آیا تلویزیون های اولد (OLED) می سوزند؟

473


تلویزیون های اولد (OLED) با تمام مزیت هایشان یک نقطه ضعف بزرگ دارند.. سوختن نمایشگر تصویر!

 

گفته شده اگر تصویری برای مدت طولانی روی یک صفحه اولد نمایش داده شود، این تصویر برای مدتی خود را به صورت یک حاله روی تلویزیون نشان می دهد و در بدترین حالت حتی می تواند همیشه آنجا بماند.

 

این موضوع بسیاری را هنگام خرید یک تلویزیون OLED دو دل کرده است و همچنان اکثر افراد تلویزیون های LED که مشکل سوختن نمایشگر در آن ها کمتر شایع است را به تلویزیون های اولد ترجیح می دهند.

در این مقاله بررسی می کنیم که سوختن تصویر (Screen Burn-in) دقیقا چیست؟ چه زمانی رخ می دهد و آیا راهی برای جلوگیری از سوختن تصویر تلویزیون های OLED وجود دارد؟

 

 

سوختن نمایشگر (Screen Burn-in) چیست؟

 

به زبان ساده به عارضه ی سایه انداختن تصویری که برای مدت طولانی روی صفحه تلویزیون باقی بماند، سوختن نمایشگر یا Screen Burn-in می گویند.

 

این مشکل هنگام استفاده ی عادی از تلویزیون بسیار کم اتفاق می افتد و بیشتر، افرادی که تلویزیون را برای چندین ساعت متوالی کنترات برمی دارند و تنظیمات روشنایی صفحه را در بالاترین حد خود قرار می دهند، به عارضه ی سوختن تصویر دچار می شوند.

 

برای مثال کانال یک شبکه خبری را تصور کنید! لوگوی شبکه های خبری معمولا در گوشه های تصویر به صورت ثابت نشان داده می شود و اگر قرار باشد این لوگو برای مدت طولانی به همین شکل باقی بماند ممکن است موجب سوختگی پیکسل های آن نقطه از نمایشگر شود. این موضوع در مورد مسابقات ورزشی یا بازی های کامپیوتری که المان هایی از تصویر به صورت ثابت روی صفحه باقی می مانند نیز صدق می کند.

چطور از سوختن نمایشگر تلویزیون جلوگیری کنیم؟

 

راحت ترین راه اینست که به خود و تلویزیون تان اندکی استراحت دهید - در فواصل زمانی منظم!

 

اجازه ندهید یک تصویر ثابت زیاد روی نمایشگر باقی بماند. مثلا اگر مدت طولانی است که یک کانال خبری یا شبکه ورزشی را تماشا می کنید، برای چند لحظه کانال را عوض کنید تا پیکسل های صفحه تلویزیون بتوانند اندکی تجدید قوا کنند. همچنین اگر قرار است یک بازی را کنترات بردارید و بدون استراحت در عرض چند ساعت آن را به اتمام برسانید، بهتر است تنظیمات روشنایی تلویزیون را به حالت تاریک تری چون حالت سینما قرار دهید تا ریسک سوختن تصویر تلویزیون کمتر شود.

 

البته شرکت های تولید کننده تلویزیون OLED همچون ال جی و سونی تدابیر ویژه ای برای جلوگیری از عارضه ی سوختن تصویر اتخاذ کرده اند. برای مثال عملکرد "Screen Shift" یا "Pixel Shift" با جا به جایی پیکسل های صفحه سهم یکسانی از استهلاک و سوختگی تصویر را برای تمامی پیکسل ها قائل می شود. همچنین این تلویزیون ها از قابلیت محافظ صفحه نمایش (Screen Saver) بهره می برند که اگر تلویزیون برای مدت طولانی بی استفاده باقی بماند، تصویر جایگزینی را نشان می دهند.

برای ترمیم عارضه ی "ماندن تصویر روی تلویزیون" نیز قابلیتی با عنوان "Panel Refresh" یا "Pixel Refresher" در این تلویزیون ها گنجانده شده است که در فواصل زمانی مرتب به صورت دستی یا خودکار فعال شده و استهلاک پیکسل های نمایشگر را متعادل می کنند.

 

 

آیا سوختگی پیکسل های تلویزیون شامل گارانتی می شود؟

 

خیر! نه ال جی و نه سونی هیچ کدام تلویزیون های OLED خود را در برابر سوختگی نمایشگر گارانتی نمی کنند. منطق این قضیه از نظر هر دو شرکت اینست که "سوختگی تصویر عارضه ای است که به دلیل استفاده ی نادرست کاربر از تلویزیون حاصل می شود و ایراد از خود تلویزیون نیست".

 

البته این موضوع در مورد LED ها هم که سوختگی نمایشگر در آن ها کمتر شایع است نیز صدق می کند و کمتر شرکتی یافت می شود که تلویزیون LED خود را در برابر سوختگی تصویر گارانتی کند.

 

در عوض شرکت سامسونگ آخرین نسل از تلویزیون هایش با عنوان QLED را در برابر سوختگی نمایشگر کاملا تضمین کرده است. یعنی اگر تلویزیون QLED شما هنگام استفاده ی روزانه دچار سوختگی تصویر شود، سامسونگ آن را برایتان تعمیر یا حتی تعویض می کند.

 

مقاله تکمیلی: QLED چیست و چه فرقی با OLED دارد؟

 

 

جمع بندی

 

قطعا عارضه ی سوختن نمایشگر تلویزیون های اولد یا Screen Burn-in چیزی نیست که کاربران عادی تلویزیون از آن نگران باشند. معمولا این مشکل تنها زمانی حاصل می شود که به شیوه ی نادرستی از تلویزیون استفاده شود طوری که تصاویر ثابتی برای مدت های مدید روی صفحه تلویزیون باقی بمانند. اگر خیلی نگران این مشکل هستید همواره می توانید به گزینه های LED برگردید اما قطعا از کیفیت تصویر بالایی که یک تلویزیون OLED به شما نمایش می دهد، محروم خواهید شد.

 

 

مطالب بیشتر

- تفاوت پنل های IPS و VA در تلویزیون

- حسگر نور محیطی در تلویزیون چیست؟

- آشنایی با LG SIGNATURE