تفاوت پنل های IPS و VA تلویزیون

730


امروزه هنگام خرید تلویزیون LED با دو نوع تکنولوژی پنل مختلف رو به رو می شوید که IPS و VA نام دارند. با وجود اینکه هر دو تکنولوژی از کریستال مایع جهت نمایش تصاویر استفاده می کنند اما تفاوت ها قابل ملاحظه ای با یکدیگر دارند که باعث می شود هر یک برای کاربرد خاصی مناسب باشد. در این مقاله به مقایسه IPS و VA می پردازیم و به شما می گوییم که متناسب با شرایط شما، انتخاب کدامیک مناسب تر است...

 

IPS چیست؟

IPS مخفف In-Plane Switching می باشد که به زبان ساده به این معنی است که کریستال های مایع به صورت افقی در این نوع پنل ها قرار گرفته اند. شرکت های مختلفی از جمله ال جی، سونی، سامسونگ، پاناسونیک و غیره تلویزیون های با پنل های IPS تولید می کنند که بزرگ ترین سازنده ی آن ها شرکت های ال جی و سونی هستند. عموما تلویزیون های با پنل IPS را با خصوصیت میدان دید وسیع می شناسند که آن ها را برای افرادی که در زاویه نسبت به تلویزیون خود می نشینند، مناسب کرده است.

VA چیست؟

VA مخفف Vertical Alignment می باشد و بر خلاف IPS، کریستال های مایع در این پنل ها به صورت عمودی قرار گرفته اند (Vertical یعنی عمودی). بزرگترین تولید کننده تلویزیون های VA شرکت های سامسونگ و سونی هستند. تلویزیون های VA از نظر کیفیت تصویر، کنتراست و دقت رنگ نسبت به انواع IPS برتری بیشتری دارند اما از میدان دید کم تر رنج می برند.

 

در ادامه تلویزیون های IPS و VA را از منظر های مختلف مورد مقایسه قرار می دهیم...

 

کنتراست

برنده: VA

 

از نظر کنتراست که مهم ترین خصیصه کیفیت تصویر محسوب می شود، تلویزیون های VA با فاصله زیادی از انواع IPS جلوتر هستند. عمق رنگ سیاه در تلویزیون های VA بسیار بیشتر است و تنها OLED ها هستند که از آن ها پیشی می گیرند. در فضای تاریک رنگ سیاه در تلویزیون های IPS به خاکستری می زند که شاید در نگاه اول زیاد به چشم نیاید اما در مقایسه با یک تلویزیون VA کاملا مشهود است. یکی از دلایلی که تلویزیون های سامسونگ نسبت به ال جی از کیفیت تصویر بیشتری برخوردار هستند نیز نسبت کنتراست بالاتر آن هاست.

 

مقاله مکمل: مقایسه برند های تلویزیون

 

اگر به کنتراست و کیفیت تصویر اهمیت زیادی می دهید پس قطعا انتخاب یک تلویزیون VA گزینه ی مناسب تری برای شماست.

 

دقت رنگ

برنده: VA

 

علاوه بر کنتراست بیشتر، تلویزیون های VA بیشترین عمق رنگ را به ارمغان می آورند که البته این مورد در صحنه هایی که رنگ مشکی بیشتری در آن ها استفاده شده، محسوس تر است. اگر دو تلویزیون IPS و VA را کنار هم قرار دهید و تصویر مشابهی را در آن ها به نمایش بگذارید مشاهده خواهید کرد که تفاوت در عمق رنگ سیاه چقدر محسوس است و پنل های VA تصویری واضح تر و روشن تر را ارائه می دهند. تصویر زیر این مورد را به وضوح نشان می دهد (تصویر سمت راست پنل VA است)...

زاویه دید

برنده: IPS

 

اگر یک چیز باشد که پنل های IPS در آن برتری داشته باشند، قطعا میدان دید وسیع آن هاست. تلویزیون های VA معمولی زمانی که حدودا 20 درجه از آن ها زاویه بگیرید شروع به کاهش کیفیت تصویر می کنند در حالی که تلویزیون های IPS تا 50 درجه کاملا عالی هستند و حتی تا 75 درجه نیز در حد قابل قبول تصاویر را نمایش می دهند.

 

اگر تلویزیون شما معمولا توسط بیش از دو نفر همزمان استفاده می شود پس قطعا زاویه دیدی که پنل های IPS برای شما فراهم می آورند مزیت قابل ملاحظه ای به حساب می آید.

بازی کردن

برنده: IPS

 

تلویزیون های IPS از نظر فنی و ویژگی هایی چون کاهش تاخیر ورودی (Input Lag) بهتر از انواع VA هستند و گیمر ها به خوبی می دانند که لگ حتی در حد چند میلی ثانیه نیز چقدر می تواند روی کیفیت بازی آن ها تاثیر منفی بگذارد. به همین دلیل تلویزیون های IPS برای گیمر های حرفه ای قطعا گزینه ی مناسب تری به شمار می روند.

 

مصرف برق

برنده: IPS

 

شاید تلویزیون های IPS نتوانند کیفیتی به اندازه ی تلویزیون های VA را فراهم کنند اما همین ناتوانی آن ها در ارائه رنگ های عمیق و کنتراست بالا باعث شده مصرف برق پایین تری نیز داشته باشند. البته مصرف انرژی کمتر شاید فاکتور آنچنان مهمی به حساب نیاید ولی در دراز مدت می تواند اندکی در هزینه های شما صرفه جویی کند.

 

جمع بندی

قطعا نمی توان بین تلویزیون های IPS و VA یک برنده قطعی را معرفی کرد زیرا برحسب شرایط هر فرد، یک گزینه نسبت به دیگر ارجحیت دارد. اگر به کیفیت تصاویر بیشترین اهمیت را می دهید واضح است که پنل های VA در این زمینه برتری قابل ملاحظه ای نسبت به انواع IPS دارند اما میدان دید وسیع پنل های IPS و تاخیر ورودی کمتری که آرزوی هر گیمری است مزیت هایی هستند که از تلویزیون های IPS بدست می آورید. از نظر قیمت نیز این دو نوع تکنولوژی تقریبا دوشادوش یکدیگر پیش می روند که البته تلویزیون های IPS به طور میانگین ارزان تر تمام می شوند.

 

از کجا بخریم؟

اگر قصد خرید تلویزیون دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.