آشنایی مختصر با اصطلاحات تلویزیون های سامسونگ

829


اسم سامسونگ به عنوان شرکتی که از الفاظ گیج کننده برای قابلیت های محصولاتش استفاده می کند بسیار بد در رفته است (تلویزیون LED کار سامسونگ بود!)

 

البته این فقط سامسونگ نیست که دوست دارد با اصطلاح های فنی نامانوس مشتریانش را گیج کند بلکه اکثر شرکت ها برای فروش محصولات خود از این حربه های تبلیغاتی استفاده می کنند. در این مقاله به صورت مختصر شما را با تعدادی از این الفاظ فنی آشنا می کنیم...

PQI یا Picture Quality Index چیست؟

 

PQI عددی است که سامسونگ برای تمایز تلویزیون های ساخت خودش ابداع کرده است و به درد مقایسه با تلویزیون برند های دیگر نمی خورد.

 

PQI یا "شاخص کیفیت تصویر" عددی است بین 100 تا 2400 که خب واضح است هرچه بیشتر باشد، بهتر است! اینکه سامسونگ بر چه اساسی این امتیاز را به تلویزیون هایش می دهد دقیقا روشن نیست به همین دلیل زیاد نمی توان روی این عدد حساب باز کرد.

 

Motion Rate یا Clear Motion Rate چیست؟

 

عددی دیگر که تنها به درد مقایسه ی تلویزیون های سامسونگ با یکدیگر می خورد!

 

Motion Rate عددی غیر قابل استناد برای اشاره به "نرخ به روز رسانی" یا "Refresh Rate" صفحه تلویزیون است که هرچه بیشتر باشد تصاویری که سرعت زیادی دارند، با تاری و پرش کمتری رو به رو می شوند. البته قدرت پردانزده تصویر تلویزیون و تکنولوژی نور پس زمینه نیز روی این عدد تاثیر گذار هستند.

 

مقاله تکمیلی: آشنایی با نرخ به روز رسانی یا Refresh Rate تلویزیون

 

Auto Motion Plus چیست؟

 

زمانی که تنظیمات Auto Motion Plus را روی تنظیمات تلویزیون خود فعال کنید، دستگاه با استفاده از روشی با عنوان "قرار دادن فریم های میانی" تا حد زیادی از بروز تاری و پرش در تصاویر جلوگیری می کند. البته گاهی اوقات استفاده از این قابلیت می تواند تاثیر منفی روی کیفیت تصویر بگذارد و بهتر است غیر فعال بماند.

PurColor چیست؟

 

رنگ هرچه طبیعی تر باشد، بهتر است، درسته؟!

 

سامسونگ علاوه بر رنگ های اصلی قرمز، سبز و آبی، رنگ های ثانویه نظیر ارغوانی، فیروزه ای و زرد را نیز مورد توجه قرار داده و با تکنولوژی PurColor امکان تولید رنگ هایی طبیعی تر توسط تلویزیون را فراهم کرده است.

 

Dynamic Crystal Colour چیست؟

 

این تکنولوژی یک سطح بالاتر از PurColor قرار می گیرد و با افزایش طیف رنگ قابل نمایش در تلویزیون، امکان خلق تصاویری بسیار واقعی تر و رنگ هایی زنده تر را فراهم می کند.

QLED یا Quantom Dot یا SUHD چیست؟

 

QLED یا کیولد نام آخرین تکنولوژی تولید رنگ تلویزیون های سامسونگ است که با استفاده از فیلترهایی در مسیر نور LED، شدت و طیف رنگی آن ها به میزان زیادی افزایش پیدا کرده است. اطلاعات بیشتر در مورد QLED را می توانید در مقاله ی زیر مطالعه کنید...

 

QLED چیست و چه فرقی با OLED ال جی دارد؟

 

Wide Color Enhancer چیست؟

 

این قابلیت با افزایش شدت رنگ قرمز، سبز و آبی زیر مجموعه بیشتری از رنگ ها را در اختیار تلویزیون می گذارد و کیفیت تصاویر را حتی در محتوای غیر-HD بهبود می بخشد.

 

HDR10+ چیست؟

 

HDR10 فرمتی است که توسط تقریبا تمامی تلویزیون های مجهز به فناوری HDR پشتیبانی می شود. اما HDR10+ چیست؟ HDR10+ فرمتی است که سامسونگ باب کرده است طوری که بسیاری از نام های بزرگ چون پاناسونیک، فیلیپس و آمازون نیز از آن حمایت می کنند. اما HDR10 و HDR10+ چه فرقی با هم دارند؟ در مقاله زیر بخوانید...

 

آشنایی با فناوری HDR و فرمت های آن

 

HDR1000 و HDR1500 و QHDR

 

هر چه این عدد ها بزرگ تر باشد به گفته سامسونگ به معنی "تصویری روشن تر و جزئیات بیشتر است"!

 

در این مدل ها سامسونگ از نوعی تکنولوژی ضد تابش نور استفاده کرده تا حتی در محیط های روشن نیز بتوانید شدت نور مناسبی را از تلویزیون خود دریافت کنید.

 Micro Dimming و UHD Dimming چیست؟

 

رنگ مشکی باید واقعا مشکی نمایش داده شود، درسته؟! اما یک مانع بزرگ بر سر راه این مسئله وجود دارد: چراغ همیشه روشن LED.

 

سامسونگ با فناوری Micro Dimming سعی می کند نور نقاطی از صفحه که رنگ مشکی نمایش می دهند را کم کند تا رنگ مشکی بتواند خود را با عمق زیاد به نمایش بگذارد. UHD Dimming و Super UHD Dimming دیگر نام هایی است که سامسونگ برای اشاره به این قابلیت استفاده می کند. در مورد فناوری تاریک کردن نقطه ای صفحه می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید...

 

Local Dimming چیست و چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

 

Precision Black Local Dimming

 

همانند UHD DImming در تلویزیون های سری H سامسونگ استفاده شده است.

 

Ultra Black چیست؟

 

اگر شما هم مثل 86 درصد مردم دنیا اهل خاموش کردن چراغ ها برای تماشای تلویزیون نیستید، این قابلیت سامسونگ می تواند به کارتان بیاید.

 

Ultra Black فناوری ای است که در مدل های QLED سامسونگ استفاده شده است و تاثیر نور های محیطی را تا حد زیادی کاهش می دهد. در تصویر پایین سمت چپ تلویزیون سامسونگ با قابلیت Ultra Black فعال نشان داده شده است...

Peak Illuminator چیست؟

 

این قابلیت جزئیات نقاط تاریک تر تصویر که ممکن است در اثر نور کم پنهان شده باشند را با افزایش شدت روشنایی، نمایان می کند.

 

Mega Contrast چیست؟

 

فقط یک اصطلاح تبلیغاتی است که نشان می دهد تلویزیون از کنتراست قابل قبولی برخوردار است.

 

HLG یا Hybrid Log Gamma چیست؟

 

امکان پخش محتوای HDR توسط شبکه های پخش گسترده را فراهم می آورد به این صورت که سیگنال HDR با تلویزیون هایی که این قابلیت را پشتیبانی نمی کنند نیز قابل پخش خواهد بود.

 

Auto Depth Enhancer چیست؟

 

این قابلیت کنتراست ناحیه های مختلف صفحه را به صورت مجزا تنظیم کرده و حس عمق بیشتر تصویر را القا می کند.

SmartThings و Smart Hub چیست؟

 

SmartThings بخشی از کمپانی سامسونگ است که در زمینه اینترنت اشیاء فعالیت می کند. Smart Hub دستگاهی است که می توان از آن جهت کنترل سیستم های هوشمند استفاده کرد.

 

Multi Room Link چیست؟

 

اگر خانه ی بزرگی دارید و می خواهید موسیقی مورد علاقه تان به راحتی در هر جای خانه در دسترس باشد، قابلیت Multi Room Link سامسونگ به شما اجازه می دهد اسپیکر های تان را بدون نیاز به سیم کشی در هر جای خانه قرار دهید و با گوشی همراه خود، آهنگ مورد علاقه تان را گوش دهید.

 

جمع بندی

 

این بود مختصری از متداول ترین اصطلاحات مورد استفاده سامسونگ برای اشاره به قابلیت هایی که تلویزیون هایش ارائه می دهند. دفعه بعد که مشخصات فنی این تلویزیون ها را مقایسه می کنید می توانید درک بهتری از عملکرد و قابلیت های آن ها داشته باشید. البته تا جای ممکن سعی کنید زیاد گول الفاظ به اصطلاح "مشتری جذب کن" این شرکت ها را نخورید و براساس استدلال و تجربیات دیگر کاربران، نسبت به خرید مدل مد نظر خود اقدام کنید.

 

مطالب بیشتر

بهترین تلویزیون های 43 اینچ بازار

بهترین برند های تلویزیون را بشناسید

تفاوت پنل های IPS ال جی و VA سامسونگ چیست؟

نسبت تصویر (Aspect Ratio) چیست؟