حسگر نور محیطی در تلویزیون چیست؟

649


حسگر نور محیطی یا اکو سنسور یکی از منفورترین قابلیت های تلویزیون است!

 

در این مقاله بررسی می کنیم که حسگر نور محیطی دقیقا چه کاربردی در تلویزیون دارد؟ آیا وجود آن در یک تلویزیون ضروری است؟ اصلا هنگام خرید تلویزیون به وجود سنسور نور محیطی توجه کنیم یا نه؟

 

حسگر نور محیطی یا اکو سنسور چیست؟

 

حسگر نور محیطی، روشنایی صفحه تلویزیون را براساس شرایط نور محیط تنظیم می کند.

 

در طول روز و زمانی که نور محیط زیاد است، این سنسور شدت روشنایی تلویزیون را بالا می برد تا تصاویر با وضوح بیشتری قابل رویت باشند و برعکس، شب هنگام زمانی که نور محیط کم است از شدت روشنایی صفحه تلویزیون کاسته می شود تا هم چشم ها کمتر آزار ببینند و هم در مصرف برق صرفه جویی شود.

حسگر نور محیطی با نام هایی چون Ambient Light Sensor یا Eco Sensor یا Eco Solution در تنظیمات تلویزیون ها قابل شناسایی است. این سنسور معمولا در وسط یا گوشه های پایین تلویزیون قرار می گیرد و نباید توسط اشیاء دیگری پوشیده شود زیرا در این حالت امکان تشخیص دقیق میزان نور محیط وجود نداشته و تلویزیون تصویری کاملا تاریک را نمایش می دهد.

 

چرا این همه تنفر؟!

 

در یک کلام حسگر نور محیطی نور تلویزیون را بیش از حد کم می کند!

 

اگر یک بار "حالت بصرف بهینه" یا "سنسور اکو" را روی تلویزیون خود فعال کرده باشید متوجه منظور من می شوید. با وجود اینکه این حسگر از نظر صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از آزار دیدن چشم ها منافعی به همراه دارد اما با تاریک کردن بیش از حد روشنایی صفحه می تواند لذت تماشای تلویزیون را به کلی از بین ببرد. همین موضوع باعث شده کمتر کسی تنظیمات حسگر نور محیطی را در تلویزیون خود فعال کند.

 

بازی کردن و تماشای فیلم های سینمایی با فعال بودن این حسگر همواره تاریک تر از مقدار طبیعی نشان می دهد، به این دلیل تنظیمات حسگر نور محیطی هنگام تماشای محتوای HDR در اکثر تلویزیون ها به صورت پیش فرض غیر فعال در نظر گرفته می شود.

آیا وجود حسگر نور محیطی هنگام خرید تلویزیون ضروری است؟

 

خیر!

 

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد لازم نیست هنگام خرید تلویزیون به بودن یا نبودن حسگر نور محیطی روی دستگاه مد نظرتان زیادی حساس شوید. قطعا اگر تلویزیون فعلی تان نیز از این قابلیت بی بهره است دیگر قصه خوردن ندارد.

 

اکثر افراد تمایلی ندارد تلویزیون شان آزادانه تنظیمات و شدت روشنایی اش را کم و زیاد کند ولی ممکن است عده ای باشند که از این قابلیت سود ببرند! اگر روشنایی بیش از حد تلویزیون هنگام تاریک شدن هوا شما را اذیت می کند یا دوست ندارید زیاد تنظیمات تلویزیون تان را بالا پایین کنید، شاید وجود قابلیت سنسور محیطی بتواند برایتان سودمند واقع شود.

 

 

مطالب بیشتر

خاموش کردن نقطه ای در تلویزیون چیست؟

آیا قابلیت بلوتوث برای تلویزیون ضروری است؟

سایز مناسب تلویزیون را چگونه انتخاب کنیم؟

رفرش ریت (Refresh Rate) چه کاربردی در تلویزیون دارد؟

بهترین برند تلویزیون