Upscalling چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

264


به تازگی یک تلویزیون 4K خریداری کرده اید یا قصد خرید تلویزیون جدیدی دارید؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که یک تلویزیون 4K با این همه پیکسلی که دارد چطور می تواند کل صفحه تلویزیون را با تصاویر کم کیفیت شبکه های صدا و سیما یا فیلم های DVD بپوشاند بدون اینکه از کیفیت تصویر کاسته شود؟ اینجاست که مبحث ارتقاء کیفیت تصویر یا Upscalling به کار می آید. در این مقاله اندکی راجب به این قابلیت جالب تلویزیون ها برای ارتقاء کیفیت تصاویر کوچک می پردازیم...

نمی دانید 4K چیست؟ آشنایی با تلویزیون های 4K

 

ارتقاء کیفیت تصویر یا Upscalling چیست؟

 

فرایند سازگار کردن رزولوشن محتوای مبدا با رزولوشن دستگاه مقصد (در اینجا تلویزیون) را Upscalling می گویند.

 

برای مثال اگر فیلمی با رزولوشن HD را بخواهید با یک تلویزیون 4K تماشا کنید، تلویزیون با استفاده از فناوری Upscalling فیلم را گرفته و آن را به اندازه صفحه نمایشگرش بزرگ می کند. اگر این اتفاق نیفتد تمام اطراف تصویر را نقاط مشکی رنگ می پوشاند.

قطعا افزایش سایز تصویر می تواند تا حدی موجب بوجود آمدن تاری و افت کیفیت در آن شود که تلویزیون های امروزی با استفاده از الگوریتم های مخصوصی می توانند جلوی این افت کیفیت را گرفته و در برخی مواقع حتی افزایش کیفیت تصویر را نیز فراهم آورند. حتی DVD و Blu-ray پلیر های مخصوصی نیز در بازار وجود دارد که کار ارتقاء کیفیت تصویر را بهتر از تلویزیون ها انجام می دهند و در صورتی که تلویزیون شما به خوبی از پس Upscalling بر نمی آید می توانید یکی از این دستگاه ها را تهیه کنید.

 

پ.ن. Upscalling با لفظ Upconversion نیز شناخته می شود.

 

جمع بندی

 

قطعا هرقدر هم که تکنولوژی Upscalling بکار گرفته شده در تلویزیون پیشرفته باشد باز کیفیت آن به اندازه ی یک فیلم 4K واقعی نمی رسد پس در صورتی که یک تلویزیون 4K خریداری کرده اید بهترین کار این است که محتوای 4K واقعی به خورد آن بدهید.