آیا سه بعدی بودن تلویزیون هنوز اهمیت دارد؟

489


بعد از موفق شدن فیلم آواتار به عنوان یکی از بهترین فیلم های سه بعدی تاریخ سینما، تولید کنندگان تلویزیون تصمیم گرفتند از این موقعیت استفاده کرده و تکنولوژی سه بعدی را به خانه ها بیاورند. با این وجود به دلیل عدم زمان بندی مناسب و استقبال نکردن مشتریان، این تکنولوژی روند افولی به خود گرفت تا آنجا که اکنون دیگر سه بعدی بودن یا نبودن تلویزیون به عنوان یک فاکتور مهم هنگام خرید تلویزیون شمرده نمی شود و تولید کنندگان تمرکز خود را به بهبود فناوری های دیگری چون 4K, HDR و قابلیت های هوشمند تلویزیون معطوف کرده اند.

دلایل شکست تلویزیون های سه بعدی چه بوده است؟

 

تجهیزات مورد نیاز

تلویزیون سه بعدی، بلوری پلیر سه بعدی*، محتوای سه بعدی و عینک سه بعدی تجهیزاتی است که برای مشاهده تصاویر سه بعدی در تلویزیون خود به آن ها نیاز دارید. بسته به نوع عینک سه بعدی و تعداد اعضای خانواده تان، هزینه عینک ها می تواند بیش از حد معمول زیاد شود که این خود مانع بزرگی بر سر راه تلویزیون های سه بعدی وجود آورده است.

 

* البته در مدل های جدیدتر تلویزیون سه بعدی امکان پخش محتوا از طریق USB یا هارد درایو به جای بلوری پلیر نیز وجود دارد.

 

عینک های سه بعدی

استفاده از عینک های سه بعدی به خودی خود برای بسیاری از افراد خصوصا کسانی که از عینک های طبی استفاده می کنند زیاد جالب نیست. مدل های به اصطلاح "اکتیو" عینک های سه بعدی پس از مدتی استفاده ایجاد خستگی چشم و سردرد می کنند که قطعا برای هیچ کس خوشایند نخواهد بود. همچنین بسیاری از عینک های سه بعدی به استثنای مدل های گران قیمت تصاویر تلویزیون را تاریک تر نشان می دهند.

استقبال کم

ال جی و سونی آخرین تولید کنندگان تلویزیونی بودند که ساخت تلویزیون های سه بعدی را متوقف کردند. دلیل انجام اینکار توسط هر دو کمپانی "عدم دیدن استقبال از مشتریان" عنوان شده است که نشان می دهد تکنولوژی سه بعدی خانگی نتوانسته نظر اغلب مردم را به خود جلب کند.

 

زمانبندی اشتباه

اگر فناوری سه بعدی امروز به همراه نسل جدید تلویزیون های 4K و HDR معرفی می شود شاید محبوبیت بیشتری در میان مردم بدست می آورد ولی متاسفانه این تکنولوژی به نوعی قربانی زمان بندی ضعیف شده است.

 

آیا تلویزیون های سه بعدی (3D) هنوز تولید می شوند؟

 

تقریبا تمامی شرکت های بزرگ تولید کننده تلویزیون، ساخت تلویزیون های سه بعدی خود را متوقف کرده اند که البته این موضوع ممکن است در آینده ای نزدیک با پیشرفت تکنولوژی و عدم نیاز به عینک های سه بعدی تغییر کند.

آیا فیلم های سه بعدی (3D) هنوز تولید می شوند؟

 

به دلیل اینکه هنوز تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان از تلویزیون های سه بعدی استفاده می کنند و دیدن فیلم های سه بعدی همچنان در سینما پرطرفدار است بیشتر فیلم های جدید ساخته شده نیز نسخه 3D را پشتیبانی می کنند.

 

پس هنگام خرید تلویزیون، سه بعدی بودن آن زیاد اهمیت ندارد؟ درسته؟

 

دقیقا! برخلاف چند سال گذشته که سه بعدی به عنوان یک انقلاب در صنعت تلویزیون شناخته می شد، امروزه زیاد صحبتی از آن نمی شود و تکنولوژی های دیگری چون 4K، HDR, OLED و غیره جایش را گرفته اند. امروزه اگر برای خرید یک تلویزیون جدید اقدام کنید شاید با گزینه های سه بعدی زیادی جهت انتخاب رو به رو نشوید و اگر واقعا به این فناوری علاقه دارید بهتر است تلویزیون سه بعدی خود را نگهداشته یا مدل های قدیمی تر تلویزیون سه بعدی را خریداری کنید.

 

تلویزیون را از کجا بخرم؟

 

اگر قصد خرید تلویزیون را دارید می توانید به فروشگاه اینترنتی سندباد مراجعه کرده و از تخفیفات و پیشنهادات ویژه و بهترین قیمت تلویزیون بهرمند شوید.

 

ورود به فروشگاه سندباد بخش تلویزیون

 

مطالب بیشتر

تلویزیون OLED چیست و چه فرقی با QLED دارد؟

آیا تلویزیون هوشمند ارزش خرید دارد؟

تفاوت پنل های IPS و VA هنگام انتخاب تلویزیون

تلویزیون HDR بخریم یا نخریم؟