیت یکسانی بهره مند شوند، ایده آل است.

 

تنها نقاط ضعفی که برای تلویزیون های OLED عنوان می شود، افت کیفیت تصویر در زمان هایی که نور زیاد در فضا وجود دارد و همچنین ریسک سوختن نمایشگر که در شرایط بسیار خاص و نادر برای این تلویزیون ها اتفاق می افتد که بسته به شرایط شما ممکن است حائز اهمیت باشد.

در چه شرایطی تلویزیون های QLED بهتر هستند؟

دقیقا برعکس OLED، تلویزیون های QLED در فضاهایی که نور زیاد در آن ها وجود دارد، به دلیل شدت روشنایی زیادشان افت کیفیت از خود نشان نداده و بهترین وضوح تصویر را به شما ارائه می دهند. به همین دلیل اگر به عنوان استفاده روزمره در طول روز به یک تلویزیون نیاز دارید یا جزو افرادی هستید که دوست دارند در شب ها تمامی چراغ ها را روشن کنند، پس QLED سامسونگ برای شما انتخاب مناسب تری است.

همچنین در تلویزیون های QLED خطر سوختن نمایشگر اصلا وجود ندارد و اگر شما بخواهید با تلویزیون خود کمی ناملایم رفتار کنید و برای مدت زمان های طولانی و با بیشترین درجه روشنایی آن را روشن بگذارید، بهتر است QLED را به OLED ترجیح دهید.

 

اما QLED نقاط ضعفی هم دارد که بسته به شرایط شما ممکن است قابل چشم پوشی نباشد.. یکی اینکه تلویزیون های QLED همچنان از نظر زاویه دید رنج می برند و برای دریافت بهترین کیفیت تصویر حتما باید در فاصله و زاویه مناسبی نسبت به تلویزیون قرار داشته باشید. فقط کافی است کمی زاویه خود را تغییر داده تا هم از روشنایی تصویر تان کم شود و هم اینکه رنگ های سیاه به سمت خاکستری میل کنند. البته این موضوع در آخرین نسخه های تلویزیون های سامسونگ تا حد زیادی برطرف شده است اما باز نکته ای است که هنگام خرید تلویزیون باید به آن توجه کنید.

دوم اینکه تلویزیون های QLED مانند اجدادشان LCD و LED در مناظری که نقاط روشنی روی یک صفحه تاریک قرار داشته باشند دچار اثر هاله ای می شوند که مرز های روشن و خاموش تصویر را تار می کند.

 

همانطور که گفته شد برتری قابل ملاحظه ای بین QLED و OLED وجود ندارد و انتخاب مدل مناسب تنها به شرایط شما وابسته است. اگر همچنان در انتخاب مدل مناسب تردید دارید می توانید با ادامه مقاله همراه باشید تا مقایسه ی دقیق تری بین QLED و OLED داشته باشیم...

 

مقایسه QLED و OLED را می توان با توجه به فاکتور هایی نظیر عمق رنگ سیاه، میزان روشنایی، طیف رنگی، زاویه ی دید، طول عمر، مصرف انرژی، قیمت و ... مد نظر قرار دهیم.

 

عمق رنگ سیاه

به جرات می توان گفت مهمترین فاکتوری که یک نمایشگر برای بدست آوردن بهترین کیفیت تصویر به آن نیاز دارد، تولید رنگ سیاه با شدت و عمق بسیار است. هر چه عمق رنگ سیاه بیشتر باشد، کنتراست تصویر نیز بیشتر شده و رنگ های قوی تری تولید می شود.

در این زمینه تکنولوژی OLED به دلیل اینکه می تواند پیکسل ها را به صورت تک تک روشن و خاموش کرده و عمیق ترین رنگ سیاه ممکن را تولید کند، برنده ی بلامنازع است.

 

با وجود اینکه تلویزیون های QLED تا حد زیادی به عمق رنگ سیاه تلویزیون های LED بهبود بخشیده اند، ولی باز به دلیل ماهیت استفاده از نور پس زمینه نمی توانند رنگ سیاه کامل را تولید کنند. این موضوع باعث می شود در اطراف نقاطی از صفحه که قرار است تاریک باشند نور پس زمینه ظاهر شود یا به اصطلاح نشت نور رخ دهد و در مناظری که نقاط درخشان روی یک فضای تاریک قرار دارند، حالت هاله مانندی ایجاد شود.

 

البته در مدل های جدید QLED سامسونگ، این مشکل تا میزانی حل شده است که تقریبا با چشم غیر مسلح نمی توان آن را به وضوح دید. همچنین با پیشرفت تکنولوژی QLED انتظار می رود که مشکل عمق رنگ سیاه به طور کامل مرتفع شده و به تکنولوژی OLED نزدیک و نزدیک تر شود.

 

برنده این بخش: OLED

 

روشنایی

وقتی صحبت از شدت روشنایی به میان می آید، تلویزیون های QLED برتری آشکاری در این زمینه دارند. تلویزیون های LED از همان اول برای تولید روشنایی بسیار زیاد عالی بودند، حال با اضافه شدن فیلتر نقطه های کوانتومی، شدت روشنایی آن ها بیشتر نیز شده است.

سامسونگ ادعا می کند که این افزایش روشنایی را در تمام طیف رنگی موجود خود بدون اینکه از کیفیت و اشباع تصویر کاسته شود، محقق می کند. همچنین افزایش روشنایی در نمایشگر های QLED باعث شده استفاده از این تلویزیون ها برای نمایش محتوای HDR مناسب تر باشد و تاثیر گذاری آن ها را بیشتر کند.

 

عدم توانایی تلویزیون های QLED جهت نمایش رنگ سیاه کامل باعث شده تا تولید کنندگان این تلویزیون ها مجبور باشند برای افزایش کنتراست، میزان ماکزیمم روشنایی را تا حد ممکن بالا ببرند. این افزایش روشنایی باعث شده تا تلویزیون های QLED برتری  محسوسی نسبت به OLED در روشنایی روز یا شرایط نوری بسیار روشن داشته باشند.

 

برنده این بخش: QLED

 

طیف رنگی

تکنولوژی OLED زمانی در این زمینه حرف اول را میزد اما با پا گذاشتن QLED ها به میدان دیگر دوران فرمانروایی OLED ها به پایان رسیده است. استفاده از نقطه های کوانتومی و افزایش شدت روشنایی باعث شده که طیف رنگی تلویزیون های QLED تا حد زیادی افزایش پیدا کند که آن ها را هم سطح و گاهی فراتر از تلویزیون های OLED قرار می دهد.

البته این موضوع از مدل به مدل متغیر است. برای مثال برخی مدل های تلویزیون OLED که سونی تولید می کند توانایی تولید طیف رنگی بیشتری را نسبت به گران ترین مدل های QLED دارند به همین دلیل انتخاب کردن یک برنده در این بخش تا زمانی که بتوان تفاوت آشکاری را بین این دو تکنولوژی مشاهده کرد، غیر ممکن است.

 

برنده این بخش: تساوی

 

زمان پاسخگویی (Response Time)

زمان پاسخگویی تلویزیون چیست؟ به زبان ساده: به زمانی که طول می کشد تا دیود تلویزیون از وضعیت "روشن" به "خاموش" تغییر پیدا کند، زمان پاسخگویی تلویزیون می گویند. هر چه زمان پاسخگویی یک تلویزیون بیشتر باشد، تاری ناشی از حرکت و خطاهای تصویری کمتری در صفحه نمایش شما مشاهده خواهد شد.

در این زمینه تلویزیون های OLED با دیود های کوچک ترشان که به صورت تک تک کار می کنند، به سادگی تلویزیون های QLED را از میدان به در می کنند. دیود های تلویزیون های QLED نه تنها نسبت به OLED آهسته تر هستند بلکه پشت سر تلویزیون های LCD نیز قرار می گیرند زیرا به جای خاموش کردن پیکسل ها به صورت تک تک، آن ها را به صورت گروهی خاموش می کنند. این موضوع باعث شده تغییر وضعیت دیود ها از روشن به خاموش با تاخیر بیشتری انجام شده و زمان پاسخگویی در تلویزیون های QLED کاهش پیدا کند.

در حقیقت، OLED هم اکنون سریع ترین زمان پاسخگویی ممکن را نسبت به تمامی تکنولوژی های در دسترس امروز ارائه می دهد، و برنده ی بلامنازع این بخش محسوب می شودد

 

برنده این بخش: OLED

 

تاخیر ورودی (Input Lag)

(عذرخواهی بابت استفاده از اصطلاح های فنی)

تاخیر ورودی چیست؟ به زمانی که طول می کشد تا تلویزیون یا نمایشگر تصویری را روی صفحه نشان دهد تاخیر ورودی می گویند.

اما تاخیر ورودی چه اهمیتی دارد؟ در شدیدترین حالت آن، ممکن است اشکال در همگام سازی صدا و تصویر بوجود بیاید اما در اکثر اوقات بروز این حالت می تواند روی کیفیت بازی کردن و گیمینگ شما تاثیر منفی بگذارد.

اما این تاثیر منفی فقط روی بازی های آنلاین که رقابت در آن ها شدید است و چند میلی ثانیه نیز می تواند نتیجه بازی را به کلی عوض کند، خود را نشان می دهد. در باقی موارد حتی تلویزیون های با میزان تاخیر ورودی زیاد نیز خللی در کیفیت نمایش تصاویر بوجود نمی آورند.

به هر حال، کمپانی ال جی با بهبود تاخیر ورودی در تلویزیون های OLED خود، آن ها را به عنوان یک گزینه ایده آل برای بازی کنان حرفه ای تبدیل کرده است. در مورد QLED نیز این تاخیر از مدل به مدل دیگر متفاوت است که باعث می شود تلویزیون های QLED نیز برای گیمر ها گزینه ی بدی نباشند.

 

برنده این بخش: تساوی

 

زاویه دید

خب قطعا اکثر ما دقیقا در وسط، جلوی تلویزیون به تماشای آن نمی نشینیم. خیلی هامون روی مبل دراز می کشیم و یا از زاویه کج به تلویزیون نگاه می کنیم. یکی از ضعف های تلویزیون های LCD مانند مدل های Q7 از خانواده QLED سامسونگ این است که زمانی از زاویه خارج از مرکز به آن ها نگاه کنیم، مقداری از درخشش تصویر خود را از دست خواهند داد، تصاویر شسته شده و گاهی اوقات اوریب مانند به نظر خواهند رسید.

 

با وجود اینکه این مشکل در مدل های جدید QLED نسبت به نسل های قدیمی LED تا میزان قابل ملاحظه ای مرتفع شده است، ولی باز به وضوحی که تلویزیون های OLED در این زمینه بدست می دهند، نمی رسد.

 

برنده این بخش: OLED

 

اندازه

از نظر سایز تلویزیون های QLED محدودیت کمتری را نسبت به تلویزیون های OLED دارند. هم اکنون تلویزیون های OLED تا اندازه 88 اینچ قابل خریداری هستند در حالی که انواع QLED به بزرگی 100 اینچ نیز موجود می باشد. اما کسانی که زیبایی را می پسندند ممکن است OLED های باریک تر بیشتر برایشان جلوه کند. همچنین این تلویزیون های نسبت به QLED سبک تر بوده و برق کمتری را مصرف می کنند.

اما به هر حال از نظر اندازه، برنده ما QLED است.

 

برنده این بخش: QLED

 

طول عمر

ال جی ادعا کرده است که اگر از تلویزیون های OLED روزی 5 ساعت برای مدت 54 سال استفاده شود، تازه به نیمی از روشنایی اولیه خود خواهد رسید. این که ادعا درست است یا نه باید دیده شود زیرا این تلویزیون ها تنها از سال 2013 است که به میدان آمده اند.

به همین دلیل، چون تلویزیون های LCD که پایه ی QLED ها هستند از خیلی وقت پیش در بازار حضور داشته و عمر بالای خود را ثابت کرده اند، برتری این بخش با QLED است.

 

برنده این بخش: QLED

 

سوختگی تصویر

تلویزیون های OLED از همان ضعفی که تلویزیون های پلاسما نیز به آن مبتلا هستند، رنج می برند و آن "سوختگی تصویر" است. البته این اتفاق بسیار نادر است و فقط زمان های رخ می دهد که یک تصویر ثابت برای مدت طولانی روی تلویزیون نمایش داده شود. به طور قطع کاربران عادی تلویزیون به هیچ عنوان با این مورد رو به رو نخواهند شد زیرا قرار نیست یک تصویر مادام العمر روی صفحه تلویزیون شان باقی بماند.

اما LCD مشکل سوختگی تصویر را ندارد به همین دلیل سامسونگ تلویزیون های QLED خود را در برابر سوختگی تصویر 10 سال ضمانت می کند، زیرا مطمئن است که این اتفاق هیچ گاه رخ نخواهد داد.

اگر گیمر هستید و زیاد بازی های ویدیویی را برای مدت زمان طولانی انجام می دهید، بهتر است QLED را به جای OLED انتخاب کنید تا مطمئن شوید که دچار سوختگی تصویر نخواهید شد.

 

برنده این بخش: QLED

 

مصرف برق

پنل های  استفاده شده در تلویزیون های OLED فوق العاده ظریف هستند و به نور پس زمینه نیاز ندارند. به همین دلیل تلویزیون های OLED نسبت به انواع QLED از وزن کمتری برخوردار بوده و بسیار باریک تر هستند. همچنین به دلیل عدم نیاز به نور زمینه، مصرف برق کمتری را می طلبند.

 

برنده این بخش: OLED

 

راحتی استفاده

تلویزیون های OLED علاوه بر ال جی توسط کمپانی های مختلفی نظیر سونی، پاناسونیک، فیلیپس و غیره تولید می شوند و هر کدام از این شرکت ها از سیستم عامل های مخصوص به خود با کارایی و قابلیت های منحصر به فردی استفاده می کنند. به همین دلیل نمی توان به طور قطع در مورد نحوه کاربری همه ی مدل های OLED نظر قطعی داد.

 

ولی در رابطه با سامسونگ، بدون شک می توانیم بگوییم که این شرکت تلویزیون های خود را که شامل خانواده QLED نیز می شود، با در نظر گرفتن کاربری آسان و استفاده ی بی دردسر تولید کرده است. ارتباط گوشی و تلویزیون شما با اپلیکیشن SmartThings سامسونگ فوق العاده راحت است و به تلویزیون اجازه می دهد تا تمام اطلاعات مورد نیاز خود را از گوشی شما دریافت کند.

علاوه بر این تلویزیون های QLED سامسونگ از طراحی کاملا فلت و مسطح بهره می برند که به شما اجازه می دهد به راحتی آن ها را روی دیوار سوار کنید انگار که تلویزیون بخشی از دیوار است. همچنین درگاه های مورد نیاز شما نظیر HDMI، USB و غیره روی جعبه ی مخصوصی جدا از تلویزیون تعبیه شده است که با یک سیم بسیار نازک به تلویزیون متصل می شود.

 

برنده این بخش: QLED

 

قیمت

زمانی بود که وقتی صحبت از قیمت می شد، بدون شک برد با تلویزیون های QLED بود، اما امروزه با افزایش رقابت در دنیای OLED ها، شاهد کاهش قیمت چشمگیر این دستگاه ها هستیم. چون ما بهترین تلویزیون QLED را جهت مقایسه انتخاب کردیم باید بگوییم که در زمینه قیمت، نبرد QLED و OLED مساوی است.

 

برنده این بخش: تساوی

 

در کل

اگر تا اینجای مقاله را خواندید، پس احتمالا می خواهید بدانید برنده ی نهایی ما کیست؟

البته همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد واقعا بین QLED و OLED نمی توان گزینه ی برتر را انتخاب کرد و همه چیز به شرایط شما و نحوه استفاده تان از تلویزیون بر می گردد.

اما به هر حال از نظر فنی اگر بخواهیم حساب کنیم، OLED نسبت به QLED برتری بیشتری دارد. OLED کیفیت و وضوح تصویری بالاتری را فراهم می آورد، سبک تر است، باریک تر است، مصرف انرژی کمتری دارد، زاویه دید بهتری فراهم می کند و قیمت آن تقریبا با QLED در یک رده است.

 

برنده نهایی: OLED

 

آینده با MicroLED است!

به عنوان پاورقی چند جمله ای صحبت راجب MicroLED خالی از لطف نیست. بسیاری اتفاق نظر دارند که آینده تلویزیون در دست MicroLED است. این دسته از تلویزیون ها نقاط قوت OLED و QLED را یک جا به ارمغان می آورند و همچنین نقاط ضعف آن ها را پوشش می دهند. در این دسته تلویزیون ها امکان تولید رنگ سیاه کامل وجود دارد، روشنایی در بالاترین درجه ممکن است، محدودیت زاویه دید وجود ندارد، مصرف برق بسیار کم است، سوختگی تصویر رخ نمی دهد، طیف رنگی در دسترس بسیار زیاد و ....

هم اکنون کمپانی سامسونگ مدل های اولیه خود را تحت عنوان "دیوار" یا "The Wall" در نمایشگاه CES سال 2018 به نمایش گذاشته است. این دیوار های 146 اینچی قطعا برای استفاده عموم ساخته نشده اند پس هنوز باید چند سالی منتظر بمانیم تا بتوانیم تلویزیون های MicroLED را در خانه مان مشاهده کنیم.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تلویزیون

 

جهت خرید انواع تلویزیون می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه فرمایید.