تلویزیون HDR بخریم یا نخریم؟

604

قدرت پردازش چشمان شما بسیار بیشتر از تصاویری است که تلویزیون ها به آن ها نمایش می دهند. شرکت های تولید کننده تلویزیون هر روز تلاش می کنند که این ضعف را برطرف کرده و تصاویری بوجود آورند که بیشتر و بیشتر به واقعیت نزدیک باشد. با ظهور فناوری ای چون HDR این شرکت ها قدم بزرگی در تحقق هدف خود برداشته اند. در این مقاله به توضیح در مورد فناوری HDR می پردازیم و ضرورت توجه به آن را هنگام انتخاب و خرید تلویزیون بررسی می کنیم.


HDR چیست؟

می خواهید بدانید کدام فاکتور ها بیشترین تاثیر را روی کیفیت تصاویر تلویزیون شما دارند؟ در یک کلام نسبت کنتراست و محدوده رنگ. اما این اصطلاح های فنی به چه معنی هستند؟

 

نسبت کنتراست

نسبت کنتراست به زبان ساده یعنی تفاوت میان روشن ترین و تاریک ترین نقاط تصاویر. هرچه این تفاوت بیشتر باشد، جزئیات بیشتری در محدوده میانی نقاط روشن و تاریک دیده می شود و این یعنی عمق تصویر بیشتر...

محدوده رنگ

این مورد دیگر کاملا واضح است؛ با افزایش محدوده رنگی یک تلویزیون، این تلویزیون می تواند طیف وسیع تری از رنگ هار را نمایش دهد و این یعنی مشاهده ی تصاویری زنده و نزدیک به واقعیت. در تصویر زیر، مقایسه ی بین طیف رنگی وسیع (Wide Color Gamut) و حالت عادی نشان داده شده است... همانطور که مشاهده می کنید تصویر سمت راست از محدوده رنگ وسیع تری برخوردار بوده و تنوع بیشتر رنگ ها در آن مشهود است...

اما HDR این وسط چه کار می کند؟ خیلی ساده فقط کافی است بدانید کلمه "H" در "HDR" معادل "High" یعنی "بالا" می باشد و این یعنی نسبت کنتراست و محدوده رنگ در یک تلویزیون HDR تا حد زیادی نسبت به تلویزیون های معمولی افزایش پیدا کرده است. در نتیجه تکنولوژی HDR می تواند افزایش کیفیت واقعی تصاویر را برای تلویزیون شما به ارمغان بیاورد.

 

HDR مخفف چیست؟ مخفف High Dynamic Range یا محدوده دینامیکی بالا 👨‍! برای پایان به این واژه های قبلمه سلمبه فقط کافی است بدانید با بالا رفتن این محدود دینامیکی، کنتراست بالاتر، رنگ هایی زنده تر و تصاویری روشن تر را از تلویزیون خود دریافت خواهید کرد.

 

اما HDR چرا مهم است و چگونه کیفیت تصاویر را بالا می برد؟ تصاویر به همان صورتی که چشمان ما آن ها را می بیند، ضبط نمی شوند. وقتی تصویری نوردهی زیادی داشته باشد، بخشی از اطلاعات قسمت های روشن آن از بین می رود. به طور مشابه وقتی تصویری نوردهی کمی داشته باشد، اطلاعات بخش های تاریک صفحه از بین خواهد رفت. زمانی که HDR به این تصاویر اعمال شود، اطلاعات از دست رفته را باز میگرداند و تصویری بسیار نزدیک تر به چیزی که چشمانمان می بینند را فراهم میاورد.

فرق تلویزیون HDR با معمولی چیست؟ (HDR در مقابل SDR)

برای فهم تفاوت تلویزیون های معمولی و HDR باید "High" را در مقابل "Standard" یا "معمولی" قرار دهید. همانطور که می دانید در دنیای امروز الفاظی نظیر High یا Full یا Ultra یا Super همگی نشان دهنده بالاتر رفتن تکنولوژی یک محصول هستند و جهت امراض تبلیغاتی شرکت ها برای متمایز کردن محصولات جدید با قدیمی استفاده می شوند. در مورد HDR نیز این مورد صادق است...

 

پس از آمدن HDR، تلویزیون های معمولی را با عنوان SDR نیز می شناسند که اون "S" اول یعنی "Standard" که در نتیجه آن، این تلویزیون ها از کنتراست و محدوده رنگ های کمتری نسبت به تلویزیون های HDR برخوردار هستند. تلویزیون های معمولی نمی توانند تصاویری با عمق زیاد و رنگ های پرجلوه را همانند تلویزیون های HDR به نمایش بگذارند.

 

HDR و SDR از ریشه و تکنولوژی ساخت با هم تفاوت دارند و فرقشان تنها به نحوه پردازش تصاویر محدود نمی شود. همانطور که گفته شد بخشی از اطلاعات تصاویر نظیر رنگ ها موقع ضبط شدن آن ها از دست می رود که این اطلاعات، دیگر در تلویزیون های SDR قابل بازگشت نیست. اما تلویزیون های HDR با محاسباتی که انجام می دهند این اطلاعات را بازگردانده و تصاویری نزدیک تر به واقعیت را نشان می دهند. همانطور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید، تلویزیون های HDR قادر به نمایش محدوده وسیع تری از رنگ ها و اطلاعات تصویر هستند...

چطور تصاویر HDR را با تلویزیون مشاهده کنیم؟

برای تماشای تصاویر HDR به دو چیز نیاز دارید: 1. مسلما یک تلویزیون HDR  و 2. محتوای HDR.

 

زمانی که مطمئن شدید تلویزیون شما از قابلیت HDR پشتیبانی می کند نیاز به محتوایی دارید که با فرمت HDR تصویر برداری شده باشد در غیر اینصورت با وجود اینکه تلویزیون های HDR فیلم های قدیمی را نیز بهتر از قبل نمایش می دهند اما تفاوت آن ها شاید آن چنان به چشمتان نیاید. تعداد تقریبا قابل قبولی از فیلم های HDR هم اکنون در دسترس است. بهترین گزینه ی کاربران ایرانی دانلود فیلم های Bluray 4K HDR از اینترنت یا تهیه ی دیسک آن هاست. همچنین اگر اشتراک Netflix نیز داشته باشید می توانید از فیلم های HDR این سرویس پخش آنلاین بهرمند شوید. اگر از YouTube استفاده می کنید، با فعال کردن فیلتر محتوای HDR موقع جستجو به تعداد قابل ملاحظه ای از فیلم های HDR دسترسی خواهید یافت.

 

همچنین توجه کنید که حتما باید در تنظیمات تلویزیون شما، قابلیت HDR فعال شده باشد وگرنه تصاویر با همان کیفیت استاندارد نمایش پیدا خواهند کرد.

آیا تلویزیون HDR ارزش خرید دارد؟

در یک کلام: بله!!

HDR از معدود قابلیت هایی است که با صرف اندک هزینه ی اضافه، ارزش بالایی را به شما ارائه می دهد. تکنولوژی بکار رفته در تلویزیون های HDR و افزایش میزان روشنایی آن ها باعث شده تا حتی فیلم هایی که HDR نیستند نیز در این تلویزیون ها بهتر از تلویزیون های معمولی نمایش داده شود. همچنین وجود قابلیت HDR در یک تلویزیون معمولا دیگر تکنولوژی های مدرن نظیر 4K یا Smart TV یا دیگر الفاظ روز این صنعت را نیز با خود یدک می کشد.

 

محتوای HDR نیز روز به روز در حال افزایش است و حتی اگر دستتان به راحتی به آن ها نرسید مطمئن باشید در چند سال آینده همانطور که فیلم های HD در سراسر دنیا فراگیر شدند، محتوای HDR نیز به وفور در دسترس خواهد بود. پس مختصر و مفید به شما توصیه می کنیم که حتما هنگام خرید تلویزیون به مشخصات محصول نگاه کنید و مطمئن شوید که این علامت را می بینید: HDR ✔️

تلویزیون HDR را از کجا بخریم؟

اگر قصد خرید تلویزیون HDR به صورت آنلاین را دارید توصیه می کنیم به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

🛒 جهت ورود به فروشگاه سندباد اینجا را کلیک کنید...

 

در ادامه به برخی سوالات مربوط به تلویزیون های HDR  می پردازیم...

 

آیا HDR از 4K بهتر است؟

این سوال شاید بی مورد باشد زیرا اگر شما تلویزیونی با قابلیت HDR را تهیه کنید به احتمال بسیار زیاد قابلیت 4K نیز به همراه آن خواهد آمد، پس لازم نیست بین HDR یا 4K یکی را انتخاب کنید. ولی از لحاظ عملی ثابت شده که یک تلویزیون HDR با تعداد پیکسل های کمتر نسبت به یک تلویزیون 4K معمولی، کیفیت تصویر بالاتری را تولید می کند، پس می توان گفت HDR به عنوان فناوری با ارزش تری نسبت به 4K محسوب میشود. در واقع 4K تعداد پیکسل های بیشتر و HDR پیکسل هایی با کیفیت بالاتر را برای شما به ارمغان میاورد.

 

🔗 اطلاعات بیشتر در مورد 4K در این مقاله: 4K چیست و چه تفاوتی با HD و FULL HD دارد؟

 

HDR چه انواعی دارد؟

بهتر است بپرسیم چه فرمت هایی دارد؟ اولا فرمت HDR تعیین می کند که تلویزیون چگونه محتوای آن را رمز گشایی می کند، به همین دلیل از مهم تر از همه این تلویزیون است که باید از یک فرمت پشتیبانی کند. در حال حاضر پنج نوع مختلف HDR معرفی شده است که انواع HDR10 و Dolby Vision از عمومیت بیشتری برخوردارند:

- HDR10

- HDR10+

- HLC

- Dolby Vision

- Advanced HDR

 

HDR10

HDR10 مرسوم ترین فرمت HDR است که تقریبا تمامی تلویزیون های HDR از آن پشتیبانی می کنند. نقطه ضعف HDR10 اینست که اطلاعات مربوط به نحوه ی نمایش رنگ ها را فقط یک بار و آن هم در ابتدای پخش فیلم به تلویزیون مخابره می کند. به این معنی که در تمام طول پخش فیلم، فقط یک نوع حالت HDR را مشاهده خواهید کرد که باعث می شود آن طور که باید و شاید از پتانسیل HDR استفاده نشود. همچنین HDR10 با تلویزیون های معمولی سازگاری نداشته و برای شبکه های پخش گسترده مناسب نیست.

 

HDR10+

همانند HDR10 فقط با یک + اضافه.. و + یعنی این فرمت نقطه ضعف گفته شده در مورد فرمت HDR10 را ندارد. برخلاف فرمت قبلی که فقط یک بار اطلاعات مورد نیاز تلویزیون را در ابتدا ارسال می کند، HDR10+ می تواند هر زمان در طول پخش فیلم، اطلاعات لازم را به تلویزیون مخابره کند و تصاویری به اصطلاح پویاتر را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

شاید بپرسید چرا HDR10+ جای HDR10 را نمی گیرد؟ باید بگویم زیرا HDR10+ فرمتی است که سامسونگ آن را تنظیم کرده است و قطعا شرکتی مانند ال جی هیچ وقت از فرمت رقیب دیرینه خود پشتیبانی نمی کند. سایر تولید کنندگان تلویزیون نیز به دلیل ذکر شده عقب کشیده اند و این تنها پاناسونیک است که در زمینه سخت افزار، پخش کننده ی Bluray سازگار با HDR10+ را تولید می کند.

 

Dolby Vision

شاید بتوان گفت Dolby Vision پیشرفته ترین فرمت HDR ساخته شده است زیرا هم مانند HDR10+ می تواند اطلاعات را به صورت فریم-بر-فریم به تلویزیون ارسال کند و هم از تنوع و دقت رنگ بیشتری برخوردار است. مشکل بزرگ سد راه Dolby Vision اینست که به اندازه HDR10 توسط کمپانی های مختلف ساپورت نشده است که دلیل آن، هزینه ای است که تولید کنندگان باید بابت استفاده از این فرمت به شرکت Dolby بپردازند. ال جی و سونی در زمینه سخت افزاری بیشترین پشتیبانی را از Dolby Vision در مدل های OLED و LCD تلویزیون های خود انجام داده اند.

HLG

این فرمت را شاید بتوان مهم ترین فرمت ساخته شده تا کنون دانست.. چرا؟ زیرا برای شبکه های پخش گسترده طراحی شده است. با استفاده از این فرمت شبکه های تلویزیونی می توانند هم تصویر معمولی و هم تصویر HDR را با یک سیگنال منتشر کنند و تلویزیون ها محتوای مناسب را بر حسب اینکه از HDR پشتیبانی می کنند یا خیر، پخش می کنند. این یعنی فرمت HLG برخلاف فرمت های قبلی هم در تلویزیون های HDR و هم در تلویزیون های قدیمی تر معمولی کار می کند.

 

Advanced HDR توسط Technicolor

این فرمت زیاد شناخته شده نیست و با همکاری ال جی و متخصصان شرکت Technicolor بوجود آمده است. این فرمت نیز همانند HLG با تلویزیون های معمولی سازگار است ولی تنها شرکت ال جی تلویزیون های مناسب این فرمت را تولید می کند.

 

چطور بفهمیم یک تلویزیون واقعا HDR است؟

تمامی تلویزیون های HDR یکی نیستند. ممکن است شرکت ها تلویزیون خود را با عنوان HDR تبلیغ کنند در حالی که شاید از کیفیت استاندارد و مطلوبی بهرمند نباشد. مطمئن ترین راه حل برای فهمیدن اصل بودن تلویزیون HDR مشاهده برچسب Ultra HD Premium روی تلویزیون است. البته تلویزیون هایی که این برچسب را دارند معمولا برچسب قیمت گران تری نیز همراهشان آویزان است، پس اگر بودجه کافی برای خرید چنین تلویزیون هایی را نداشتید بهتر است از روی کیفیت تصویر تلویزیون و مقایسه آن با تلویزیون های دیگر تصمیم به خرید بگیرید.

فرق HDR در تلویزیون با HDR در عکاسی چیست؟

تکنولوژی HDR در تلویزیون با HDR استفاده شده در عکاس متفاوت است. در عکاسی از نوعی حیله جهت بدست آوردن تصاویر با کیفیت بیشتر استفاده می شود به این صورت که به جای گرفتن یک عکس، سه عکس گرفته می شود: 1. یک عکس در حالت عادی 2. یک عکس با نوردهی بالا 3. یک عکس با نوردهی پایین. از ترکیب این سه عکس، عکسی به جلوه ی بیشتر و نزدیک به واقعیت بدست می آید.

 

آیا می توان با کیفیت HDR بازی های ویدیویی انجام داد؟

بله می شود ولی پروسه ی لازم برای انجام این کار بسیار پیچیده تر از تماشای فیلم های HDR است. برای بدست آوردن تجربه ی بازی با کیفیت HDR علاوه بر تلویزیون نیاز به یک کامپیوتر یا کنسول بازی دارید که بتواند بازی ها را با این کیفیت اجرا کند. XBOX ONE S و PS4 Pro کنسول هایی هستند که هم قابلیت 4k و هم HDR را به شما می دهند و در زمینه PC نیز Nvidia و AMD هر کدام کارت های گرافیک مناسب HDR را به بازار عرضه کرده اند. بعد از آن نیاز به بازی ای دارید که HDR را ساپورت کند که در این زمینه XBOX و Playstation هر کدام عنوان های مخصوصی توسط شرکت های سازنده بازی معرفی کرده اند. دارندگان PC در این زمینه اندکی محدود تر هستند.

جمع بندی

HDR بدون شک یکی از مهم ترین تکنولوژی های صنعت تلویزیون است که دست به دست فناوری های دیگری نظیر OLED یا QLED و 4K می تواند تجربه ی نو و تازه ای را هنگام تماشای تلویزیون برای شما به ارمغان بیاورد. HDR قدم بزرگی در نزدیک کردن تصاویر دنیای قاب شیشه ای تلویزیون به واقعیت برداشته است و بدون شک یکی از فاکتور های اصلی خرید تلویزیون به شمار می رود.

 

بیشتر بخوانید: تلویزیون هوشمند بخریم یا نه؟