آموزش رسوب زدایی اتو بخار

2334

اتو بخار ها قطعا در طی دوران فعالیت شان زمانی دچار رسوب گرفتگی می شوند و انباشته شدن جرم سوختگی در کف اتو، فرایند اتو کشی را مختل می کند. به همین دلیل این وسیله به طور منظم نیاز به رسوب زدایی و پاک سازی دارد تا بتواند بهترین عملکرد خود را داشته باشد.

در این مقاله به ساده ترین روش های پاک سازی داخل و کف اتو بخار می پردازیم. این روش ها از مواد کاملا طبیعی نظیر سرکه سفید و نمک جهت جرم گیری اتو استفاده می کنند به همین دلیل علاوه بر اینکه بهترین نتیجه ممکن را بدست می دهند، از نظر اقتصادی نیز کاملا مقرون به صرفه هستند.

با مراقبت مداوم و منظم از اتو بخار خود می توانید آن را تا سالیان سال سالم نگه دارید.


توجه: قبل از انجام این روش ها حتما دستورالعمل شرکت تولید کننده اتو بخار را در مورد نحوه رسوب زدایی دستگاه مطالعه کنید. برخی تولید کنندگان استفاده از سرکه را برای تمیز کردن اتو بخار خود توصیه نمی کنند.

 

روش پاک سازی داخل اتو بخار

 

 1. 1. ابتدا نصف فنجان آب را با نصف فنجان سرکه سفید مخلوط کنید

سرکه یک روش ساده جهت ضد عفونی کردن، رسوب زدایی و از بین بردن بوی بد اتو بخار است و به عنوان یک روش کم هزینه برای تمیز کردن داخل اتو به کار می رود.

 

 1. 2. مخزن آب اتو بخار را با محلول سرکه و آب پر کرده و اتو را روشن کنید

حرارت اتو را روی بالاترین درجه ممکن قرار دهید. اگر اتوی شما درجه تنظیم حرارت ندارد، وضعیت نوع پارچه را روی پارچه نخی (Cotton) قرار دهید.

 

 1. 3. زمانی که اتو داغ شد، محلول را داخل اتو به جریان بندازید

برای اینکار اتو را روی یک حوله قرار داده و دکمه بخار را فشار دهید. به مدت 20 تا 30 ثانیه بخار را به همین منوال خارج کرده و در کل سه بار این کار را تکرار کنید.

. باقی مانده محلول را از مخزن آب خارج کنید

اگر چیزی از محلول پاک کننده داخل مخزن آب باقی مانده است، آن را بیرون بریزید.

 

 1. 5. مخزن آب را با آب تازه پر کرده و عمل بخاردهی را مانند حالت قبل تکرار کنید

با انجام اینکار مطمئن می شوید که محلول سرکه کاملا از مجاری و مخزن اتو خارج شده است. در پایان آب باقی مانده در مخزن را بیرون بریزید.

 

روش جرم گیری کف اتو بخار

 

 1. 1. به مقدار مساوی نمک و سرکه را با یکدیگر مخلوط نمایید

محلول بدست آمده به عنوان یک ساینده ملایم عمل کرده و جهت پاک کردن سیاهی ها، دوده ها و آلودگی های کف اتو بخار موثر است. همچنین در صورتی که کف اتو دچار سوختگی شده باشد، این محلول با ساییدن جرم حاصل از سوختگی به حرکت کردن نرم اتو بخار کمک می کند.

 

 1. 2. با استفاده از یک پارچه ی نرم و مرطوب، محلول تمیز کننده را روی کف اتو بکشید

ابتدا مقداری از محلول را به یک اندازه در سطح کف اتو پخش کرده، سپس به آرامی با پارچه آن را تمیز کنید.

 

 1. 3. انقدر این کار را تکرار کنید تا کف اتو بخار کاملا پاک شود

به پاک کردن کف اتو با استفاده از پارچه و محلول سرکه و نمک ادامه دهید تا کاملا پاک شود. مراقب باشید که این کار را آهسته انجام دهید تا موجب خراشیدگی و صدمه دیدن کف اتو بخار نشوید.

 

 1. 4. منافذ بخار روی کفی اتو را نیز فراموش نکنید

منافذ اتو بخار به مرور زمان دچار رسوب گرفتگی شده و مسدود می شوند که این موضوع عملکرد اتو را دچار اختلال می کند. با استفاده از یک مسواک، خلال دندان یا چوب پنبه می توانید این منافذ را به راحتی باز کنید.

 

نکات نگهداری از اتو

 

 1. 1. به طور مرتب پلاستیک های چسبیده به کف اتو را پاک کنید

برای انجام این کار ابتدا کف اتو بخار را داخل آب یخ کرده تا پلاستیک های چسبیده به آن سفت شده و کندنشان راحت تر باشد. با استفاده از یک چاقوی پلاستیکی یا گوشه کارت عابربانک به آرامی پلاستیک چسبیده به کف اتو را بکنید.

 

 1. 2. مخزن اتو بخار را با آب مناسب پر کنید

استفاده از آبی که املاح کمتری دارد جهت جلوگیری از رسوب گرفتن اتو بخار موثر است. آب چشمه گزینه ی بسیار مناسبی است اما ممکن است برای همه قابل دسترس نباشد. به همین منظور سعی کنید از آب لوله کشی تصفیه شده استفاده کنید که هم دسترسی به آن راحت است و هم هزینه ی کمتری بر می دارد.

 

 1. 3. کابل اتو بخار را مدام چک کنید

قبل از استفاده از اتو بخار خود مطمئن شوید هیچ گونه خوردگی، آسیب و یا پیچشی در کابل برق وجود ندارد. در صورت وجود آسیب، حتما تا تعمیر شدن آن از اتوی خود استفاده نکنید.

 

 1. 4. اتو را در وضعیت مناسب قرار دهید

بهترین حالت قرار دادن اتو به صورت ایستاده و در مکانی است که احتمال افتادن آن وجود نداشته باشد. قرار دادن اتو روی پهلو یا پشت آن می تواند فشار اضافی بر آن تحمیل کند.

 

توجه کنید که روش های ذکر شده، جهت رسوب زدایی اتو بخار های مخزن دار نیز قابل اجرا هستند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید اتوپرس

 

جهت خرید انواع اتو بخار و اتو بخار مخزن دار می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه فرمایید.