DLNA چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

581


اکثر ما برای تماشای فیلم هایی که از اینترنت دانلود کرده ایم آن ها را داخل فلش یا هارد ریخته و به وسیله رابط USB به تلویزیون خود متصل می کنیم. با وجود اینکه این راه نسبت به روش ریختن فیلم ها در DVD و پخش کردنشان در یک پخش کننده خیلی آسان تر است اما در عصری که ارتباطات حرف اول را می زند، روشی منسوخ شده و قدیمی به شمار می رود. اینجاست که DLNA به میدان می آید و با فراهم آوردن امکان انتقال آسان فایل ها بین دستگاه های مختلف کار ما را فوق العاده راحت تر می کند.

 

در این مقاله به بررسی DLNA و کاربرد آن هنگام کار با تلویزیون می پردازیم...

DLNA چیست؟

 

DLNA استانداردی است که امکان تبادل و اشتراک آسان فایل های چند رسانه ای را بین دستگاه های مختلف متصل به شبکه فراهم می کند.

 

این دستگاه ها می توانند شامل تلویزیون، گوشی هوشمند، کامپیوتر، لپ تاپ، دوربین فیلم و عکس برداری، سیستم صوتی، پخش کننده خانگی و غیره شوند و حتما تمامی آن ها باید از استاندارد DLNA پیروی کنند. ارتباط دستگاه ها می تواند هم به صورت کابلی و هم از طریق Wi-Fi برقرار شود.

 

در DLNA یک دستگاه به عنوان سرویس دهنده (Server) و یک دستگاه به عنوان پخش کننده (Player) شناخته می شود. واضح است که سرویس دهنده فایل های عکس، فیلم و موسیقی را فراهم می کند و پخش کننده جهت اجرای آن ها استفاده می شود.

 

شرکت های مختلف، تکنولوژی DLNA منحصر به خود را با نام های مختلفی نام گذاری می کنند:

- AllShare (سامسونگ)

- SmartShare (ال جی)

- Simple Share (فیلیپس)

- AirPlay (نسخه اپل که دقیقا DLNA نیست ولی همان کاربرد را دارد)

DLNA چه کاربردهایی دارد؟

 

احتمالا با سرویس های آنلاین پخش فیلم نظیر Netflix آشنا هستید. با وجود اینکه این سرویس های راحت ترین راه تماشای فیلم را برای ما فراهم می آورند اما برای کاربران ایرانی دسترسی مشکل و هزینه ی زیادی در بر دارند. برای حل این مسئله می توانیم از DLNA استفاده کنیم و کامپیوتر یا لپ تاپ خود را درست همانند Netflix به عنوان یک سرویس دهنده ی عظیم فیلم و سریال تبدیل کنیم طوری که تمامی دستگاه های سازگار با DLNA از جمله تلویزیون می توانند به آن متصل شده و فیلم های موجود در آرشیو ما را به راحتی پخش کنند.

 

این موضوع همچنین در مورد فایل های موسیقی و عکس های ما نیز صدق می کند! مثلا می توانیم آهنگ هایی که در گوشی همراه یا تبلت خود داریم را به صورت مستقیم توسط سیستم صوتی خانه گوش دهیم یا عکس هایی که توسط دوربین خود گرفته ایم را بدون نیاز به اتصالات کابلی و دردسرهای دیگر در تلویزیون مشاهده کنیم.

طرز استفاده از DLNA چگونه است؟

 

برای برقراری ارتباط با استفاده از DLNA باید موارد زیر را انجام دهید...

 

1- مطمئن شوید تلویزیون تان از DLNA پشتیبانی می کند. اکثر تلویزیون های هوشمند مجهز به قابلیت DLNA هستند و هر شرکتی با اصطلاح خاصی چون SmartShare، AllShare و ... آن را نام گذاری می کند. اگر از پشتیبانی تلویزیون مطمئن نیستید می توانید به دفترچه راهنما یا وبسایت شرکت تولید کننده تلویزیون خود مراجعه کنید.

 

2- تلویزیون و سرویس دهنده خود را به یک شبکه متصل کنید. کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و تبلت همگی می توانند به عنوان سرویس دهنده فایل های چند رسانه ای استفاده شوند. برای برقراری ارتباط هم تلویزیون و هم سرویس دهنده تان باید به یک شبکه محلی با استفاده از کابل Ethernet یا Wi-Fi متصل شوند.

 

  1. 3. نرم افزار DLNA را روی سرویس دهنده خود نصب کنید. امروزه اکثر دستگاه ها با یک نرم افزار سازگار با DLNA عرضه می شوند، در غیر اینصورت باید نرم افزار DLNA مناسب را روی سرویس دهنده خود نصب کنید. متداول ترین آن ها شامل Plex, Twonky, TVersity و حتی Windows Media Player می شوند.*

 

  1. 4. به نرم افزار اجازه دهید به عنوان سرویس دهنده پخش محتوا استفاده شود. طبق راهنمای نرم افزار خود امکان دسترسی و پخش آرشیو چند رسانه ای دستگاه تان را به دیگر دستگاه های حاضر در شبکه بدهید.

 

  1. 5. از نرم افزار DLNA تلویزیون خود جهت پخش محتوا استفاده کنید. به نرم افزار DLNA تلویزیون هوشمند خود مراجعه کرده و یکی از سرویس دهنده ها را انتخاب کنید. اکنون می توانید به آرشیو فیلم ها، موسیقی و عکس های دستگاه های دیگرتان به راحتی دسترسی پیدا کرده و آن ها را در تلویزیون خود مشاهده کنید.

 

برعکس این حالت نیز در برخی تلویزیون ها ممکن است یعنی می توانید با استفاده از موبایل یا لپ تاپ خود فایل مورد نظرتان را انتخاب کرده و آن را جهت پخش به تلویزیون ارسال کنید. تلویزیون هایی که با عنوان DLNA-certified DMR شناخته می شوند از این قابلیت بهره مند هستند.

 

*نکته: برندهای مختلف تلویزیون با نرم افزار های سرویس دهنده خاصی بهتر کار می کنند به همین دلیل بهتر است از نرم افزاری که شرکت تولید کننده تلویزیون شما پیشنهاد کرده استفاده کنید.

آیا می توان قابلیت DLNA را به یک تلویزیون اضافه کرد؟

 

بله! اگر تلویزیون شما از امکانات هوشمند برخوردار نیست به راحتی می توانید با تهیه یک دانگل یا ست تاپ پاکس مجهز به فناوری DLNA این قابلیت را به تلویزیون خود اضافه کنید.

 

جمع بندی

 

DLNA یکی دیگر از منافعی است که هوشمند شدن تلویزیون ها برای ما فراهم کرده است. با این روش امکان دسترسی آسان به آرشیو فیلم ها، آهنگ ها و عکس های موجود در تمامی دستگاه هایمان به راحتی بدست خواهد آمد و دیگر نیازی نیست برای تماشای یک فیلم در تلویزیون خود از روش هایی چون فلش مموری یا هارد اکسترنال استفاده کنیم.

 

مطالب بیشتر

چگونه گوشی خود را به تلویزیون متصل کنیم؟

آیا تلویزیون هوشمند ارزش خرید دارد؟

آیا قابلیت بلوتوث برای تلویزیون من لازم است؟