Dolby Digital چیست و چه فرقی با DTS دارد؟

720


احتمالا یکی از لوگو های Dolby Digital یا DTS را روی یک دستگاه دی وی دی یا بلوری پلیر یا در نوشته های آغازین و پایانی یک فیلم سینمایی دیده باشید. تا به حال فکر کرده اید این لوگو ها به چه معنی هستند و بود و نبودشان چه فرقی می کند؟ در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم...

به طور خلاصه Dolby Digital و DTS نوعی فرمت صدا هستند که جهت فشرده سازی و ارائه صدایی فراگیر استفاده می شوند. این فناوری ها با فشرده سازی اطلاعات صوتی امکان قرار دادن داده های بیشتری را در دیسک های DVD و Blu-ray بوجود می آورند و بدون آن ها امکان بهرمندی حداکثری از صدای چند کاناله و فراگیر وجود ندارد. Dolby و DTS تکنولوژی های خود را هم در عرصه سینما و هم برای کاربران خانگی و حرفه ای عرضه می کنند و تقریبا توسط تمامی دستگاه های صوتی و تصویری امروزی پشتیبانی می شوند.

برای اینکه بحث را بیشتر باز کنیم شاید بخواهید بدانید صدای فراگیر چیست و چه فرقی با استریو دارد...

 

صدای فراگیر (Surround) چیست و چه فرقی با صدای استریو (Stereo) دارد؟

 

اکثر ما از نوعی سیستم صوتی استریو استفاده می کنیم که تنها از دو بلندگوی چپ و راست و شاید هم یک ساب ووفر برای صداهای بم تشکیل شده است. با وجود اینکه این نوع چینش می تواند صدای قابل قبولی را ارائه دهد اما آنطور که باید و شاید از پتانسیل فراوان صدای فراگیر فیلم ها و دیگر انواع محتواهای امروزی استفاده نمی کند. این موضوع باعث می شود نتوانیم نهایت لذت را از تماشای فیلم، بازی کردن یا گوش دادن به موسیقی ببریم. اینجاست که صدای فراگیر به میدان می آید...

 

در ساده ترین چینش صدای فراگیر علاوه بر دو بلندگوی چپ و راست یک بلندگوی وسط هم قرار داده می شود که تنها برای پخش مکالمات یک فیلم یا آوای یک موسیقی مورد استفاده قرار می گیرد. در چینش های متداول تر نیز بلندگو هایی در اطراف، پشت و حتی بالای سر کاربر اضافه شده اند که می توانند تجربه ی واقعی شنیدن یک صدای فراگیر را بوجود آورند.

کاربرد  Dolby Digital و DTS این وسط چیست؟

 

به زبان ساده Dolby Digital و DTS با بلندگو های شما صحبت می کنند! هنگام ضبط صدا با یکی از این دو فرمت دقیقا مشخص می شود که کدام صدا باید توسط کدام اسپیکر پخش شود به همین دلیل هر یک از بلندگو ها صدای مخصوص به خود را جهت پخش دریافت می کند. بدون وجود Dolby یا DTS یا فرمتی همانند آن ها ممکن است تمامی بلندگو ها تنها یک صدا را پخش کنند یا نتوانند به خوبی وظیفه پخش صداهای مختلف را بر عهده گیرند.

 

منظور از 3.1، 5.1، 7.1 و ... چیست؟

 

هنگام صحبت راجب صدای فراگیر اعداد بالا زیاد به چشم می خورند که تنها چیزی که مشخص می کنند تعداد بلندگو هایی است که در سیستم پشتیبانی می شود.

 

به عنوان مثال یک سیستم 5.1 کاناله را در نظر بگیرید..

- عدد 5 تعداد بلندگو های معمولی را مشخص می کند

- عدد 1 تعداد ساب ووفر ها برای تولید صدای بم را مشخص می کند

 

بنابراین یک سیستم 5.1 کاناله مجموعا دارای پنج به علاوه یک یا 6 کانال صوتی است. در سیستم های پیشرفته تر که بلندگو های سقفی نیز قرار گرفته اند عددی سومی به شکل 5.1.2 یا 5.1.4 برحسب تعداد بلندگو ها اضافه می شود.

 

تصویر زیر یک سیستم 7.1.4 کاناله را مشخص می کند...

"صدای فراگیر مجازی" چیست؟

 

صدای فراگیر مجازی که با عنوان "Virtual Surround" شناخته می شود همانطور که از نامش مشخص است بدون استفاده از بلندگوهای متعدد، صدای فراگیر را شبیه سازی می کند و تنها حسی شبیه به آن بوجود می آورد. برای مثال بسیاری از ساندبار ها به این قابلیت مجهز هستند و می توانند به خوبی حس احاطه شدن توسط چندین بلندگو را به فرد القا کنند. البته نتیجه ای که صدای فراگیر مجازی می دهد هیچ وقت قابل مقایسه با صدای فراگیر واقعی نیست.

 

مقاله تکمیلی: آشنایی با ساندبار و ضرورت آن هنگام خرید تلویزیون

 

Dolby Digital و DTS چه انواعی دارند؟

Dolby و DTS به فراخور نیاز های مختلف، تکنولوژی های متفاوتی را معرفی کرده اند که در لیست زیر به اختصار برخی از آن ها را توضیح می دهیم...

 

Dolby

- Dolby Digital. حداکثر 5.1 کانال صوتی را با سرعت 640 کیلوبیت بر ثانیه پشتیبانی می کند (متداول در DVD ها)

 

- Dolby Digital Plus. حداکثر 7.1 کانال صوتی را با سرعت 1.7 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند (متداول در سرویس دهنده های اینترنتی نظیر Netflix)

 

- Dolby TrueHD. حداکثر 7.1 کانال صوتی را بدون افت کیفیت با سرعت 18 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند (متداول در دیسک های Blu-ray)

 

- Dolby Atmos. امکان پخش صدا را از بالای سر با استفاده از بلندگو های سقفی یا اسپیکر های مخصوصی که صدا را به سقف پرتاب می کنند بوجود می آورد.

DTS

- DTS Digital Surround. حداکثر 5.1 کانال صوتی را با سرعت 1.5 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.

 

- DTS-HD High Resolution. حداکثر 7.1 کانال صوتی را با سرعت 6 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.

 

- DTS-HD Master Audio. حداکثر 7.1 کانال صوتی را بدون افت کیفیت با سرعت 24.5 مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند.

 

- DTS:X. همانند Dolby Atmos امکان پخش صدا را از بالای سر بوجود می آورد با این تفاوت که نیازی به استفاده از بلندگو های مخصوص نیست.

 

همانطور که مشخص است تکنولوژی های DTS نسبت به Dolby می توانند داده های بیشتری را در هر ثانیه منتقل کنند که این موضوع مزیت قابل توجهی را به آن ها بخشیده است. البته در بیشتر موارد تفاوت Dolby و DTS قابل تشخیص نیست و تنها خوره های صدا و موسیقی با تجهیزات گران قیمتشان می توانند تفاوت بین این دو را حس کنند.

 

همچنین برای گرفتن صدای بدون افت کیفیت در هر دو فناوری یعنی Dolby TrueHD و DTS-HD Master Audio حتما باید از کابل های HDMI استفاده شود و روش های دیگر نظیر کابل های اپتیکال و کواکسیال جواب نمی دهد.

 

برای آشنایی بیشتر با اتصالات تلویزیون می توانید مقالات زیر را مطالعه کنید:

- آشنایی با اتصالات و ورودی های تلویزیون

- HDMI چه انواعی دارد؟

 

جمع بندی

 

این بود خلاصه ای از دو تکنولوژی صدای فراگیر امروز در جهان. قابل ذکر است که Dolby تمرکز بیشتری روی صنعت سینما دارد در حالی که DTS صنعت موسیقی را هدف قرار داده است. به هر حال هر دو تکنولوژی پا به پای هم پیش می روند و امروزه امکان استفاده از حداقل یکی از آن ها وجود دارد. اکنون اگر لوگو های Dolby Digital و DTS را روی دستگاه های مختلف مشاهده کنید، دقیقا می دانید کاربردشان چیست.

 

مطالب بیشتر

مقایسه 1080i و 1080p

فناوری HDR چیست؟

4K چیست و چه فرقی با HD و Full HD دارد؟