راهنمای خرید ماشین لباسشویی

304

یکی از اصلی ترین اقلامی که هنگام خرید جهیزیه باید نسبت به خرید آن اقدام کنید، ماشین لباسشویی است. این وسیله برقی زحمت شستن تمامی لباس ها و رخت چرک های ما را به دوش می کشد و وقت آزاد زیادی را برای ما می خرد، وقتی که می توانیم همراه با خانواده و دوستان خود بگذرانیم.

اما ماشین لباسشویی یکی از سخت ترین و البته گران ترین اقلامی است که می توانید بخرید! جدا از سایز بزرگ و جا به جایی پر دردسرشان، بازار پر است از اصطلاحات فنی و قابلیت های گیج کننده که اکثر مشتریان را هنگام خرید سردرگم می کند.

همچنین گفتن فرق بین ماشین لباسشویی خوب و بد از روی ظاهر تقریبا غیر ممکن است زیرا وقتی شما جهت خرید ماشین لباسشویی وارد فروشگاه می شوید، تنها چیزی که می بینید یک سری جعبه های سفید شبیه به یکدیگر است!


یک ماشین لباسشویی در کمترین حالت ممکن حداقل باید بتواند شستشوی قابل قبولی را ارائه دهد، اما متاسفانه مدل هایی در بازار وجود دارد که حتی از پس این کار هم بر نمی آیند. پس بسیار مهم است که قبل از خرید خود، به خوبی تحقیق و پرس و جو کرده و مدل مناسبی را خریداری کنید.

 

اما میرسیم به نکات خرید ماشین لباسشویی و اینکه به چه فاکتور هایی هنگام خرید توجه کنیم...

 

نوع ماشین لباسشویی

اولین و مهمترین فاکتور: نوع ماشین لباسشویی

به طول کلی ماشین های لباسشویی را می توان به دو نوع تقسیم بندی کرد: 1. درب از جلو 2. درب از بالا

غیر از تفاوت آشکاری که این دو نوع با یکدیگر دارند - یعنی نحوه قرار گرفتن و باز شدن در ها - فرق های محسوسی بین آن ها وجود دارد.

درب از جلو

با آشناترین و پراستفاده ترین نوع ماشین لباسشویی شروع می کنیم: ماشین های لباسشویی درب از جلو

در ابتدا باید گفت که این نوع ماشین های لباسشویی از قیمت بیشتری نسبت به نمونه های درب از بالا برخوردار هستند، اما از نظر مصرف آب و برق بسیار بهینه تر عمل می کنند. این یعنی هزینه ی قبوض کمتر برای شما!

اجازه دهید داستان را کوتاه کنم.. اگر بودجه کافی در اختیار دارید بدون شک مدل درب از جلو در هر حال انتخاب مناسب تری برای شماست. تنها وقتی سراغ مدل های درب از بالا بروید که از نظر بودجه در تنگنا باشید یا دلیل بسیار منطقی برای استفاده از آن ها داشته باشید.

مدل های درب از جلو لباس ها را با کیفیت و ملایمت بیشتری شستشو می دهند که موجب می شود لباس های شما پس از شستشو علاوه بر تمیزی بهتر، آسیب کمتری نیز ببینند.

ماشین های لباسشویی درب از جلو از نیروی جاذبه برای به گردش درآوردن لباس ها استفاده می کنند برخلاف مدل های درب از بالا که از یک چرخنده جهت هم زدن البسه شما کمک می گیرند. این یعنی مدل های درب از جلو به دلیل کاهش ریسک خراب شدن قطعات بزرگ خود، بسیار پایدارتر بوده و به تعمیرات کمتری نیاز دارند.

مخزن بزرگ این نوع ماشین های لباسشویی فضای بیشتری را جهت قرار دادن البسه فراهم می کند، در حالی که چرخنده ی نمونه های درب از بالا تا حدی موجب محدودیت فضای در دسترس شما می شود.

لرزش و صدای تولید شده توسط مدل های درب از جلو بسیار کمتر از مدل های درب از بالا می باشد (البته به شرط آنکه مدل مناسب را انتخاب کنید.) این موضوع به خصوص در مدل های ماشین لباسشویی Direct-Drive که موتور بدون تسمه عمل می کند بسیار محسوس تر است.

از دیگر مزیت های ماشین های لباسشویی درب از جلو می توان به قابلیت ها و برنامه های پیشرفته شستشو اشاره کرد که کار با آن ها را بسیار راحت تر می کند.

 

از نقاط ضعف ماشین های درب از جلو می توان به: طولانی شدن زمان شستشو، عدم امکان قرار دادن لباس های بیشتر در حین شستشو (اکثر مدل ها) و قیمت اولیه بیشتر اشاره کرد.

 

درب از بالا

یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است کسی ماشین های لباس شویی درب از بالا را به درب از جلو ترجیح دهید جدا از قیمت پایین، راحتی استفاده از آن ها برای کسانی است که به هر نحوی مشکل خم شدن یا نشستن و برخاستن دارند. زیرا درب ورود و خروج البسه در قسمت بالایی دستگاه قرار می گیرد می توان سبد رخت چرک ها را گوشه ای گذاشته و به راحتی لباس ها را داخل ماشین لباسشویی قرار دهیم.

جدا از این واقعا نمی توان مزیت قابل توجه دیگری را به این دسته از ماشین های لباسشویی اختصاص داد که آن ها را جهت خرید نسبت به مدل های درب از جلو، مناسب تر کند.

به هر حال دانستن این نکات خالی از لطف نیست که ماشین های لباسشویی درب از جلو هنگام شستشو با آب سرد انرژی کمتری مصرف می کنند، معمولا زمان شستشو با آن ها سریع تر است، می توان به راحتی حین کار دستگاه به آن ها لباس اضافه کرد و در مدل هایی که از چرخنده استفاده نمی کنند (به اصطلاح دارای بازدهی بالا) می توان حجم بسیار بیشتری از البسه را نسبت به مدل های درب از جلو شستشو داد.

مصرف بیشتر آب و ماده شوینده، مصرف زیاد انرژی هنگام شستشو با آب گرم، ایجاد سر و صدای زیاد و ایجاد پرز بیشتر از نقاط ضعفی است که این ماشین های لباسشویی از آن رنج می برند.

 

کدام را انتخاب کنیم؟ درب از جلو یا درب از بالا؟

فکر کنم تا اینجا برایتان محرز شده باشد که ماشین های لباسشویی درب از جلو از هر نظر نسبت به مدل های درب از بالا بهتر هستند. حتی مدل های متوسط نمونه های درب از جلو مصرف آب و برق کمتری نسبت به درب بالا دارند. پس اگر بودجه کافی در اختیار دارید در انتخاب یک ماشین لباسشویی درب از جلو شک نکنید.

 

خب اکنون که نوع ماشین لباسشویی تان مشخص شد وقت آن رسیده که به فاکتور های اصلی انتخاب ماشین لباسشویی بپردازیم...

 

فاکتور های اصلی انتخاب ماشین لباسشویی

ابعاد

توجه کنید که اگر بهترین ماشین لباسشویی دنیا را هم پیدا کنید، اگر جایی نداشته باشید که آن قرار دهید، به دردتان نخواهد خورد.

سایز استاندارد ماشین های لباسشویی درب از جلو، ارتفاع 85 سانتی متر و پهنای 60 سانتی متر می باشد. اکثر ماشین های لباسشویی طوری طراحی شده اند که بتوانند در فضایی با پهنای 60 سانتی متر به خوبی جا شوند.

از نظر عمق میزان بیشتری تنوع وجود دارد. عمق ماشین های لباسشویی می تواند از 40 سانتی متر تا 70 سانتی متر متغیر باشد. بسیار مهم است که عمق ماشین لباسشویی را با دقت انتخاب کنید تا حداقل 70 میلی متر بین آن و دیوار پشتش فاصله وجود داشته باشد.

قبل از خرید ماشین لباسشویی خود به دقت فضایی که قرار است ماشین لباسشویی در آن قرار گیرد را با متر اندازه بگیرید و همچنین جهت باز شدن درب ماشین لباسشویی خود را نیز در نظر داشته باشید و مطمئن شوید مانعی در سر راه آن وجود ندارد.

اگر درب از بالا را ترجیح می دهید، توجه داشته باشید که پیشخوان یا کابینت مانع باز شدن در آن نشود.

ظرفیت

ظرفیت ماشین لباسشویی، حداکثر مقدار کیلوگرم لباس خشکی که می تواند در یک زمان بشوید را مشخص می کند. یک قانون کلی برای ظرفیت ماشین لباسشویی وجود دارد: هرچه ظرفیت بیشتر باشد، هزینه خرید و استفاده از ماشین لباسشویی بیشتر می شود. پس بسیار مهم است که ظرفیت ماشین لباسشویی را متناسب با نیازتان و تعداد افراد خانواده مشخص کنید.

اگر یک یا دو نفر هستید ظرفیت 6 کیلو یا کمتر می تواند جوابگوی شما باشد. خانواده سه یا چهار نفره ظرفیتی بین 7 تا 8 کیلوگرم برایشان مناسب است. برای خانواده های پرجمعیت که بیش از پنج نفر هستند ظرفیت 8 کیلوگرم به بالا نیازشان را به خوبی برطرف می کند.

اگر می خواهید در حجم کم و تعداد دفعات زیاد بشویید، ظرفیت کمتری را انتخاب کنید. برعکس اگر می خواهید در حجم زیاد و یکباره بشویید، ظرفیت بالا را انتخاب کنید.

 

اتوماتیک یا غیر اتوماتیک

این مورد برای کسانی اهمیت دارد که نوع درب از بالا را انتخاب می کنند. ماشین های لباسشویی درب از بالا به دو نوع اتوماتیک و غیر اتوماتیک تقسیم می شوند.

در غیر اتوماتیک دو مخزن کنار هم وجود دارد، یکی برای شستشو و دیگری برای خشک کردن. زمانی که کار شستشوی لباس های شما در یک مخزن تمام شد، باید به صورت دستی آن ها را به مخزن دیگر منتقل کنید تا خشک شوند.

 

در اتوماتیک نیاز به دخالت دست نیست و هم شستشو و هم خشک کردن در یک مخزن به صورت کاملا خودکار انجام می شود.

 

در کل انتخاب تمام اتوماتیک از هر نظر عاقلانه تر است، زیرا هم شستشوی بهتری می دهد و هم نیاز به دخالت دست در آن وجود ندارد.

خب این بود مهمترین فاکتور های خرید ماشین لباسشویی. در ادامه دیگر معیار های انتخاب یک ماشین لباسشویی مناسب را خدمتتان عرض می کنیم تا بتوانید با اطلاعات کامل نسبت به خرید اقدام کنید.

 

دیگر فاکتور های خرید ماشین لباسشویی

سرعت چرخش موتور

سرعت چرخش موتور ماشین لباسشویی، تعداد دفعات چرخش آن را در یک دقیقه مشخص می کند. سرعت چرخش اکثر ماشین ها بین 1200 تا 1800 دور در دقیقه است. ماشین های لباسشویی از سرعت های بالا جهت خشک کردن لباس ها استفاده می کنند.

با این حال مراقب باشید که گول اعداد بزرگ را در این مورد نخورید زیرا بسیاری از ماشین های لباسشویی که با دور 1800 کار می کنند بازدهی مشابه و حتی گاهی کمتر از مدل های با دور 1200 را از خود نشان می دهند.

 

صدا و لرزش

اگر قرار است ماشین لباسشویی خود را در آشپزخانه یا نزدیک خود قرار دهید پس حتما مدلی انتخاب کنید که صدا و لرزش کمتری تولید می کند. یک ماشین لباسشویی کم صدا به شما اجازه می دهد در هر وقت روز که اراده کردید، از آن استفاده کنید بدون اینکه مزاحمتی برای کسی ایجاد شود.

کم صداترین مدل های ماشین لباسشویی درب جلو از تکنولوژی موتور Direct-Drive بهره می برند که به دلیل حذف استفاده از تسمه، تا میزان زیادی از لرزش های اضافی آن ها جلوگیری شده است.

 

رتبه مصرف انرژی

تمامی ماشین های لباسشویی یک برچسب همراه خود دارند که مصرف انرژی شان را نشان می دهد. تنها دلیلی که یک شخص ممکن است به این برچسب ها توجه کند، تاثیر آن ها روی قبوض خانه است. مسلما هرچه رتبه مصرف انرژی به حداکثر آن یعنی +++A نزدیک تر شود به همان میزان صرفه جویی در مصرف انرژی رخ داده و علاوه بر کاهش قبوض خانه به سلامت محیط نیز کمک می کند.

 

برنامه های شستشو

ماشین های لباسشویی امروزه تعداد بسیار زیادی از انواع برنامه های شستشو را در اختیار شما قرار می دهند که شاید تمامی آن ها مورد استفاده شما قرار نگیرند. با این وجود تعدادی از برنامه هایی که بهتر است ماشین لباسشویی شما داشته باشد را در ادامه آورده ایم...

لباس های کتان، پنبه ای و الیاف مصنوعی (Synthetics/Cottons)

بسیاری از ماشین های لباسشویی برنامه هایی جدا برای لباس های کتان و الیاف مصنوعی دارند. برنامه های کتان و پنبه معمولا در دمای بیشتری انجام می شوند در حالی که برنامه های الیاف مصنوعی دمایی زیر 40 درجه دارند و محفظه تعداد دفعات کمتری می چرخد.

برنامه الیاف مصنوعی با عنوان "Easy Care" نیز شناخته می شود و برای لباس هایی از جنس پولی استر و ویسکوز که نیاز به شستشوی ملایم تری دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

 

لباس های پشمی و نخی، لباس های ظریف و شستشو با دست (Wool/Delicate/HandWash)

این برنامه نیز مانند الیاف مصنوعی در دمای پایین با کمترین میزان چرخش کار می کند تا آسیب کمتری به لباس های شما وارد شود. همچنین این برنامه جهت شستن البسه ای که نوع شستشوی آن ها با عنوان "شستشوی دستی" یا HandWash به صورت لیبل روی آن ها دوخته شده است، استفاده می شود.

 

لباس های ورزشی (Sports)

این برنامه می تواند لباس های ورزشی از جنس مایکروفایبر را به خوبی و با ملایمت شستشو داده و لکه و بوی عرق را از بین ببرد. این حالت شستشو را در دمای پایین و برای مدت طولانی تری انجام می دهد.

برخی ماشین ها امکان شستن کفش های ورزشی را نیز در اختیار شما می گذارند.

 

شستشوی سریع (QuickWash)

با نام های دیگری همچون Super Quick, Rapid Wash و ... نیز شناخته می شود و همانطور که مشخص است جهت شستشوی سریع البسه به کار می رود. معمولا زمان شستشو کمتر از 30 دقیقه و در برخی مدل ها به 15 دقیقه هم کاهش پیدا کرده است.

البته توجه کنید که اکثر ماشین ها فقط اجازه شستشوی حجم کمی از لباس در حد 1.5 کیلوگرم را به شما می دهند که معادل دو جفت شلوار جین است.

 

اتوکشی آسان (Easy Iron/Anti Crease)

برنامه اتوکشی آسان می تواند پیش از اتوکشی بسیار کارآمد باشد و با کاهش سرعت و مدت زمان چرخش لباس ها، از چروک شدن آن ها جلوگیری کند.

 

ضد آلرژی (Anti Allergy)

این برنامه با استفاده از بخار و دمای زیاد، انواع مواد آلرژی زا و باکتری ها را از لباس های شما می زداید.

 

اقتصدای (Eco)

همانطور که از نام آن مشخص است استفاده از این حالت با کاهش دمای شستشو می تواند به صرفه جویی در مصرف برق شما کمک کند.

 

آبکشی اضافی (Extra Rinse)

در این برنامه لباس ها دوباره آبکشی می شوند تا مواد شوینده بیشتری از آن ها حذف شود - مفید برای خانواده هایی که یکی از اعضای آن ها پوست حساسی به مواد شوینده دارد.

 

خب تقریبا داریم به پایان مقاله نزدیک میشویم. تا این مرحله مهمترین معیار های انتخاب و خرید ماشین لباسشویی را بازگو کردیم. اکنون به تعدادی از پر کاربردترین قابلیت های ویژه ماشین های لباسشویی می پردازیم که کار با این دستگاه ها را فوق العاده آسان و کم دردسر می کند.

 

قابلیت های ویژه ماشین های لباسشویی

 

صفحه نمایش دیجیتال

علاوه بر زیبایی اطلاعات مفیدی همچون زمان باقی مانده برای پایان مرحله شستشو، تاخیر زمانی، میزان دما و .... را نمایش می دهد.

تاخیر زمان شستشو

با استفاده از این قابلیت می توانید با تنظیم زمان، شروع به کار ماشین لباسشویی خود را به زمان دیگری موکول کنید. به عنوان مثال می توانید تنظیم کنید که در شب هنگام، زمانی که تعرفه هزینه برق پایین تر است و یا زمانی که در خانه حضور ندارید ماشین لباسشویی تان به صورت خودکار روشن شود.

 

قفل کودک

قفل کودک ماشین های لباسشویی به دو صورت کار می کند: حالت اول که وقتی ماشین لباسشویی در حال کار است اجازه ی تغییر برنامه شستشو را نمی دهد، حالت دوم که غیر معمول است به کودک شما اجازه قفل کردن درب ماشین لباسشویی را نمی دهد تا نتواند چیزی را داخل آن حبس کند.

لازم به گفتن نیست که اگر کودکی در خانه دارید، توجه به قابلیت قفل کودک ماشین لباسشویی تان می تواند شما را از دردسر های آینده خلاص کند.

تشخیص خودکار وزن البسه

ماشین لباسشویی به صورت خودکار وزن البسه داخل مخزن را اندازه گیری کرده و میزان آب مورد نیاز و گاهی برنامه متناسب با آن ها را انتخاب می کند. این ویژگی می تواند صرفه جویی قابل ملاحظه ای در مصرف آب و برق شما بوجود بیاورد. البته قابل ذکر است که این قابلیت تنها در ماشین های سطح بالا که قیمت بیشتری دارند تعبیه شده است.

 

دیگ شستشوی استیل ضد زنگ

مخزن های استیل نسبت به پلاستیک می توانند با سرعت بالاتری بچرخند، به همین دلیل زمان خشک شدن را کاهش می دهند.

 

برند های برتر ماشین لباسشویی

اینجا شاید اطلاعات جدیدی برای شما وجود نداشته باشد زیرا به احتمال زیاد برندهایی که معرفی خواهیم کرد را از قبل می شناسید. فقط به این نکته توجه کنید که هرقدر از برند معتبر تری خرید خود را انجام دهید می توانید مطمئن باشید که دستگاه شما برای سالیان سال کار خواهد کرد بدون اینکه از بازدهی آن کم بشود.

برند های زیر جزو بهترین برند های تولید کننده ماشین لباسشویی هستند که در بازار ایران موجود هستند:

- سامسونگ

- ال جی

- بوش

- بکو

 

دیگر برند ها شامل ویرپول، می تگ، کنمور، میله، جنرال الکتریک و الکترولوکس می باشند.

 

در پایان توجه به این نکته نیز ضروری است که هرچه قابلیت یک ماشین لباسشویی بیشتر شود، طبعا قیمت آن نیز بیشتر می شود. سعی کنید تحت تاثیر جوی که شرکت های تولید کننده برای فروش محصولات خود ایجاد می کنند، قرار نگیرید و هیچ وقت برای امکان ویژه ای که استفاده ای از آن نمی کنید، پول اضافه ندهید.

 

 

اگر قصد خرید ماشین لباسشویی را به صورت آنلاین دارید یا می خواهید با مشخصات و قیمت ماشین های لباسشویی آشنا شوید می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه فرمایید.

 

در صورتی که ماشین لباسشویی خود را تهیه کردید شاید بخواهید مقاله زیر را نیز مطالعه کنید:

ترفند های شستن لباس در ماشین لباسشویی