تاثیر تاخیر ورودی (Input Lag) هنگام بازی کردن با تلویزیون

397


لَگ آخرین چیزی است که یک گیمر حرفه ای هنگام بازی کردن می خواهد. در بازی های آنلاین و رقابتی که حتی چند میلی ثانیه تاخیر نیز می تواند نتیجه بازی را کاملا عوض کند در صورتی که تلویزیون بخواهد هنگام نمایش تصاویر وقفه زیادی بیندازد، لذت بازی کردن را به کلی از بین می برد. این تاخیر ورودی فقط هنگام بازی خودش را نشان می دهد و اگر از تلویزیون خود برای تماشای فیلم یا مقاصد دیگر استفاده می کنید، تفاوتی بین یک تلویزیون با تاخیر کم یا زیاد را مشاهده نخواهید کرد.

 

در این مقاله به بررسی تاخیر ورودی ایده آل یک تلویزیون مناسب برای بازی را بررسی خواهیم کرد...

تاخیر ورودی (Input Lag) چیست؟

 

به زبان ساده وقفه ای که بین فشردن دکمه کنسول بازی و گرفتن پاسخ از تلویزیون میافتد را "تاخیر ورودی" تلویزیون می گویند.

 

طبق این تعریف هرچه تاخیر ورودی یک تلویزیون کمتر باشد، بازی کردن با آن مناسب تر است زیرا هنگام تاخیر ورودی زیاد تلویزیون نمی تواند پا به پای بازی پیش برود و امکان عکس العمل سریع را از شما می گیرد.

 

بهترین تاخیر ورودی (Input Lag) برای بازی کردن چقدر است؟

 

- برای بازی های عادی زیر 50 میلی ثانیه

- برای بازی های رقابتی زیر 40 میلی ثانیه

- در بهترین حالت ممکن زیر 20 میلی ثانیه

 

توجه کنید که بهترین تاخیر ورودی یک تلویزیون زمانی حاصل می شود که تنظیمات آن را روی "حالت بازی کردن" یا Game Mode قرار دهید تا تلویزیون بتواند عملکرد خود را متناسب با کاربرد شما بهینه کند. با فعال کردن Game Mode تاخیر ورودی کمتری را تجربه خواهید کرد اما ممکن است کیفیت تصویر شما اندکی کاهش پیدا کند.

آیا تلویزیون 4K برای بازی کردن مناسب است؟

 

حیف است که با آمدن تکنولوژی های جدیدی چون 4K و HDR یک گیمر حرفه ای از قافله عقب بماند و از وضوح و کیفیت بالای تصویر این تلویزیون های بهرمند نشود. تلویزیون های 4K معمولا تاری تصویر (Motion Blur) بیشتری نسبت به انواع Full HD تولید می کنند که برای برطرف کردن آن علی الخصوص در بازی هایی که سرعت زیادی دارند باید دنبال تلویزیونی باشید که رفرش ریت (Refresh Rate) حداقل 120 هرتز داشته باشد.

 

مقاله تکمیلی: رفرش ریت چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

 

پس هر گیمری باید یک تلویزیون با تاخیر ورودی کم تهیه کند؟

 

نه الزاما!! بستگی دارد به اینکه شما چجور گیمیری هستید. اگر هدف شما انجام بازی های رقابتی چند نفره مثل Call of Duty یا Battlefield و غیره است و می خواهید همواره در رتبه بندی بازی ها جزو بالاترین ها باشید پس دنبال یک تلویزیون با کمترین میزان لگ ورودی بگردید. اما اگر اهل بازی های تک نفره هستید و دوست دارید از گرافیک و صحنه های زیبای بازی بیشترین استفاده را ببرید پس یک تلویزیون معمولی با تاخیر ورودی متوسط نیز می تواند تجربه ای خوبی را برایتان به ارمغان بیاورد.