مولتی کوکر چیست؟ کاربرد های مولتی کوکر

1192

ایده ی وسیله ای که بتواند کار چندین وسیله مختلف را انجام دهد، همواره شگفت انگیز است. فرض کنید به جای اینکه یک زودپز، یک پلوپز و یک آرام پز بخرید، دستگاهی بخرید که هر سه این قابلیت ها را به شما ارائه می دهد؛ شگفت انگیز است درسته؟

نه؟!

اگر بگویم این دستگاه برای سرخ کردن، بخار پز کردن، آب پز کردن، تهیه ماست، تهیه خورشت، پختن کیک و شیرینی، پختن نان، تهیه سوپ و غیره نیز می تواند استفاده شود چطور؟!

هنوز خیر؟!!

شک ندارم اگر بگویم این وسیله برای گرم کردن و گرم نگه داشتن غذا و حتی استرلیزه کردن وسایل کودکان نیز می تواند استفاده شود قطعا جواب تان مثبت خواهد بود.

 

این وسیله شگفت انگیز، مولتی کوکر است.

مولتی کوکر همانطور که از نامش مشخص است روش های متنوعی را جهت پختن غذا به شما ارائه می هد و نیازتان به استفاده از چندین وسیله مختلف برای عملکرد های متفاوت آشپزی را مرتفع می سازد. برای استفاده از مولتی کوکر فقط کافی است مواد غذایی خود را داخل ظرف مولتی کوکر ریخته، روش پخت مورد نظر خود را انتخاب کنید و اجازه دهید مولتی کوکر کار خود را انجام دهد تا زمانی که غذای مورد نظر شما آماده شود. در اکثر مواقع نیازی به دخالت شما نبوده و مولتی کوکر تمام مراحل پخت غذا را بر عهده می گیرد.


اگر می خواهید با کاربرد ها و ویژگی های مولتی کوکر آشنا شوید و ببینید آیا این وسیله جایی در آشپزخانه شما دارد یا نه، با ادامه مقاله همراه باشید...

 

مولتی کوکر چیست؟

به زبان ساده مولتی کوکر یک وسیله برقی است که جهت پختن خودکار مواد غذایی با استفاده از برنامه از پیش تعیین شده عمل می کند. این وسیله بر حسب مدل می تواند عملکرد هایی نظیر زودپز، بخار پز، آرام پز، پلوپز، سرخ کن، ماست ساز و ... را به شما ارائه داده و حتی به عنوان یک قابلمه ساده با المنت حرارتی مجزا برای تهیه انواع خورشت، سوپ، خوراک و غیره استفاده شود.

علاوه بر برنامه های پخت غذا، مولتی کوکر می تواند جهت گرم نگه داشتن یا دوباره گرم کردن غذا و در بعضی مدل ها برنامه ریزی زمان پخت به آینده نیز مورد استفاده قرار گیرد.

 

در واقع مولتی کوکر قابلمه های مختلف آشپزخانه شما را به یک قابلمه تبدیل می کند که برای انجام کار خود نیاز به اجاق گاز نیز ندارد. این "همه کاره بودن" مولتی کوکر باعث شده تا نیاز به تهیه بسیاری از وسایل آشپزخانه برای عملکرد های مختلف از بین برود و تعداد زیادی از این وسایل به انباری شما منتقل شوند. این موضوع علی الخصوص برای کسانی که فضای زیادی در آشپزخانه و اجاق گاز خود ندارند بسیار حائز اهمیت است.

 

مولتی کوکر این همه عملکرد را چگونه فراهم می کند؟

مولتی کوکر ها به زبان ساده یک قابلمه برقی هستند که با برنامه و تایمر کار می کند. یعنی شما اکثر کار هایی که می توانید با یک قابلمه روی اجاق گاز انجام دهید مانند سرخ کردن، تفت دادن، بخار پز کردن و ... را می توانید با مولتی کوکر خود نیز بدون نیاز به اجاق به انجام برسانید.

علاوه بر این بیشتر مولتی کوکر های موجود در بازار عملکرد پلوپز، آرام پز و تهیه ماست را نیز به شما ارائه می دهند که این خود طیف زیادی از انواع روش های پختن غذا را در اختیار شما می گذارد.

مولتی کوکر های رده بالاتر از عملکرد زودپز نیز برخوردار هستند که با اضافه شدن این قابلیت، پازل تکمیل شده و مولتی کوکر شما قادر به انجام تقریبا هر کاری در آشپزخانه است.

تنظیمات پیش فرضی که مولتی کوکر در اختیارتان می گذارد به شما کمک می کند تا بتوانید در کسری از ثانیه انواع غذا های مختلف و دستورالعمل های متنوع پخت غذا را آماده کنید.

مولتی کوکر پیشنهاد سندباد: مولتی کوکر گاستروبک

 

آیا امکان تنظیم دستی مولتی کوکر نیز وجود دارد؟

بله! این امکان در اکثر مولتی کوکر ها فراهم شده است و البته یکی از مهم ترین قابلیت هایی است که هنگام خرید مولتی کوکر باید به آن توجه کنید. بسیاری از مولتی کوکر ها امکان تغییر در برنامه های از پیش تنظیم شده و حتی اضافه کردن برنامه های جدید را برای شما فراهم می آورند.

برای مثال این امکان به شما کمک می کند تا بتوانید به صورت دقیق مشخص کنید که برنج تان در چه حرارتی، با چه میزان فشاری و در چه مدت زمانی پخته شود. به همین دلیل بسیار مهم است که پس از خرید مولتی کوکر خود حتما تنظیمات آن را مطالعه کرده و کاملا با آن ها آشنا شوید.

 

آیا مولتی کوکر ارزش خرید دارد؟

مانند همه چیز دیگر، اینکه خرید مولتی کوکر می تواند برای شما مفید باشد یا خیر کاملا به خود شما و شرایط زندگی تان بستگی دارد.

همانطور که گفته شد اگر فضای کافی در آشپزخانه خود ندارید و انواع و اقسام قابلمه ها و زودپز ها جای شما را تنگ کرده اند، خرید مولتی کوکر می تواند تا حد زیادی به خلوت شدن آشپزخانه تان کمک کند.

همچنین اگر زندگی پر مشغله ای دارید و می خواهید بیشتر وقت آزاد خود را با خانواده تان بگذرانید، یک مولتی کوکر می تواند به عنوان دستیار آشپزی شما عمل کرده و با برعهده گرفتن بسیاری از کار های آشپزخانه در وقت شما صرفه جویی کند. قابلیت آرام پز مولتی کوکر نیز با پختن غذا به صورت آهسته زمانی که شما در انتهای روز به خانه بر می گردید، غذای آماده شده را تحویل شما می دهد و شما را از خوردن غذا های بیرونی و فست فود بی نیاز می کند.

علاوه بر این، مولتی کوکر های مجهز به زودپز می توانند برای کسانی که در کار با زودپز تازه کار هستند کمک کند تا بتوانند با استفاده از برنامه های از پیش تنظیم شده مولتی کوکر بدون ریسک خراب کردن غذا، یک وعده غذایی قابل قبول و خوب را آماده کنند.

جهت خرید لوازم پخت و پز شامل انواع زودپز، پلوپز، آرام پز، مولتی کوکر و غیره می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه فرمایید.