دستگاه تصفیه هوا چیست و چه کاربردی دارد؟

466


قطعا همه ی ما زمانی که از میان انواع دود و آلودگی های محیط شلوغ شهر عبور می کنیم انتظار داریم حداقل زمانی که به خانه یا اداره خود میرسیم، هوای سالمی را تنفس کنیم. متاسفانه این آرزویی نشدنی است زیرا محیط داخل خانه یا اداره نیز در معرض انواع آلودگی ها و بوهای ناخوشایند قرار دارد و ذرات خاک و گرد و غبار و دود و ... در همه جای محیط پراکنده شده اند.

 

خب راه حل این مشکل چیست؟ شاید بگویید غبار روبی وسایل و جارو کشیدن مرتب زمین که کاملا درست می گویید، اما... شما با اینکار تنها می توانید بخشی از مسئله را که همان زمین است حل کنید و بخش دیگر یعنی هوا همچنان باقی می ماند. اینجاست که دستگاه تصفیه کننده هوا با کارتان می آید و به عنوان یک "جاروبرقی هوایی"، هوای سالم تری را برای ریه های شما به ارمغان می آورد.

در این مقاله به تصفیه کننده های هوا می پردازیم و کاربردشان را در زندگی امروزی برایتان ذکر می کنیم...

 

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

 

به زبان ساده تصفیه هوا دستگاهی است که بتواند آلاینده های یک محیط بسته مانند اتاق را از بین ببرد. این آلاینده ها می تواند انواع گرد و غبار، خاک، کپک، ذرات ریز پوست و موی حیوانات، دود سیگار، بوی بد و حتی میکرب ها و ویروس ها را نیز شامل شود.

دستگاه تصفیه هوا، هوای آلوده را به داخل خود کشیده و آلاینده ها را درون فیلترهایی به دام انداخته یا از بین می برد و در انتها هوای سالم شده را به محیط بیرون باز می گرداند. اینکه تصفیه هوا تا چه حد در کار خود موفق است کاملا به مدل دستگاه و برند سازنده آن بستگی دارد به همین دلیل تصفیه هوا دستگاهی نیست که بخواهید با چشم بسته آن را خریداری کنید و نیاز به کنکاش و پرس و جوی زیادی دارید. اگر محصول بی کیفیتی را خریداری کنید نه تنها هوای سالم تری را دریافت نخواهید کرد بلکه در بدترین حالت هوای بسیار پر ضرری نیز نصیبتان می شود.

 

یک قانونن سرانگشتی می گوید که تا جای ممکن تصفیه کننده هایی که از فیلتر های HEPA در آن ها استفاده شده است را به تصفیه کننده های یون ساز که فرآورده های مضری چون ازون را از خود ساطع می کنند ترجیح دهیم.

 

مقاله تکمیلی: فیلتر HEPA چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه تصفیه هوا چه کاربردی دارد؟

 

تقریبا همه ی افراد از هوای سالم تری که یک دستگاه تصفیه هوا به ارمغان می آورد، سود می برند. این موضوع علی الخصوص در مورد افرادی صدق می کند که از نوعی حساسیت یا آلرژی نیز رنج می برند زیرا درصد زیادی از آلاینده هایی که دستگاه تصفیه کننده هوا از بین می برد در واقع همین مواد آلرژی زا هستند.

 

اگر شخصی در محیط خانه یا کار شما سیگار می کشد، استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا می تواند کمک بزرگی به از بین بردن بوی آزار دهنده سیگار کند. همچنین اگر دوست دارید حیوانات خانگی چون سگ و گربه را در خانه خود نگهداری کنید اما به این حیوانات حساسیت دارید، تصفیه هوا می تواند ذرات ریز پوست و موی این حیوانات را که ایجاد حساسیت می کنند از بین برده و محیط سالم تری را برای تنفس شما بوجود آورد.

در کل می توان کاربرد های دستگاه تصفیه هوا را به صورت لیست وار اینگونه بیان کرد...

- ایجاد هوای سالم تر برای تمامی اعضای خانه یا اداره

- از بین بردن مواد آلرژی زا برای کسانی که از حساسیت یا آسم رنج می برند

- از بین بردن بوی بد سیگار و دیگر بوهای آزار دهنده همچون بوی غذا

- از بین بردن ذرات ریز پوست و موی حیوانات برای کسانی که می خواهند از حیوانات خانگی نگهداری کنند

- از بین بردن ویروس ها و میکرب های بیماری زا

 

البته توجه کنید که همه ی دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار ممکن است تمامی خصوصیات ذکر شده در این لیست را نداشته باشند به همین دلیل لازم است پیش از خرید یک دستگاه تصفیه هوا به مشخصات آن کاملا دقت کنید.

 

عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟

 

دستگاه های تصفیه هوایی که از فیلتر و امواج فرابنفش جهت به دام انداختن و از بین بردن آلاینده ها استفاده می کنند عوارض خاصی ندارند و برحسب مدل شاید تنها اندکی صدای فن دستگاه برایتان آزار دهنده باشد. اما تصفیه کننده هایی که با عنوان یون ساز شناخته می شوند و از خود فرآورده های مضری چون ازون را آزاد می کنند هرقدر هم که شرکت ها اسرار داشته باشند که مقدار ازون تولید شده کم است، اما همین مقدار کم می تواند آثار زیان باری روی سلامتی شما داشته باشد و حتی علائم آسم و آلرژی را نیز تشدید کند.

به همین دلیل همانطور که در ابتدای مقاله نیز خدمتتان ذکر شد، بهتر است همواره از تصفیه کننده هایی استفاده کنید که از فیلتر های HEPA بهره می برند و حتما پیش از خرید مطمئن شوید که فیلتر HEPA دستگاه مورد نظرتان از کیفیت بالایی برخوردار بوده و می تواند درصد بالایی از آلاینده ها را از بین ببرد.

 

جمع بندی

 

دستگاه های تصفیه هوا برحسب اینکه چه متراژی را می توانند پوشش دهند و از چه قابلیت های ویژه ای بهرمند هستند در اندازه و قیمت های مختلفی عرضه می شوند. هم مدل های کوچکی وجود دارد که می توانید کنار تخت تان قرار دهید و هم مدل های بزرگ تری که می توانید تمام محیط هال و پذیرایی خود را جوابگو باشید. در نهایت اگر از نوعی حساسیت یا آسم رنج می برید، قطعا یک دستگاه تصفیه هوای مناسب کمک بزرگی به کاهش علائم بیماری شما خواهد کرد.

تصفیه هوا را از کجا بخریم؟

 

اگر قصد خرید دستگاه تصفیه هوا را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت دستگاه تصفیه هوا بهرمند شوید.

 

مطالب بیشتر

فواید رطوبت ساز برای سلامتی

راهنمای خرید بخور و رطوبت ساز

دستگاه های تصفیه آب