فیلتر HEPA چیست و آیا برای جاروبرقی من لازم است؟

417

هنگام خرید جاروبرقی، تصفیه هوا یا هر وسیله ای که به نوعی با مکش یا دمش سر و کار دارد، احتمالا کلمه ی فیلتر HEPA به گوشتان خورده است. اما فیلتر هپا چیست و به چه دردی می خورد؟ آیا وجود آن در یک جاروبرقی ضروری است؟ تفاوت فیلتر هپا با فیلتر های معمولی چیست؟ با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم...

 

فیلتر هپا (HEPA) چیست؟

هنگامی که از جاروبرقی خود استفاده می کنید، قطعا هنگام مکش، همراه هوا ذرات ریز میکروسکوپی که قابل دیدن نیستند نیز وارد لوله جاروبرقی می شود. اگر این ذرات هنگام عبور از فیلتر جاروبرقی گیر نکنند، مجددا از خروجی جاروبرقی خارج شده و به هوا منتقل می شوند. وجود این ذرات در هوا افزایش میزان آلودگی محیط خانه را حاصل می کند که این خبر خوشی برای کسانی که دچار آلرژی یا آسم هستند، نیست!

اینجاست که فیلتر های هپا به میدان می آیند. فیلتر های HEPA قادر هستند درصد زیادی از ذرات میکروسکوپی را به دام بیاندازند و فقط هوای تمیز را از خود عبور دهند. این ذرات شامل گرد و غبار، خاک، دوده، مواد آلرژی زا، کپک، فضولات ریز حیوانات خانگی و حتی برخی از انواع باکتری ها و ویروس ها نیز می شود.

البته فیلتر های هپا قادر به حذف موثر بو و گازهای شیمیایی نمی باشند که البته این مورد از حیطه عملکرد جاروبرقی ها خارج است.


فیلتر هپا با فیلتر های معمولی چه تفاوتی دارد؟

فیلتر های هپا و فیلتر های معمولی تفاوت قابل ملاحظه ای با یکدیگر دارند. فیلترهای هپا برای اولین بار در جریان جنگ جهانی دوم زمانی که اولین بمب اتم در حال ساخت بود جهت کاهش آلاینده های اتمی ساخته شدند، به همین دلیل ساخت این نوع فیلتر ها در شرایط کاملا کنترل شده و استاندارد صورت می گیرد.

جدا از استفاده ی خانگی، استفاده ی اصلی فیلتر های HEPA در محیط های آزمایشگاهی و مراکز درمانی است که درصد بالایی از پاکی هوا را می طلبند.

 

در آن طرف فیلتر های معمولی در اندازه های بزرگ و متوسط موجود هستند. این فیلتر ها معمولا در محیط های خانه و محل کار استفاده می شوند و با وجود اینکه کاربرد زیادی دارند ولی به اندازه فیلتر های هپا کارآمد نیستند و نمی توانند ذرات بسیار ریز را به خود جذب کنند.

 

انواع مختلف فیلتر هپا چیست؟

فیلتر های هپا برحسب اینکه چه درصدی از ذرات میکروسکوپی را می توانند به خود جذب کنند رتبه بندی می شوند. همین قدر کافی است بدانید که هنگام خرید محصول مورد نظر خود چشمتان به دنبال علامت HEPA 13 یا H13 باشد که برای مصارف خانگی ایده آل است.

البته گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که شرکت ها از فیلتر های هپا به عنوان یک حربه تبلیغاتی استفاده می کنند. به این صورت که فیلتر های دستگاه خود را که واقعا طبق استاندارد HEPA نیستند با عنوان های همچون "مانند هپا" یا "HEPA-like" نام گذاری می کنند. این نوع فیلتر ها فقط شبیه به فیلتر های HEPA هستند و از نظر کارایی با فیلتر های هپا قابل مقایسه نیستند.

 

شرکت هایی که از فیلتر های واقعی هپا استفاده می کنند معمولا عنوان هایی همچون True HEPA را به کار می برند تا محصولات خود را از موارد تقلبی متمایز کنند. توصیه ما اینست که با صرف اندکی هزینه بیشتر مدل های جاروبرقی True HEPA را خریداری کنید.

آیا وجود فیلتر هپا برای جاروبرقی من ضروری است؟

تا اینجا به احتمال زیاد به اهمیت وجود یک فیلتر مناسب در جاروبرقی خود پی برده اید. فیلتر هپا با جذب ذرات بسیار ریز که توسط خود جاروبرقی گرفته نمی شوند کمک می کند تا هوای خانه تمیز و سالم بماند به خصوص برای کسانی که دچار آسم یا آلرژی هستند.

علاوه بر این فیلتر هپا میتواند انواع باکتری ها، هاگ های میکروبی، خاک، دوده و ذرات ویروسی (که به ذرات بزرگ تر چسبیده اند) را به دام انداخته و سلامت خانواده شما را بهبود بخشند. با وجود اینکه سطح فیلترینگ هپا بیش از نیازی است که اغلب ما به آن داریم، ولی باز کار از محکم کاری عیب نمی کند و کسی تا به حال از هوای تمیز تر آسیب ندیده است.

جاروبرقی های هپا همانند دیگر انواع جاروبرقی بسیار در دسترس هستند و الزاما قیمت گران تری ندارند. فقط کافی است هنگام خرید با کمی تحقیق و پرس و جو از واقعی بودن فیلتر هپای جاروبرقی مطمئن شده سپس بر اساس دیگر فاکتورهای انتخاب جاروبرقی، نسبت به خریداری اقدام کنید.

 

جهت خرید انواع جاروبرقی می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کنید.